بزرگترین و عمیق‌ترین آزمایشگاه دنیا در چین، به‌دنبال کشف رازهای ماده تاریک می‌رود

این آزمایشگاه حدود 2400 متر زیر زمین ساخته شده است.

بزرگترین و عمیق‌ترین آزمایشگاه دنیا در چین، به‌دنبال کشف رازهای ماده تاریک می‌رود

آزمایشگاه عمیق زیرزمینی منطقه ژینپینگ چین با نام CJPL-II به محققان کمک می‌کند تا ماده تاریک را بهتر بشناسند. دانشمندان درتلاش‌اند اسرار نیروهای نامرئی جهان را کشف کنند و این آزمایشگاه با روش‌ها و تجهیزات پیشرفته، قصد این کار را دارد.

به گزارش nature، آزمایشگاه زیرزمینی ژینپینگ چین (CJPL) که به لطف توسعه چند وقت اخیر به CJPL-II نام گرفته است، عمیق‌ترین و عظیم‌ترین آزمایشگاه زیرزمینی محسوب می‌شود. باتوجه به پتانسیل و تجهیزات پیشرفته‌ای که این آزمایشگاه دارد، جای تعجب نیست که قدم در راه شناسایی علوم ناشناخته بگذارد.

ماده سیاه که بیش از 80 درصد جهان را تشکیل می دهد، علیرغم دهه‌ها اکتشافات علمی، هنوز ناشناخته باقی مانده است.

CJPL-II که در زیر کوه ژینپینگ استان لیانگشان یی سیچوان واقع شده است، 2400 متر زیر زمین قرار دارد. این مسافت، در واقع از آزمایشگاه در برابر پرتوهای کیهانی و سایر نویزها محافظت می کند. بنابراین می تواند راحت‌تر و با دقت بالا، داده‌های ماده تاریک را تجزیه و تحلیل کند.

آزمایشگاه CJPL-II چگونه ذرات ماده تاریک را شناسایی می‌کند؟

هدف اصلی CJPL-II شناسایی ماده تاریک است. دانشمندان باور دارند این ماده بدون تعامل با نور، از ماده معمولی عبور می کند.

برای دستیابی به این هدف، آزمایشگاه به دو دستگاه آشکارساز مجهز شده است: دستگاه زنون ذرات و اخترفیزیک (PandaX) و دستگاه ماده تاریک چین (CDEX).

ماده تاریک

PandaX از زنون مایع برای تشخیص ذرات تاریک بالقوه استفاده می کند. وقتی این ذرات با اتم‌های زنون برخورد می‌کنند، حسگرها فلاش‌های نور را دریافت و داده‌های حیاتی را برای دانشمندان فراهم می‌نمایند.

از سوی دیگر، CDEX از یک آشکارساز ژرمانیوم با حساسیت بالاتر استفاده می‌کند که سیگنال‌های الکتریکی را هنگام تعامل ذرات تاریک با آن، ثبت می‌کند. ترکیب این دو آزمایش شانس گرفتن ذرات ماده تاریک گریزان را افزایش می دهد، حتی اگر در آن زمان و مکان بسیار کم باشند. وقتی ذرات این ماده در اختیار دانمشندان قرار گیرد، امکان بررسی آن وجود خواهد داشت.

در حالی که جهان مشتاقانه منتظر نتیجه این پژوهش است، آزمایشگاه ارتقا یافته ژینپینگ به عنوان یک محور در سمفونی کیهانی ظاهر می شود و آماده پاسخگویی به سؤالات اساسی در مورد ترکیبات جهان و ماهیت گریزان ماده سیاه است. چند وقت پیش نیز تلسکوپ اقلیدس موفق به عکسبرداری از ماده تاریک شد.

 

منبع: دیجیاتو

ارسال نظر