همایش ملی فضای مجازی پاک با حضور وزیر ارتباطات برگزار می‌ شود

رسانه کلیک - دبیر اجرایی همایش ملی فضای مجازی پاک از برگزاری این همایش با حضور وزیر ارتباطات در مشهد خبر داد.

همایش ملی فضای مجازی پاک با حضور وزیر ارتباطات برگزار می‌ شود

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ حمیدرضا محروقی دبیر اجرایی همایش ملی فضای مجازی پاک در نشست خبری همایش ملی فضای مجازی پاک در سالن همایش دانشگاه بین‌ المللی امام‌ رضا (ع) عنوان کرد: شورای عالی فضای مجازی در 17 اسفند 1390 به دستور مقام معظم رهبری تاسیس شده است. اینکه فضای مجازی چه تهدیدها و فرصت‌ هایی را می‌ تواند ایجاد کند، چه راهکارهای عملی برای مقابله با آسیب‌ های آن وجود دارد و غیره دغدغه‌ هایی است که در شورای عالی فضای مجازی بررسی می‌ شود.

وی اظهار داشت: در سه سال پیش جمعی از مردم که دغدغه‌ هایی در حوزه فضای مجازی داشتند، سمنی را تشکیل دادند که در آن مطالبات مقام معظم رهبری در خصوص فضای مجازی بررسی می‌ شد. آن‌ ها به دنبال راهکارهایی برای مقابله با هرگونه آسیب و استفاده مطلوب از ظرفیت‌ های فضای مجازی بودند. این سمن راهکارها را با گفتمان با افراد مختلف پیگیری می‌ کرد.

دبیر اجرایی همایش ملی فضای مجازی پاک ادامه ‌داد: یکی از راه‌ های گفتمان برگزاری همایش‌ ها است. در سه سال گذشته دو همایش در دانشگاه‌ های صنعتی شریف و شهید بهشتی تهران و یک همایش در دفتر تبلیغات اسلامی قم برگزار شده‌ است. امسال این همایش در مشهد برگزار خواهد شد.

محروقی درباره پنج محور اصلی همایش فضای مجازی پاک افزود: دکترین فضای مجازی پاک و آینده پژوهی تولید و عرضه محتوای پاک، فضای مجازی، آسیب‌ ها، تهدیدها و فرصت‌ ها، قوانین، سنت‌ ها، ارزش‌ های ملی و دینی و حقوق تولید و عرضه محتوا در فضای مجازی، فناوری در خدمت فضای مجازی پاک و تولیدات فرهنگی و تدوین استاندارها، نظام رده‌ بندی تولید و رگولاتوری عرضه محتوای پاک در فضای مجازی پنج محور اصلی همایش امسال هستند.

وی تصریح کرد: برای همایش امسال حدود 50 مقاله در حوزه فضای مجازی پاک توسط سامانه‌ ای از شهرهای مختلف دریافت شده‌ است و در مرحله داوری نهایی است. داوران از سطح استان و کشور انتخاب شده‌اند. جامعه‌ شناسان و روانشناسان در این بررسی‌ ها نقش موثری دارند. نتایج تا دو روز آینده اعلام و مقاله‌ های برگزیده در روز همایش ارائه خواهد شد.

دبیر اجرایی همایش ملی فضای مجازی پاک در خصوص مهمانان این همایش بیان کرد: در همایش امسال علاوه بر مهمانان برجسته‌ ای همچون دبیر شورای عالی فضای مجازی، وزیر فناوری و ارتباطات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استادید دانشگاه، مهمانان و شخصیت‌ های مهم بین‌ المللی نیز حضور خواهند داشت.

محروقی بیان‌کرد: تلاش ما بر این است که برگزاری این همایش صرفا ارائه گزارش عملکردها و سخنرانی‌ ها نباشد و مطالبات‌ گرایانه باشد. همچنین از اهداف ما این است که قشر فرهنگی جامعه در بدنه آموزش و پرورش که می‌ توانند عملکرد موثری در خصوص بهبود استفاده از فضای مجازی داشته ‌باشند، در این همایش حضور یابند.

وی افزود: مستندی در خصوص فضای مجازی پاک نیز ساخته شده که می‌ تواند به فضای مطالبه‌ گری همایش کمک کند. برگزاری همایش به گونه‌ ای برنامه‌ ریزی شده که سخنرانی‌ ها به صورت چالش‌ برانگیز باشد، گفت‌ و گوهایی صورت گیرد و به راهکارهای موثری ختم شود.

دبیر اجرایی همایش ملی فضای مجازی پاک یادآور شد: سعی شده در همایش امسال مطالب مفیدی ارائه شود اما اگر سخنرانی‌ ها تنها در قالب همایش باقی بماند و در جامعه و ارکان‌ های مختلف نشر پیدا نکند، نمی‌ توان انتظار داشت که موثر واقع شود. رسانه‌ ها در انعکاس این مطالب می‌ توانند بسیار تاثیرگذار باشند. در هر زمان که رسانه‌ ها حضور جدی داشتند راه‌ حل‌ هایی برای مشکلات ارائه شده است، در غیر این صورت تنها در حد طرح مشکلات باقی‌ مانده است. تنها برگزاری یک همایش موجب حل مشکلات مربوط به فضای مجازی نمی‌ شود اما این همایش‌ ها به نوعی ترویج گفتمان است.

ارسال نظر