2 پروانه اپراتور خصوصی ماهواره‌ برای ورود سرمایه گذاران به صنعت فضا آماده شد

رسانه کلیک - رییس سازمان فضایی گفت: دو پروانه اپراتوری ماهواره‌ ای تهیه و به رگولاتوری تحویل شده که امیدواریم طی چند ماه آینده در دستور کار بررسی قرار بگیرند تا بستر سرمایه‌ گذاران خصوصی به بخش فضایی فراهم شود.

2 پروانه اپراتور خصوصی ماهواره‌ برای ورود سرمایه گذاران به صنعت فضا آماده شد

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به تغییر سیاست‌ ها و رویکرد‌های برنامه فضایی کشور از توسعه صرف فناوری فضایی به تکمیل زنجیره ارزش فضایی، عنوان کرد: اپراتورهای ماهواره‌‌ ای بیشترین نقش را در زنجیره ارزش صنعت فضایی دارند به طوری که ۲۰ تا ۴۰ درصد درصد از ارزش افزوده زنجیره فضایی متعلق به اپراتورهای ماهواره‌ ای است.

وی با اشاره به ضرورت برخورداری از اپراتورهای ماهواره‌ ای، افزود: در حالی که ۱۱ اپراتور ماهواره‌ ای مخابراتی در منطقه وجود دارد ایران فاقد اپراتور ماهواره‌ ای است.

براری با اشاره به تدوین چند پروانه اپراتور ماهواره‌ ای در کشور، بیان کرد: اخیرا پروانه اپراتور مخابراتی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب رسید و به تازگی نیز پروانه اپراتور ماهواره سنجشی یا پروانه بهره برداری از ایستگاه دریافت داده‌ های ماهواره ای آماده و به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تحویل داده شده که در نوبت بررسی است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در حال حاضر دو پروانه اپراتوری ماهواره‌ ای به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تحویل داده شده که امیدواریم ظرف چند ماه آینده در دستور کار کمیسیون تنظیم قرار بگیرد و تاکید داریم که سریع‌ تر بررسی شوند.

وی تصریح کرد: با این اقدامات در بحث اپراتوری خدمات ماهواره‌ ای در عمل در جایگاه سازمانی حاکمیتی و رگولاتوری که در اساسنامه سازمان فضایی ایران دیده شده قرار گرفته ایم. تلاش مان این است که اگر شرکت ها و سرمایه‌ گذاران خصوصی علاقمند به سرمایه‌ گذاری در بخش فضایی هستند بستر را برایشان آماده کنیم.

براری پیش از این گفته بود: با توجه به تغییر سیاست‌ ها و رویکرد‌های برنامه فضایی کشور، علاوه بر تدوین برنامه فضایی کشور در افق ۱۴۰۴، تهیه معماری جامعه ساختار فضایی کشور نیز اخیرا در دستور کار قرار گرفته است؛ زیرا یک دهه در توسعه فناوری فضایی متمرکز بودیم و اکنون به جایگاهی رسیده ایم که به دنبال تکمیل زنجیره ارزش فضایی هستیم؛ به این معنا که علاوه بر توسعه فناوری به شکل‌ گیری صنعت فضایی نیز کمک کنیم تا این صنعت رشد کند و شرکت‌ های خصوصی توانمند برای حضور در صنعت فضایی کشور ایجاد شوند.

ارسال نظر