یک میلیون و 140 هزار بار از دولت موبایل استفاده شد

سرپرست معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به ارتقای ۲۰ رتبه ای ایران در شاخص دولت الکترونیک در جهان، عنوان کرد: در طول برنامه ششم توسعه باید ۳۰ رتبه در شاخص دولت الکترونیک ارتقا داشته باشیم، این در حالی است که فقط در دو سال نخست این برنامه ۲۰ رتبه ارتقا داشته ایم.

یک میلیون و 140 هزار بار از دولت موبایل استفاده شد

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ حمیدرضا هادی پور سرپرست معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات در گزارشی از انجام ۳۷ میلیون استعلام در مرکز ملی تبادل داده ها در ۵ ماهه نخست سال جاری و پیش بینی انجام ماهانه ۱۰۰ میلیون تراکنش با اتصال تمام دستگاه ها به مرکز ملی تبادل اطلاعات (GSB ) خبر داد.

سرپرست معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به ارتقای ۲۰ رتبه ای ایران در شاخص دولت الکترونیک در جهان، عنوان کرد: در طول برنامه ششم توسعه باید ۳۰ رتبه در شاخص دولت الکترونیک ارتقا داشته باشیم، این در حالی است که فقط در دو سال نخست این برنامه ۲۰ رتبه ارتقا داشته ایم.

وی راه اندازی و پشتیبانی فنی و زیرساختی سامانه انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات را یکی از اقدامات در حوزه دولت الکترونیک عنوان کرد و افزود: از ۱۲۴۷ دستگاه شناسایی شده در قوای سه گانه کشور، ۴۵۲ دستگاه به این سامانه متصل شده اند.

هادی پور با اشاره به اینکه تا پایان مرداد ماه ۵۵۹۶ نفر از شهروندان عضو این سامانه هستند، اظهار کرد: ۲۹۱۸ درخواست در این سامانه ثبت شده و از این تعداد ۲۴۴۵ پاسخ ارائه شده است.

وی ادامه داد: به طور متوسط در ماه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر عضو سامانه انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات می شوند.

سرپرست معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات، سامانه ملی کاتالوگ و داده های باز را یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیک عنوان کرد و گفت: مفهوم داده های باز به این صورت است که داده های قابل انتشار که برای شهروندان و کسب و کارها می تواند ارزش افزوده ایجاد کند در جایی شناسایی شود و هدف ما ایجاد یک زیرساخت مشترک برای به اشتراک گذاری داده های باز و تولید شده توسط سازمان های متولی است، البته داده های باز به معنی رایگان بودن این داده ها نیست.

هادی پور بیان کرد: تاکنون ۱۷۰ کاربر از ۲۱ دستگاه که اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری کرده اند، بیش از ۲۷۳ رکورد اطلاعاتی دریافت کرده اند.

وی یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیک را آغاز به کار مرکز ملی تبادل اطلاعات عنوان کرد و افزود: مرکز ملی تبادل به صورت مستقیم به شهروندان خدمت ارائه نمی کند بلکه در این مرکز با اشتراک گذاری اطلاعات و داده ها توسط دستگاه های ارائه کننده خدمت، شهروندان در مراجعه به دستگاه ها برای دریافت مجوزها و استعلامات نیاز به رفت و آمد بین دستگاه ها ندارند و داده ها به صورت الکترونیکی بین دستگاه ها تبادل شده و به سرعت پاسخ داده می شود.

وی با اعلام اینکه در ۵ ماهه نخست سال جاری بیش از ۳۷ میلیون استعلام از طریق مرکز تبادل انجام شده است، اظهار داشت: در سال ۹۶، بیش ۱۰۳ میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل انجام شده و هم اکنون نیز با اتصال ۱۹۰ دستگاه به مرکز ملی تبادل، ماهانه به ۱۰ میلیون تراکنش رسیده ایم که در صورت حضور تمام دستگاه ها در این مرکز، پیش بینی می شود که تعداد تراکنش های ماهانه به ۱۰۰ میلیون برسد.

سرپرست معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات، اضافه کرد: تاکنون ۳۵۹ خدمت در این مرکز پیاده سازی شده که در این میان ثبت احوال، سازمان تنظیم مقررات، وزارت اقتصاد و شرکت ملی پست، بیشترین خدمات را در سال ۹۷ از طریق مرکز ملی تبادل داده ها ارائه کرده اند.

وی یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیک را درگاه ملی خدمات دولت هوشمند عنوان کرد و افزود: این درگاه با هدف استانداردسازی و مدیریت یکپارچه ارائه خدمات دولت به مردم راه اندازی شده است و در سال ۹۷ بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار بازدید داشته و ۷۱۸ خدمت ارائه کرده است.

هادی پور تاکید کرد: امیدواریم تا پایان سال ۹۷ به ۱۷۰۰ خدمت و ۱۵۰ سرویس و میانگین ۳۰۰ هزار کاربر در ماه برسیم.

وی کارپوشه ملی ایرانیان را خدمت دیگر در حوزه دولت الکترونیک بیان کرد و گفت: این کارپوشه بستری امن و قابل اعتماد برای ارسال تمام اعلان ها و پاسخ به درخواست ها به صورت یکپارچه و اختصاصی از طرف دستگاه های ارائه کننده خدمات است که منحصرا برای هر فرد ایرانی ایجاد می شود.

هادی پور ادامه داد: هم اکنون این سامانه ۳۵ هزار کاربر و ۱۳ دستگاه فعال دارد و برای ارائه در کل کشور با چند میلیون کاربر را نیز قابلیت دارد.

سرپرست معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات، یکی دیگر از خدمات مهم در حوزه دولت الکترونیک را دولت همراه یا دولت سیار معرفی کرد و افزود: به دنبال تحقق شعار «خدمات دولت همه وقت و همه جا در دستان مردم » هر فرد در گوشی همراه خود در هر مکان و زمان امکان دریافت خدمات را دارد و از اردیبهشت سال جاری نیز تاکنون بیش از ۹۰ هزار اپلیکیشن دولت همراه یا دولت سیار نصب شده است و ۳۵ هزار کاربر فعال، ۶۱ خدمت را دریافت می کنند و تعداد استفاده از خدمات در مرداد ماه به یک میلیون و ۱۴۰ هزار رسیده است.

وی به سامانه جمع نویسی به عنوان یکی دیگر از برنامه های دولت الکترونیک اشاره کرد و گفت: از طریق این سامانه شهروندان می توانند در تصمیم گیری و تصمیم سازی از طریق دریافت نظرات و اشتراک گذاری آنها، در تدوین طرح ها و لوایح مشارکت داشته باشند که به طور مثال تدوین لایحه صیانت و حفاظت از داده ها در فضای مجازی از طریق همین سامانه انجام شد و به جمع بندی رسید.

هادی پور از راه اندازی رسمی سامانه مصوبات فناوری اطلاعات و ارتباطات (مصفا) در آینده نزدیک به عنوان یکی دیگر از برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه خبر داد و تصریح کرد: با هدف شفاف سازی قوانین و مقررات فناوری اطلاعات و در دسترس بودن برای همگان، تمام مصوبات و مقررات مربوط به این حوزه در این سامانه ارائه می شود.

همچنین سرپرست معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات، راه اندازی پیشخوان مجوزهای کسب و کار را یکی از برنامه های حوزه دولت الکترونیک معرفی کرد و یادآور شد: پیشخوان مجوزهای کسب و کار در قالب سامانه هایی با عنوان های سامانه «دادور» برای دریافت شکایات در این حوزه و سامانه نما که نقشه ملی استعلامات مجوزهای کسب و کار است، در کنار مرکز ملی تبادل داده ها با هدف ایجاد پنجره واحد صدور مجوز کسب و کارها و با همکاری وزارت اقتصاد به زودی راه اندازی می شود.

ارسال نظر