طرح رجیستری باعث رشد 93 درصدی واردات گوشی شد/ توسعه بانک اطلاعاتی IMEI های موجود

رسانه کلیک - مطابق با آماری که از سوی پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شد، با اجرای طرح رجیستری، واردات گوشی تلفن همراه به کشور 93 درصد رشد داشته و ورود رسمی آیفون 600 درصد افزایش پیدا کرد.

طرح رجیستری باعث رشد 93 درصدی واردات گوشی شد/ توسعه بانک اطلاعاتی IMEI های موجود

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ طرح رجیستری به عنوان مهمترین طرح مبارزه با گوشی های قاچاق از مهرماه امسال در حال اجرا است. بررسی ها نشان می دهد با اجرای این طرح واردات رسمی تلفن همراه افزایش چشمگیری داشته و بر اساس آمار گمرک واردات گوشی تلفن همراه به کشور در ۱۱ ماهه امسال ۹۳ درصد رشد داشته است. همچنین بررسی ها نشان می دهد درآمدهای گمرک از محل واردات قانونی گوشی تلفن همراه در ۹ ماهه امسال ۱۵۰ درصد رشد داشته است.

هر چند در ابتدای اجرای این طرح، سودجویان و مخالفان، تلاش کردند تا افزایش قیمت گوشی های تلفن همراه را دلیل اجرای این طرح عنوان کنند و مانع از اجرای موفقیت آمیز این پروژه شوند، اما با گام‌ های محکم و موثر وزارت ارتباطات و همچنین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاه های مرتبط ، این طرح به خوبی در حال اجرا است.

بر اساس آخرین گزارش ها گوشی های شرکت اپل، گوگل، بلک بری، موتورولا، ال جی، نوکیا، سونی، تکنو، هواوی و دو مدل جدید گوشی سامسونگ مشمول این طرح شده اند و مابقی این مدل گوشی به گفته وزیر ارتباطات از ۱۵ فروردین اجرا می شود.

گزارش گمرک در خصوص واردات گوشی تلفن همراه نشان می دهد در این مدت بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه انواع گوشی موبایل از طریق گمرکات وارد کشور شده است.

واردات گوشی تلفن همراه در ۱۱ ماهه سال ۹۶ تعداد ۲ میلیون و ۶۴۸ هزار دستگاه گوشی موبایل به ارزش ۴۱۹ میلیون و ۶۵۱ هزار دلار رسیده است. این در حالیست که در ۱۱ ماهه سال گذشته یک میلیون و ۴۴۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش ۲۱۷ میلیون و ۳۴ هزار دلار به طور رسمی از مبادی گمرک وارد کشور شده بود.

بررسی ها از تاثیرات مثبت طرح رجیستری بر کاهش قاچاق گوشی های تلفن همراه حکایت دارد.

آمارها نشان می دهد تنها در نشان تجاری آیفون ساخت شرکت اپل با رشد واردات قانونی به میزان ۶۰۰ درصد مواجه شده ایم. بر اساس آمارها رشد درآمد های گمرک از محل واردات قانونی گوشی تلفن همراه در ۹ ماهه امسال ۱۵۰درصد بوده است.

انجام قاچاق بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان به منابع کشور آسیب می‌ رساند اما درآمدی که از این ماجرا نصیب دولت می‌ شود، در طول سال شاید به اندازه بودجه کامل یک وزارتخانه باشد که دولت با آن می‌ تواند برای امور مختلف خود برنامه‌ ریزی کند.

رییس انجمن واردکنندگان گوشی‌ های تلفن همراه درباره مزایای اجرای طرح رجیستری گوشی‌ های موبایل عنوان کرد: منفعت اعمال رجیستری در وهله اول نصیب مصرف‌ کنندگان می‌ شود؛ چرا که بعد از اجرای این طرح خدمات پس از فروش گوشی‌ های موبایل تقویت خواهد شد و همچنین برخی از کالاهایی که به صورت قاچاق وارد می‌ شوند، به دلایل مختلف روی سلامت مردم هم اثر منفی می‌ گذارد، چرا که کالاهای قاچاق بعضا تست‌ های لازم را نگذرانده‌ اند.

حبیب اله حقیقی رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز با اشاره به اجرای موفقیت آمیز این طرح و با بیان اینکه طرح رجیستری باید دقیق، بدون ایجاد مشکل و هزینه برای مردم اجرایی شود، اظهار داشت: در مورد این طرح گام‌ های محکم و موثری برداشته شده و مشکل عمده ای در میان نیست.

حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم با اشاره به اینکه ۱۲۰ میلیون سیم کارت در کشور وجود دارد که ۸۰ میلیون آن فعال است، بیان کرد: در حال ایجاد بانک اطلاعاتی کاملی از IMEI های موجود (شناسه گوشی ها) هستیم.

وی با بیان نیازمندی‌ ها و انتظارات این طرح، تصریح کرد: این طرح به نحوی اجرا خواهد شد تا کمترین تأثیر بر کاربران شبکه و اپراتورهای تلفن همراه داشته باشد و از هرگونه پیچیدگی پرهیز شود.

با اجرای طرح موفقیت آمیز رجیستری، بسیاری از مصرف کنندگان گوشی ابراز رضایتمندی و اطمینان خاطر می کنند. فرار از ارائه خدمات پس از فروش گوشی‌ های موبایل از شایعترین انتقادات خریداران گوشی بود و انتظار می رود با گذشت زمان اثرات موفقیت آمیز این طرح در این خصوص بیشتر مشاهده شود.

ارسال نظر