متهم پرونده واردات تلفن همراه: اتهامات را نمی‌ پذیرم

رسانه کلیک - متهم پرونده واردات تلفن همراه گفت: به هیچ عنوان اتهامات را نمی‌ پذیرم، زیرا اخلال در نظام اقتصادی با اعتقادات شخصی من بسیار تضاد دارد.

متهم پرونده واردات تلفن همراه: اتهامات را نمی‌ پذیرم

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ علیرضا سنجری مدیر عامل شرکت اسپیناس تجارت نیکان یکی از شرکت‌ های واردکننده موبایل که در ارتباط با اخلال‌ های اقتصادی اخیر برای وی پرونده تشکیل شده در دفاع از خود عنوان کرد: در کشور ما اولویت کالاها را سازمان توسعه تجارت و ارگان مربوطه با مصوب هیئت دولت مشخص می‌ کند و ما امروز 10 اولویت کالایی داریم که واردات کالای اولویت دهم ممنوع است و کالاهای اولویت نهم نیز مربوط به کالاهای لوکس یا مصرفی بادوام است.

وی با بیان اینکه به هیچ عنوان اتهامات را نمی‌ پذیرم، زیرا اخلال در نظام اقتصادی با اعتقادات شخصی من بسیار تضاد دارد، افزود: آخرین اولویت در گروه اولویت کالاها، تلفن همراه است. چطور دادستان اعلام کرده که چون در همه خانه‌ ها تلفن همراه وجود دارد این کالا نیازمندی عمومی به شمار می‌ رود؟ اگر اینطور باشد لوازم آرایشی هم جزء نیازمندی‌ های عمومی است، زیرا در همه خانه‌ ها وجود دارد.

مدیرعامل شرکت اسپیناس تجارت نیکان اظهار کرد: اعلام معاون اول رییس جمهور بر این بود که از این به بعد فقط می‌ توانیم از ارز 4200 تومانی استفاده کنیم، بنابراین من و شرکتم مجبور بودیم از این ارز استفاده کنیم و ما حتی در جلسات هم اعلام کردیم نیازی به ارز 4200 تومانی نداریم و می‌ توانیم بازار را با همان ارز‌های بازار آزاد اداره کنیم، اما گفتند به هیچ عنوان؛ زیرا دستور معاون اول است. بنابراین ما اجبار داشتیم برای ادامه حیات خود ارز 4200 تومانی بخریم.

متهم پرونده واردات تلفن همراه ادامه داد: سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، لیستی را به عنوان کالاهای هدف تعیین و نرخ‌ گذاری می‌ کند، اما تلفن همراه هیچ موقع جزو کالاهای هدف نبوده و نیست.

وی ادامه داد: بعد از ایجاد ارز تک‌ نرخی و ارز ثانویه هم اولویت کالاها به گروه‌ های کالایی یک،‌ 2 و 3 دسته‌ بندی شد و باز هم در اینجا تلفن همراه در اولویت سوم یعنی آخرین نیاز مردم قرار دارد.

سنجری اضافه کرد: سالانه 12 میلیون گوشی طبق اعلام مراجع رسمی نیاز کشور است و اکنون که در هفتم شهریور سال 97 قرار داریم کل شرکت‌ ها از ابتدای سال تاکنون 600 هزار گوشی وارد کرده‌ اند و اگر این کالاها جزو کالاهای اساسی بود امروز کشور با بحران مواجه می‌ شد نه افزایش قیمت.

متهم پرونده واردات تلفن همراه در پاسخ به سوال قاضی دادگاه درخصوص علت ایجاد اخلال در بازار موبایل بیان کرد: عدم اعلام به موقع تخصیص ارزها به گروه‌ های کالایی مهمترین علت ایجاد اخلال در این بازار بود و همانطور که رهبر معظم انقلاب گفته‌ اند هم آنهایی که ارز گرفته‌ اند متهم هستند و هم آنهایی که ارز‌ها را داده‌ اند مقصر هستند.

وی در ادامه با ایراد به رقم ارز دریافتی در کیفرخواست صادره گفت: در کیفرخواست گفته شده که 10 میلیون یورو ارز گرفته‌ ام، اما اگر چنین چیزی وجود دارد و من تایید کرده‌ ام که 10 میلیون یورو گرفته‌ ام، امروز نشان دهند.

متهم پرونده واردات تلفن همراه در پاسخ به سوال قاضی چه میزان ارز تک نرخی دریافت کرده اظهار داشت: مبالغ به صورت یورو و درهم است که حدود 4 میلیون و 945 هزار و 18 یورو می‌ شود، اما متاسفانه دادستانی در کیفرخواست گفته که من 10 میلیون یورو گرفته‌ ام.

سنجری در ادامه با اشاره به اینکه 25 روز است که در بازداشت موقت به سر می‌برد افزود: نمی‌ دانم چه گناهی کرده‌ ام که متهمی که هفته گذشته یک روز قبل‌ تر از ما محاکمه شد تصاویرش منتشر نشد و تمام عکس‌ هایش از پشت سرگرفته شده بود، اما اسم و تصویر ما را به طور واضح منتشر می‌ کنند.

مدیر عامل شرکت اسپیناس تجارت نیکان با بیان اینکه در این پرونده مدعی العموم شاکی و مرجع رسیدگی نیز سازمان حمایت است و ما از دادگاه می‌ خواهیم اجازه دهد کارشناسان رسمی به این پرونده ورود کنند.

وی تصریح کرد: از اول سال 2018 امارات و عربستان وارد معاهده FATF شده و شروع به شفاف‌ سازی معاملات خود کردند و 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌ کردند و اجازه نداشتند با ایران معامله کنند که می‌ توانید این موضوع را از بانک مرکزی استعلام کنید، بنابراین برای اینکه ما بتوانیم از کشور الف به کشور ب برسیم متحمل هزینه‌ های دیگری می‌ شدیم که این هزینه‌ ها حدود 8 الی 10 درصد بود.

سنجری در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر اینکه شما مجاز نبودید هر قیمتی می‌ خواهید گوشی‌ ها را بفروشید یادآور شد: اعلام شاکی بر اساس مبنای قیمت‌ های سازمان حمایت است در حالیکه ما به این مبنا اعتراض داریم و معتقدیم سازمان حمایت در اعلام مبنای قیمت هزینه تمام شده را محاسبه نکرده و بر اساس ضوابط خود مبنا را اعلام کرده است.

ارسال نظر