پروانه فعالیت اپراتور ماهواره‌ مخابراتی تصویب شد

رسانه کلیک - رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به پیگیری شرکت‌ های خصوصی فعال در حوزه فضایی کشور برای تصویب پروانه اپراتور ماهواره مخابراتی گفت: تصویب این پروانه سبب حذف تصدی‌ گری دولت در حوزه اپراتوری ماهواره می‌ شود.

پروانه فعالیت اپراتور ماهواره‌ مخابراتی تصویب شد

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به اهمیت تصویب پروانه اپراتور ماهواره مخابراتی عنوان کرد: بعد از جلسات مختلف کارشناسی و تخصصی و رایزنی با متولیان و بازیگران اصلی صنعت مخابرات فضایی کشور و بررسی ابعاد مختلف تشکیل اپراتور ماهواره مخابراتی به عنوان مهمترین حلقه زنجیره ارزشی ماهواره، اصول حاکم بر فعالیت اپراتورهای ماهواره‌ ای مخابراتی در جلسه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب رسید.

رییس سازمان فضایی ایران اظهار کرد: با توجه به تجربه موفق واگذاری 90 درصد فعالیت‌ ها به بخش خصوصی در حوزه ICT کشور، افزایش ظرفیت بخش خصوصی در حوزه فضایی کشور نیز با تصویب پروانه اپراتور ماهواره مخابراتی کلید خورد و نخستین گام اجرایی در راستای جذب سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی در حوزه فضایی برداشته شد.

وی با اشاره به پیگیری شرکت‌ های خصوصی فعال در حوزه فضایی کشور برای تصویب این پروانه بیان کرد: شرکت‌ های فعال در حوزه فضایی کشور به صورت جدی پیگیر تصویب این پروانه بودند که این موضوع سبب شد تا سازمان فضایی ایران نیز تمام توان و تلاش خود را برای تصویب آن بکار گیرد.

معاون وزیر ارتباطات درباره هدف‌ گذاری اصلی در این پروانه افزود: بر مبنای اصل 44 قانون اساسی، توسعه و انسجام فعالیت‌ های بخش خصوصی در استفاده و سرمایه‌ گذاری در صنعت ماهواره مخابراتی، حذف تصدی‌ گری دولت در حوزه اپراتوری ماهواره، حفظ و توسعه دارایی‌ های مدار - فرکانس کشور، تسریع در توسعه بازار خدمات ماهواره‌ ای در سراسر کشور از طریق اپراتورهای بومی ماهواره‌ ای و حرکت برای حذف وابستگی کشور در حوزه ارتباطات ماهواره‌ ای و رشد و اعتلای بیشتر صنعت فضایی کشور از اهداف اصلی این پروانه به شمار می‌ رود.

براری اضافه کرد: متقاضیان می‌ توانند با أخذ پروانه اپراتور ماهواره مخابراتی خدمات موضوع این پروانه شامل توزیع و فروش پهنای باند ماهواره‌ های در اختیار، ایجاد شبکه‌ های اختصاصی و ارائه هرگونه خدمات ارتباطی و انتقال داده از قبیل خدمات ثابت و سیار ماهواره‌ ای، ایجاد دسترسی به اینترنت پرسرعت، ایجاد دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و خدمات مبتنی بر آن، ارائه خدمات صوتی، تصویری، متنی و داده‌ ای و انواع خدمات محتوایی و ارزش افزوده و ارائه خدمات پخش همگانی ماهواره‌ ای را در چارچوب ضوابط قانونی و مقرراتی کشور، روی شبکه موضوع پروانه به مشتریان حقیقی و حقوقی ارائه کند و دارندگان پروانه در صورت عملیاتی کردن دارایی مدار - فرکانس متعلق به جمهوری اسلامی ایران می‌ توانند 100 درصد ظرفیت خود در این موقعیت مداری را به صورت خرده فروشی و در قالب خدمات فوق به مشتریان ارائه کند.

رییس سازمان فضایی ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با پیش‌ بینی‌ های انجام شده، دارندگان پروانه می‌ توانند با رعایت ملاحظات سازمان فضایی ایران در طول مدت اعتبار پروانه، شبکه‌ های ماهواره‌ ای متعدد مخابراتی در مدار زمین آهنگ یا غیر زمین آهنگ شامل منظومه‌ های مخابراتی مدار پایین را نیز مورد بهره‌ برداری قرار دهند.

معاون وزیر ارتباطات درباره نحوه أخذ این پروانه تصریح کرد: متقاضی أخذ پروانه باید شخص حقوقی غیر دولتی ثبت شده در ایران باشد که حداقل 51 درصد سهام آن ایرانی باشد؛ بخش دولتی نیز می‌ تواند طبق قانون تا 20 درصد در سهام آن مشارکت داشته باشد.

براری اظهار داشت: اعطای این پروانه بدون انحصار و بر اساس درخواست متقاضیان برای ارائه سرویس‌ های متنوع مخابراتی و دسترسی به منابع مدار - فرکانس انجام می‌ شود.

پروانه مذکور به متقاضیانی که از لحاظ مالی و فنی توانمند تشخیص داده شوند و عملکرد موفقی در زمان موافقت اصولی (مدت زمان 18 تا 36 ماهه پیش از صدور پروانه) برای تأمین حداقل‌ های مورد نیاز شبکه داشته باشند، ‌اعطا می‌ شود و مدت اعتبار آن 15 سال با قابلیت تمدید است.

طبق آمار رسمی، بیش از 450 ماهواره مخابراتی زمین آهنگ توسط حدود 60 اپراتور ماهواره‌ ای در بیش از 41 کشور دنیا فعال هستند که از این مجموعه بیش از 50 درصد بر روی بازار داخلی و بومی ارائه خدمات در کشور متبوع خود تمرکز کرده‌ اند.

در منطقه خاورمیانه و آفریقا نیز 24 اپراتور ماهواره‌ ای فعالیت می‌ کنند که 9 کشور همسایه ایران (بدون در نظر گرفتن روسیه) در مجموع با 10 اپراتور ماهواره مخابراتی در قالب مدل‌ های مختلف فروش و به صورت ترکیبی با بخش زمینی، فعالیت بومی، منطقه‌ ای و بین‌ المللی دارند و اقدام به ارائه خدمات متنوع ماهواره‌ ای می‌ کنند.

ارسال نظر