فناوری اطلاعات، درآمد کشور را 12 میلیون دلار بالا برد!

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات گفت: با افزایش کاربردهای فناوری اطلاعات در کشور، درآمد کشور از محل کاهش قاچاق، 12 میلیون دلار افزایش یافت.

فناوری اطلاعات، درآمد کشور را 12 میلیون دلار بالا برد!

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، مبارزه با قاچاق را یکی از شاخص های اصلی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد که حلقه مفقوده آن فناوری اطلاعات است و عنوان کرد: اکنون اقتصاد مقاومتی در کشور دارای تفسیر شده و نهاد پیدا کرده است. این هدف، هم اکنون برنامه و شاخص دارد و هر شاخص قابلیت پایش پیدا می کند.

وی یکی از زیرساخت های اساسی اقتصاد مقاومتی را بحث دولت الکترونیکی عنوان کرد و از افزایش ۱۲ میلیون دلاری درآمد کشور به جهت جلوگیری از ورود قاچاق با استفاده از کاربردهای فناوری اطلاعات خبر داد و اظهار داشت: امروز نظام گمرک در عرصه ارائه آمار به شفافیت رسیده و مشخص است که واردات به چه میزان و بر اساس کدام چهارچوب و در زمان بندی های مشخص انجام شده است.

جهرمی با اشاره به اینکه هم اکنون حلقه مفقوده در بخش توزیع است، افزود: در کشورهای پیشرفته و حتی کشورهای منطقه با توجه به تطبیق نظام مالی و فاکتورهای فروش، میزان مصرف در بخش های مختلف مشخص است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در کشور به دلیل داشتن آمار حدودی و حدسی، شاهد اعوجاج در بازار هستیم، بیان کرد: بنابراین وقتی میزان مصرف مشخص باشد متناسب با آن می توان تولید را در همه حوزه ها از جمله کشاورزی، صنعت، پتروشیمی، منسوجات و سلامت انجام داد.

وی با بیان اینکه اصل اقتصاد مقاومتی نگاه کردن به داشته ها به منظور افزایش درآمد کشور است، گفت: در اقتصاد مقاومتی باید به نقاط قوت تکیه کرده و حداکثر نیاز خود را از طریق تولید داخل تامین کنیم. در همین حال درصورت داشتن ظرفیت، به صادرات فکر کنیم.

آذری جهرمی شبکه ملی اطلاعات را جزو پروژه های زیرساختی وزارت ارتباطات در حوزه اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: توسعه دسترسی مردم به ظرفیت حداقل ۲۰ مگابیت تا پایان برنامه ششم توسعه، از دیگر پروژه های زیرساختی است که وزارت ارتباطات در آن مسئولیت دارد.

وزیر ارتباطات از پروژه مدیریت املاک کشور به عنوان یکی دیگر از پروژه های اقتصاد مقاومتی یاد کرد و ادامه داد: در این پروژه ۲۸ دستگاه مختلف به همدیگر متصل می شوند تا بتوان موضوعاتی که در این حوزه وجود دارد را دنبال کرد.

وی با اشاره به اینکه هدف اقتصاد مقاومتی در رسیدن میزان مصرف داخلی دیتا به ۸۰ درصد و بین الملل به ۲۰ درصد، تصریح کرد: یکی از مباحث مهم که مقام معظم رهبری نیز در مورد آن فرمایش کرده اند این است که شاخص ها را بتوانیم پایش کرده و میزان پیشرفت و توسعه عملکردی در عرصه اقتصاد مقاومتی را ارزیابی کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه گاهی موضوع اقتصاد مقاومتی دستمایه رقابت های سیاسی قرار می گیرد، یادآور شد: اگر بخواهیم اقتصاد کشور به رشد و باروری برسد باید به اقتصاد مقاومتی برسیم و چاره ای جز آن وجود ندارد.

ارسال نظر