تعداد دامنه های فارسی به یک میلیون و ۴۹۵ هزار رسید

رسانه کلیک - تعداد دامنه های فارسی به یک میلیون و ۴۹۵ هزار رسید. از ابتدای ثبت دامنه های فارسی در کشور، تاکنون یک میلیون و ۴۹۵ هزار و ۳۵۰ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده فارسی، پسوند ir با یک میلیون و ۴۸۷ هزار دامنه‌ فعال در صدر قرار دارد.

تعداد دامنه های فارسی به یک میلیون و ۴۹۵ هزار رسید

دامین چیست؟

دامین یا دامنه (Domain) نامی است که وب‌سایت از طریق آن قابل دستیابی است؛ یعنی همان آدرسی که با وارد کردن آن در قسمت مرورگر وارد سایت می‌شوید. به طور کلی دامین یا دامنه از دو بخش نام و پسوند تشکیل شده است. نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آن را به دلخواه خود انتخاب می‌کنید. بهتر است نامی را به عنوان دامنه انتخاب کنید که مناسب با محتوای وب‌سایت شما بوده، به لحاظ نگارشی صحیح و قابل حفظ باشد و در یاد مراجعه‌کنندگان به سایت باقی بماند.

پسوندهای مجاز و معتبری که برای سایت خود انتخاب می‌کنید، پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آیکن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه‌های پسوندهای متداولcom ،org و ir هستند.

انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم است و در رتبه‌بندی (Ranking) نتایج جست‌وجوی گوگل نیز تأثیر می‌گذارد.

چه مراکزی دامنه‌های اینترنتی را ثبت می‌کنند؟

در ایران پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از جمله مراکز اصلی برای ثبت دامنه‌های اینترنتی به شمار می‌رود. بنابراین هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه‌ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز و یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند. همچنین این پژوهشگاه آماری دقیق از دامنه های فارسی به دست می‌دهد.

طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از ابتدای ثبت دامنه های فارسی در کشور، تاکنون یک میلیون و ۴۹۵ هزار و ۳۵۰ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده‌ی فارسی، پسوند ir با یک میلیون و ۴۸۷ هزار دامنه‌ فعال در صدر قرار دارد که نشان می‌دهد بیشترین سهم متعلق به همین پسوند است.

پس از دامنه ir، دامنه co.ir با ۴۰۹۳ مورد، دامنه ایران با ۱۶۰۳ مورد و دامنه ac.ir با ۱۲۵۶ دامنه‌ی فعال هستند. همچنین دامنه‌های دیگری وجود دارند که کمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آن‌ها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۶۳۰ مورد، دامنه org.ir با ۲۷۸ مورد، دامنه sch.ir با ۲۵۳ مورد و دامنه gov.ir با ۲۱۰ مورد نیز در رتبه‌های بعدی فهرست قرار دارند. کمترین دامنه ثبت شده نیز متعلق به دامنه net.ir با ۲۷ دامنه فعال است.

تعداد دامنه های فارسی ثبت شده در جدول زیر ذکر شده است:

پسوند

تعداد دامنه‌های فعال

ir

1.487.000

co.ir

4.093

ایران

1.603

ac.ir

1.256

id.ir

630

org.ir

278

sch.ir

253

gov.ir

210

net.ir

27

مجموع

1.495.350

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، چندی پیش با اشاره به سابقه پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در ورود اینترنت به ایران و نیز نامگذاری دامنه‌های اینترنتی از جمله دات آی‌آر گفته بود: «با توجه به اینکه طبق سند طرح کلان شبکه ملی اطلاعات، توسعه خط و زبان فارسی تا سال ۱۴۰۴ به عنوان یکی از اهداف راهبردی در نظر گرفته شده و دامنه فارسی ایران تأثیر زیادی در تحقق این هدف دارد، پیشنهاد می‌شود که امکان ثبت دامنه های فارسی برای استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارها سریع‌تر از سازمان‌های دولتی فراهم شود.»

وی در زمینه گسترش دامنه های فارسی افزوده بود: «راه‌اندازی دامنه اینترنتی نقطه ایران برای توسعه شبکه ملی اطلاعات مؤثر است و شکاف دیجیتال بین افرادی را که توانایی استفاده از زبان انگلیسی در فضای مجازی نداشته باشند، کاهش می‌دهد.»

ارسال نظر