به هیچ وجه در نرخ‌ گذاری واقعی کالای وارداتی چشم‌ پوشی نمی‌ کنیم

رسانه کلیک - رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران از تفاهم جدید این اتحادیه و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حل مشکل کالاهای آی تی در گمرک مانده خبر داد.

به هیچ وجه در نرخ‌ گذاری واقعی کالای وارداتی چشم‌ پوشی نمی‌ کنیم

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ سیدمهدی میرمهدی رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران از تفاهم جدید این اتحادیه و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حل مشکل کالاهای IT در گمرک مانده خبر داد و عنوان کرد: برای رفع این مشکل نامه‌ نگاری‌ های متعددی انجام دادیم و اخیرا مقرر شده با حمایت آقای سینکی معاون وزیر صنعت کارگروهی متشکل از اتحادیه و وزارتخانه تشکیل و به هر نحو ممکن در ترخیص کالاها کمک شود.

وی افزود: کالاهای آی تی با ارز 4200 تومانی به گمرک وارد شده‌ اند که پس از تغییر نرخ ارز در کشور باید براساس نرخ جدید رسمی ارز ترخیص شوند و واردکنندگان باید 3800 تومان مابه‌ التفاوت هر دلار را بپردازند.

میرمهدی ادامه داد: وارد کنندگان به این موضوع اعتراض دارند، زیرا پرداخت هزینه تقریبا 2 برابری خارج از توان واردکنندگان است و در بلاتکلیفی طولانی این موضوع هر روز به کالاهای در گمرک مانده هزینه نگهداری می‌ خورد.

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران بیان کرد: علاوه بر ناتوانی واردکنندگان در پرداخت این هزینه، حتی اگر واردکننده‌ ای توان پرداخت این هزینه را داشته باشد قیمت تمام شده کالای وارداتی به صورت سرسام‌ آور بالا خواهد رفت؛ اکنون که قیمت کالاها نسبت به قبل دو تا سه برابر گران شده کمتر کسی توان خرید کالای IT را دارد، بعد از این نیز واردکننده قادر به فروش آن کالاها نخواهد بود و کالای روی دستش می‌ ماند.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه مشترک اتحادیه و وزارت صنعت برای رفع مشکل کالاهای آی تی در گمرک مانده، اضافه کرد: مقرر شده بود برای تامین مالی و کمک به واردکنندگان، بانک‌ ها روی وثیقه ملکی وام با بهره 20 درصد در اختیارشان قرار دهند که روی همان ملک نیز 20 درصد هزینه کارشناسی ملک می گرفتند و در مجموع تسهیلات بسیار گران تمام می‌ شد و مقرر شد مساعدتی درباره هزینه کارشناسی ملک انجام شود.

میرمهدی تصریح کرد:‌ تنها راهکار موجود ترخیص کالای IT از گمرک و عرضه در بازار است؛ زیرا واردکنندگان قادر به بازگرداندن کالاها به تولیدکننده نیستند و تولیدکنندگان در پاسخ به درخواست عودت کالا تحت شرایط پیش آمده، پاسخ دادند که نمی‌ توانند کالاها را پس بگیرند. علاوه بر این، به دلیل اینکه کالای IT دارای محدودیت زمانی است اگر قدیمی شود به درد نمی‌خورد و مجموع این شرایط خسارت زیادی به وارد کننده وارد می‌ کند.

وی در پاسخ به این سوال که واردکنندگان نیز کالاهایی که با ارز 4200 تومان وارد می‌ کنند با همان ارز نمی‌ فروشند و باعث به هم خوردن بازار و مرتکب به گران فروشی می‌ شوند، یادآور شد: پس از واردات این کالاها با پیگیری جدی سازمان حمایت و نظارت اتحادیه قرار است لیست و قیمت کالاها در سایت سازمان حمایت اظهار شود تا وارد کننده نتواند کالا را گران‌ تر بفروشد؛ در صورت رفع مشکل ترخیص کالاهای IT از گمرک، به هیچ وجه روی قیمت فروش کالاها اغماض نمی‌ کنیم و از این موضوع کوتاه نمی‌ آییم.

ارسال نظر