رفع فیلتر توییتر در دستور کار نیست | ما سه چهار سال بد و بیراه شنیدیم!

رسانه کلیک - پس از وعده‌های اخیر 2 تن از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در خصوص رفع فیلتر توییتر، وزیر ارتباطات و فناوری کشور امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت به این خبر واکنش نشان داد.

رفع فیلتر توییتر در دستور کار نیست | ما سه چهار سال بد و بیراه شنیدیم!

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت، در جمع خبرنگاران در واکنش به توییت اخیر سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در راستای ضرورت رفع فیلتر توییتر و حضور سید ابراهیم رئیسی دیگر کاندیدای انتخابات در این شبکه اجتماعی، اظهار کرد: «به نظر می‌رسد اتفاق خوبی است که امسال با شیوع کرونا برای حفظ سلامتی مردم تبلیغات انتخاباتی هم مانند آموزش، سلامت و تجارت مردم بر فضای مجازی متمرکز است و ستادهای انتخاباتی و شخص کاندیداها هم از ظرفیت‌های فضای مجازی استفاده می‌کنند.»

وی ادامه داد: «اینکه برخی قبلاً انتقاداتی به پلتفرم‌ها و حضور در شبکه‌های مجازی داشتند و امروز از این فضا استفاده می‌کنند، اتفاق خوبی است.»

جهرمی یادآور شد: «ما سه چهار سال بد و بیراه شنیدیم که چرا از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید و چرا در فضای مجازی حضور دارید. امروز همان‌هایی که انتقاد می‌کردند، استفاده و ترویج می‌کنند. نباید این را تخطئه کنیم که چرا استفاده می‌کنند، باید از این فرصت استفاده کنیم و حرف درست یا کار درست و حضور جریان‌ساز درست را باید تقویت کرد و قدر دانست. حتماً هم این کارهای خوبی که انجام می‌دهند را تعریف کنید، نقد نکنید.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: «این اقدام خوبی است، چراکه مردم در فضای مجازی هستند و این عرصه فرصت بی‌نظیری برای صحبت کردن مسئولان با مردم است تا زمینه‌ای برای شنیدن صحبت‌های مردم توسط کاندیداها باشد. لذا اینکه این مسئولان و کاندیداهای عزیز آمدند در این فضا و از آن استفاده می‌کنند، فرصت خوبی است و باید استقبال کرد.»

وی یادآور شد: «اینکه این جریان‌ها منجر به رفع فیلتر شود یا نه مشخص نیست. اما وقتی خودشان استفاده می‌کنند، می‌تواند نشانه‌های خوبی باشد از یک افق رو به جلو و خوبی در آینده که ان‌شاءالله گشایش‌هایی انجام شود.»

وی در خصوص فیلترینگ توییتر و حکم شورای عالی امنیت ملی در این زمینه نیز گفت: «چیزی که در رابطه با توییتر یا شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود، دقیق نیست. شورای عالی امنیت ملی بر اساس قانون نمی‌تواند حکم به انسداد طولانی مدت بدهد، اما در یک بحرانی ممکن است که بگویند چند روز قطع کنید و بعد وصل کنید؛ مانند اتفاقاتی که این سال‌ها رخ داده است. بنابراین حکم فیلترینگ را نه شورای عالی فضای مجازی نه شورای عالی امنیت ملی هیچ‌کدام صادر نکرده‌اند.»

وی اضافه کرد: «توییتر در سال ۸۸ در بدو تشکیل کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در این کارگروه فیلتر شد. ما هم بنا بر همان مصداق ۶ وزیر و دو نماینده مجلس درخواست دادیم که این موضوع مجدداً در کارگروه بحث شود، اما تا امروز از سوی دبیرخانه در دستور کار قرار نگرفته است. البته فضای کنونی، فضای امیدواری است. ان‌شاء‌الله این اتفاق رخ بدهد. ما هم از این سیگنال‌های مثبت استقبال می‌کنیم.»

گفتنی است سعید جلیلی کاندیدای اصولگرای انتخابات سه روز پیش در صفحه توییتر خود با انتقاد از عدم رفع فیلتر توییتر گفته بود: «فیلترینگ توییتر توجیه ندارد.»

عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی و دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری هم روز سه‌شنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «حال که حجت‌الاسلام رییسی بالاخره بعد از مدت‌ها در شبکه‌های اجتماعی اکانت رسمی ایجاد کردند، برای رفع تبعیض در دسترسی و رفع ظلم فیلترینگ، از ایشان درخواست می‌کنم از فردا صبح دستور رفع فیلتر توییتر را صادر کنند تا همه مردم از مطالب ایشان بهره‌مند شوند.»

ارسال نظر