طرح حفظ داده‌ های شخصی مردم به مجلس ارائه می شود

رسانه کلیک - رییس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از تهیه پیش‌ نویس طرح حفظ داده‌ های شخصی در این کمیته خبر داد.

طرح حفظ داده‌ های شخصی مردم به مجلس ارائه می شود

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ رمضانعلی سبحانی‌ فر رییس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بیش از یک سال است که با همکاری‌ مرکز پژوهش‌ های مجلس روی پیش‌ نویس طرح حفظ داده‌ های شخصی کار می‌ کنیم که محور اصلی آن روی داده‌ های مربوط به پرونده‌ های الکترونیک سلامت، تراکنش‌ های بانکی، بیگ دیتاها، پیامک‌ های تبلیغاتی و کسب و کار متکی بر تلگرام است.

نماینده مردم سبزوار علت تهیه پیش‌ نویس این طرح را عدم اختیار مشترکان اپراتورهای تلفن همراه در میزان دسترسی به اطلاعات شخصی و گردش‌ ها و تراکنش‌ های اطلاعاتی‌ شان در دستگاه‌ های دولتی و خصوصی اعلام کرد و اظهار داشت: در حال حاضر مشترکان اپراتورهای کشور هیچ اختیار و امکانی برای در اختیار داشتن داده‌ ها و اطلاعات شخصی‌ شان ندارند و مردم نمی‌ توانند از اطلاعات شخصی‌ شان از جمله پرونده‌ های الکترونیکی سلامت، تراکنش‌ های بانکی، داده‌ های مربوط به پرونده‌ های بیمه و سایر اطلاعاتی که در قالب دولت الکترونیک و غیر از آن در فضای مجازی در اختیار افراد و شخصیت‌های حقوقی است، استفاده کنند. آنان همچنین نمی‌ توانند از داده‌ های خود هیچ اطلاعی کسب کنند.

وی ادامه داد: تدوین این طرح ضروری است به همین دلیل در پیش‌ نویس قانون مذکور دستگاه‌ های متولی، دستگاه‌ های ناظر و تکالیف آنها مشخص می‌ شود.

سبحانی‌ فر افزود: حفظ بیگ‌ دیتاها، میزان دسترسی شخصیت‌ های حقوقی به اطلاعات اشخاص و میزان دسترسی صاحبان داده‌ های الکترونیک در این طرح هدف‌ گذاری شده است و مجری اصلی این قانون نیز سازمان تنظیم مقررات رادیویی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهند بود.

وی تصریح کرد: این طرح فاقد هرگونه بار مالی و دارای ضمانت‌ های لازم برای اجرایی شدن است که تا پایان بهار سال آینده در دستور صحن علنی مجلس قرار می‌ گیرد.

رییس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس یادآور شد: در صورت تصویب نهایی این طرح در مجلس، دسترسی اپراتورهای تلفن همراه، دستگاه‌ های اجرایی یا شرکت‌ های عام المنفعه خصوصی و دولتی به داده‌ های شخصی مشترکان ضابطه‌ مند می شود.

ارسال نظر