اجرای آخرین مرحله طرح رجیستری تلفن همراه از 31 فروردین

رسانه کلیک - رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از اجرای آخرین مرحله طرح احراز اصالت تلفن همراه (رجیستری) از 31 فروردین خبر داد.

اجرای آخرین مرحله طرح رجیستری تلفن همراه از 31 فروردین

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی عنوان کرد: در راستای حفظ حقوق مشترکان و جلوگیری از فروش گوشی‌ های قاچاق به جای گوشی‌ های قانونی به مردم، با اجرای آخرین مرحله طرح احراز اصالت تلفن همراه (رجیستری) تمامی نشان های گوشی تلفن همراه موجود در بازار از جمله سامسونگ مشمول این طرح می‌ شوند ( رجیستری کل گوشی های سامسونگ اوایل اردیبهشت ماه شروع می شود ).

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم‌ کارت تاثیر بسزایی در کاهش گوشی‌ های قاچاق و افزایش واردات قانونی گوشی و تجهیزات دارای سیم‌ کارت داشته است، اظهار کرد: از زمان اجرای طرح در آذر ماه سال ۹۶ تاکنون نشان های اپل، موتورولا، گوگل، بلک‌ بری، ال‌ جی، نوکیا و هواوی، سونی و تکنو و شیائومی در ۵ مرحله مشمول شده‌ اند.

وی درباره فرایندهایی که کاربران گوشی تلفن همراه باید از آن مطلع شوند، ادامه داد: کاربران باید در هنگام خرید گوشی تلفن همراه، با شماره‌ گیری کد دستوری #۷۷۷۷* شناسه بین‌ المللی (IMEI) گوشی را استعلام کنند و اگر پاسخ آن مثبت بود با اطمینان از قانونی بودن گوشی، آن را خریداری کنند. همچنین کاربران در هنگام خرید گوشی علاوه بر استعلام IMEI، باید دقت کنند بر روی جعبه یا کارت گارانتی، کد فعال سازی گوشی درج شده باشد و درصورت نبودن کد فعال سازی از خرید گوشی خودداری کنند.

فلاح تصریح کرد: فرایند دیگری که خریداران می‌ بایست انجام دهند فعال سازی گوشی است، هر مشترک پس از روشن کردن گوشی با استفاده از کد فعال سازی درج شده روی جعبه گوشی یا کارت گارانتی از طریق کد #۷۷۷۷* با انتخاب گزینه دوم با عنوان "فعال سازی" با وارد کردن شناسه IMEI گوشی و شماره سیم‌ کارتی که از آن بر روی این گوشی استفاده خواهد شد و کد فعال سازی، گوشی خود را فعال کند. پس از آن کاربر پیغامی را با این مضمون که در حال فعال‌ سازی چه نوع گوشی با چه مشخصاتی است دریافت می‌ کند که درصورت تائید کاربر گوشی در شبکه برای وی فعال می‌ شود.

وی درباره خرید گوشی‌ های دست دوم یادآور شد: یکی دیگر از فرایندهای ضروری که کاربران باید از آن اطلاع داشته باشند فرآیند "انتقال مالکیت" است که این فرایند برای خرید و فروش گوشی‌ های دست دوم پیش‌ بینی شده و فروشنده می‌ بایست از طریق #۷۷۷۷* گزینه انتقال مالکیت را انتخاب کرده و با وارد کردن شماره تلفن و IMEI ، مالکیت گوشی را به خریدار انتقال دهد.

ارسال نظر