کیهان‌شناسان احتمال می‌دهند بیگ بنگ دومی هم در کار بوده است!

باتوجه به این‌که 27 درصد کیهان از ماده تاریک تشکیل شده است، کیهان‌شناسان فرضیه‌ای به نام «بیگ بنگ تاریک» را بررسی می‌کنند.

کیهان‌شناسان احتمال می‌دهند بیگ بنگ دومی هم در کار بوده است!

کیهان‌شناسان شک دارند که تنها یک بیگ بنگ رخ داده باشد. آن‌ها احتمال می‌دهند یک رویداد عظیم دیگر نیز در تاریخ کیهان رقم خورده باشد. علت شک کیهان‌شناسان فراوانی عظیم ماده تاریک در جهان است و ظاهراً تنها یک بیگ بنگ نمی‌تواند حجم بالای این ماده را ایجاد کرده باشد.

براساس گزارش New Scientist، تقریباً نیم‌قرن است که اخترشناسان درگیر معماهای پیچیده زمان و نحوه تشکیل جهان هستند. اخترشناسان مدتی پیش توانستند نگاهی به زمان اولیه تشکیل جهان، میلیون‌ها سال پس از بیگ بنگ، بیندازند. بااین‌حال هنوز معماهایی وجود دارد. یکی از این معماها ماده تاریک موجود در جهان است که احتمالاً از بیگ بنگ دیگری به وجود آمده‌ است.

بیگ بنگ دوم و ماده تاریکی

ماده تاریک شکل فرضی ماده‌ای است که به‌هیچ‌وجه با نور یا میدان‌های الکترومغناطیسی برهمکنش ندارد، اما به‌نظر می‌رسد که تقریباً 27 درصد از جهان شناخته‌شده را تشکیل می‌دهد. اخترشناسان مدت‌ها به دنبال توضیح این مسئله بودند که چرا خوشه‌های کهکشانی به روش‌هایی حرکت می‌کنند که فیزیک استاندارد فعلی جوابی برای آن ندارد. برای این‌که بتوان معادلات ریاضی را پیش برد، غالباً فرض می‌شود چیزهایی وجود دارد که ما نمی‌توانیم ببینیم.

16032

با وجود تمام تلاش‌های کیهان‌شناسان، آن‌ها هنوز نتوانسته‌اند مستقیماً این ماده را مشاهده کنند. اکنون برخی از محققان در این فکر هستند که شاید بیگ بنگ دومی هم بوده و این ماده عجیب‌وغریب را پس از ماده معمولی که ما با آن سروکار داریم به وجود آورده باشد.

«کاترین فریز»، استاد فیزیک دانشگاه تگزاس، در مقاله‌ای که هنوز مورد همتاداوری قرار نگرفته‌، نشان می‌دهد که ممکن است «بیگ بنگ تاریک» در زمانی که جهان کمتر از یک ماه از عمرش می‌گذشته است، رخ داده باشد. به نظر او این رویداد می‌تواند چندین نوع مختلف از ماده تاریک را تشکیل داده باشد، از جمله «دارک‌زیلا»، مشابه گودزیلا، که ذراتی با اندازه هیولایی 10 تریلیون برابر جرم یک پروتون هستند.

دارک‌زیلاها بی‌شباهت به یکی از ماده‌های اسرارآمیز به نام «ذرات عظیم با تعامل ضعیف» یا WIMP نیستند. اخترشناسان دهه‌هاست برای توضیح نیروهای مبهم خارج از فیزیک استاندارد به WIMP ارجاع می‌دهند. اکنون در جامعه نجوم این تغییر رویه به‌وجود آمده است که شاید به‌جای یک رویداد بزرگ که هستی را ایجاد کرده است، جهان ممکن است چندین مرحله گذار را پشت سر گذاشته و به‌آرامی همه‌چیز را از ماده تا ماده تاریک به وجود آورده باشد.

منبع: دیجیاتو

 

ارسال نظر