فضای مجازی مجازی نیست بلکه حقیقی است

 رسانه کلیک - دو فعال سیاسی با تاکید بر اینکه نمی‌توانیم فضای مجازی را از مردم بگیریم، خواستار تبدیل تهدیدهای فضای مجازی به فرصت شدند. به اعتقاد آنها فضای مجازی، واقعا مجازی نیست بلکه حقیقی است و واقعیت دارد.

فضای مجازی مجازی نیست بلکه حقیقی است

جلسات نقد و اندیشه مدتهاست با همت مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات درباره موضوعات مختلف حوزه فضای مجازی برگزار می‌شود.

در این سری نشست ها که حالا وارد سومین سال برگزاری‌ شده، چالش‌های فضای مجازی توسط افراد مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در شصت و ششمین نشست نقد و اندیشه که به دلیل شیوع کرونا مدتهاست به صورت مجازی برگزار می‌شود، دو فعال سیاسی با بیان اینکه دسترسی به اینترنت و فضای مجازی حق مردم است و نمی توانیم این حق را از آنان سلب کنیم، به لزوم برنامه‌ریزی برای تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها تاکید کردند. این نشست با حضور حسن بیادی فعال سیاسی و دبیر کل حزب آبادگران جوان و سعید شریعتی فعال سیاسی و رسانه‌ای و عضو شورای مرکز حزب اتحاد ملت ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این نشست سعید شریعتی درباره محدود سازی شبکه های اجتماعی، با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام همیشه هستند، گفت: این تصمیم گیران هستند که برای دسترسی جامعه ایرانی به شبکه های اجتماعی تصمیم می گیرند و باید پاسخ دهند که چرا باید خود را از این فضا محروم کنیم.

وی با تشبیه جامعه به بدن انسان و شبکه های اجتماعی به تب‌سنج افزود: پدیده های ناخوشایندی در جامعه مانند عفونت در بدن انسان وجود دارد و آزار دهنده هستند اما نباید برای رفع این ناخوشایندی ها تب سنج را از بین ببریم.

این فعال سیاسی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی بهترین تب سنج‌های جامعه هستند، تصریح کرد: سیاست گذاران با رصد شبکه های اجتماعی و اطلاع از جامعه می‌توانند با سیاست گذاری های درست جامعه را به سمت صحیح هدایت کنند.

فضای مجازی، مجازی نیست بلکه حقیقی است

حسن بیادی فعال سیاسی و دبیر کل حزب آبادگران جوان نیز با بیان اینکه از برخی عناوین تعریف درستی در جامعه نشده است، گفت: فضای مجازی، واقعا مجازی نیست بلکه حقیقی است و واقعیت دارد.

وی با تشبیه فضای مجازی به جریان آب افزود: همان طور که نمی توانیم در مقابل جریان آب بایستیم نمی توانیم این فضا را نیز ببندیم اما درست است که این فضا باید قانونمند شود و کسی با قانونمند شدن این فضا مخالف نیست.

این فعال سیاسی با اشاره به تجربیات گذشته در برخورد با پدیده های جدید در کشور گفت: در ابتدای ورود پدیده های جدید در ابتدا برخوردهای سلبی انجام می شود، در صورتی که با تعیین حدود و مقررات می توانیم استفاده درستی از این پدیده ها داشته باشیم.

وی علل بیشتر این مشکلات را مدیریت های جزیره ای عنوان کرد و افزود: مشکل فضای مجازی نیز مدیریت جزیره ای و نبود مدیریت یکپارچه است.

بیادی با بیان اینکه نمی توانیم همه اینترنت و جهانی شدن را ببندیم، تصریح کرد: باید سیاست مداران و برنامه ریزانی که همه را دشمن نمی دانند بدون برخورد و نگاه چکشی، گفت وگو کنند تا به راه حل مناسبی برسیم.

شریعتی نیز در ادامه نشست به مبانی مختلف قوانین اشاره کرد و گفت: قوانین باید مبتنی بر قرارداد یک جامعه و تامین کننده منافع مردم باشد.

وی با بیان اینکه افراد یک جامعه نسبت به امکانات آن جامعه حق مالکیت دارند، افزود: صاحبان سیگنال و امواج رادیویی مردم هستند و نمایندگان مجلس به نمایندگی از صاحبان این سیگنال ها می توانند تصمیم بگیرند که به چه صورت استفاده شود.

دیتا، سیگنال و فضای مجازی دارایی ملت است

این فعال رسانه ای تصریح کرد: فضای مجازی، دیتا و سیگنال ملک شخصی نیست و دارایی ملت است و اگر قوانینی برای آن وضع شود که برای فردی حق ویژه قائل باشد مردم از این قانون تمکین نمی کنند.

وی با انتقاد از مخالفان فضای مجازی که به نمایندگی از مردم به دنبال محدودیت این فضا هستند، افزود: مردم در انتخابات گذشته به ایده گسترش فضای مجازی و افزایش پهنای باند رای بالغ به ۲۵ میلیونی داده اند و این مسیر را انتخاب کرده اند.

این فعال رسانه ای با بیان اینکه اکنون هم مشکلی برای تعیین تکلیف شبکه های اجتماعی نیست، تصریح کرد: می توانیم از مردم برای رای به مخالفت یا موافقت با شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام رفراندوم برگزار کنیم و نتایج آن هر چه بود همه تمکین کنند.

شریعتی به حمایت ها از پیام رسان های داخلی نیز اشاره کرد و گفت: پیام رسان های داخلی باید در یک رقابت با شبکه های اجتماعی خارجی رشد کنند و با محدود کردن و بستن شبکه های اجتماعی خارجی، آنان رشدی نخواهند داشت.

بیادی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه نمی توانیم فضای مجازی را از مردم بگیریم، گفت: باید مانند سیل که در صورت مهار شدن می تواند به فرصت تبدیل شود از تهدیدهای فضای مجازی فرصت ایجاد کنیم.

وی افزود: شبکه های اجتماعی مضررات سیاسی، اجتماعی و خانوادگی نیز دارد و باید با آموزش، تربیت و فرهنگ سازی این مشکلات را کاهش دهیم.

شریعتی نیز به لزوم بررسی فرصت، تهدید، قوت و ضعف هر پدیده ای تاکید کرد و به دیدار اعضای شورای عالی فضای مجازی در سال ۹۶ با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: رهبری در این دیدار بر افق این فضا تاکید کردند و اشاره داشتند که در آینده در این فضا مرز و ارز یعنی دو عنصر حاکمیت ملی هر کشور از بین می رود و از هم اکنون باید برای آینده برنامه ریزی کرد.

وی افزود: با پیشرفت فضای مجازی حاکمیت ملی بازتعریف می شود و دارایی ها تغییر می کند.

عضو شورای مرکز حزب اتحاد ملت ایران با اشاره به اینکه قدرت جدیدی ایجاد شده است، تصریح کرد: در انتخابات ۸۸،۹۲ و ۹۶ شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و تلگرام در ایران تاثیر بسیاری داشتند و باعث تحول شدند و در انتخابات ۱۴۰۰ نیز اینستاگرام تاثیرگذار است.

فضای مجازی ابزار جهانی شدن ما است

بیادی نیز با اشاره به جهانی شدن، تصریح کرد: با فضای مجازی می توانیم جهانی شویم و فضای مجازی ابزار جهانی شدن ما است.

وی به مباحث مربوط به محدود کردن شبکه های اجتماعی اشاره کرد و افزود: پشت موضوع بستن و محدود کردن شبکه های اجتماعی مباحثی دیگر مطرح است و حتی اگر ما گام دوم انقلاب اسلامی که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شده است را بررسی کنیم از آن بستن فضای مجازی درنمی آید.

شریعتی در بخش دیگری از این نشست به منافع برخی از گروه ها و جریان هایی که به دنبال محدودیت در فضای مجازی هستند اشاره کرد و گفت: جریاناتی از اینکه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی قدرت اجتماعی و سیاسی ایجاد می کند نگران هستند و برای محدود کردن آن تلاش می کنند همین طور که در نیمه دوم دهه هفتاد مطبوعات به عنوان پایگاه های اجتماعی سیاسی مطرح و بسته شدند.

وی منافع اقتصادی و رقابت را یکی دیگر از دلایل پشت پرده محدود کنندگان فضای مجازی عنوان کرد و افزود: با فیلتر شبکه های اجتماعی و استفاده از وی پی ان برای دسترسی به آنها، دیتای داخلی تبدیل به دیتای خارجی شده و هزینه های مردم برای استفاده از این فضا دو برابر می شود و با این حساب باید بررسی شود این درآمد ها به سود چه افراد و شرکت هایی واریز می شود.

این فعال سیاسی تصریح کرد: افشاگری ها در فضای مجازی باید تبدیل به شفاف سازی شود، البته فضای مجازی شفاف اجازه فساد نمی دهد که کسی بخواهد آن را افشا کند.

وی به نقش فضای مجازی در ایجاد کسب و کارها در مناطق محروم اشاره کرد و افزود: شاهد هستم و از طریق گزارش هایی که توسط فعالان مدنی حزب می دهند می دانم که در دورترین نقاط روستاهای سیستان و بلوچستان دخترانی توانسته اند از طریق اینستاگرام برای صنایع دستی سوزن دوزی خود از تمام نقاط کشور مشتری داشته باشند و کسب و کاری برای خود در این حوزه ایجاد کنند.

بیادی نیز یکی از اهداف جهانی سازی را مدیریت شیشه ای و شفاف عنوان کرد.

فضای مجازی به مردم قدرت داده است

شریعتی نیز به نقش سنتی مردم در ساختار قدرت در گذشته اشاره کرد و گفت: هم اکنون با حضور شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مردم صاحب قدرت شده اند و می توانند نظرات خود را اعلام کنند و تاثیر داشته باشند.

وی افزود: ما امروز با شهروند قدرتمند مواجه هستیم و افرادی از این موضوع راضی نیستند.

بیادی نیز به لزوم اصلاح ساختارهای سیاسی و شکل انتخابات با وجود فضای مجازی اشاره کرد و گفت: باید قانون به طور یکسان برای همه اعمال شود و به خواسته ها و نیازهای مردم توجه کنیم.

براساس اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیرکل حزب آبادگران جوان با اشاره به کسب و کارها راه اندازی شده در فضای مجازی، گفت: فضای مجازی مشکلات مالی بسیاری از مردم را رفع کرده است و اگر تخلفی هم در این فضا انجام می‌شود مانند فضای واقعی باید با آن برخورد شود.

شریعتی نیز در پایان سخنان خود در این نشست، دسترسی به اینترنت را حقوق مکتسبه مردم دانست و تاکید کرد: به همین راحتی نمی توانیم این حق را از مردم پس بگیریم.

وی برخوردها و محدودیت‌ها را ناامید کننده عنوان کرد و افزود: این برخوردها امید و انگیزه را بین جوانان از بین می برد و اگر از بستن و محدود کردن تاکنون فایده‌ای بردیم از این به بعد هم می‌بریم.

این فعال رسانه‌ای، به مصون‌سازی به جای ممنوع سازی تاکید کرد و گفت: باید با حداکثر آزادی و حداقل ممنوعیت برای مردم دسترسی ایجاد شود و به مردم برای استفاده از این فضا آگاه و آموزش داده شود.

ارسال نظر