قدیمی‌ترین گاه‌شمار مایایی کشف شد

باستان‌شناسان اخیرا موفق به قدیمی‌ترین گاه‌شمار مایایی روی هرمی موسوم به Las Pinturas شده‌اند. این گاه‌شمار ۲۶۰ روز دارد.

قدیمی‌ترین گاه‌شمار مایایی کشف شد

به گزارش ایرنا به نقل از آرت‌نیوز، سن‌بارتولو در گواتمالا که مجموعه‌ای از اهرام منقش به نقاشی‌های دیواری است، به محل کشف ققدیمی‌ترین گاه‌شمار مایایی تبدیل شد. باستان‌شناسان این گاه‌شمار را روی هرمی موسوم به Las Pinturas (نقاشی‌ها) کشف کردند.

نقاشی‌های دیواری در این هرم به ۴۰۰ سال پیش از میلاد تا سال ۲۰۰ میلادی تعلق دارند که اولین جوامع مایا در آستانه فروپاشی قرار داشتند. در این دوران بود که خط مایایی ابداع شد.

در میان متون هیروگلیفی که بر دیوارنقش‌های هرم Las Pinturas نوشته شده است، یک تاریخ به چشم می‌خورد: هفت گوزن. این نوشته هیروگلیف، قدیمی‌ترین مدرک موجود از گاه‌شمار مایایی است.

بخش اعظم این دیوارنقش از بین رفته است، بنابراین مشخص نیست که این تاریخ به چه چیزی اشاره داشته یا با تاریخ‌های دیگری همراه بوده است یا نه.

قدیمی‌ترین گاه‌شمار مایایی

گاه‌شمار مایایی ۲۶۰ روز دارد و هر روز با دو عنصر نشانه‌گذاری شده است؛ عنصر اول یک شمار (عدد) از ۱ تا ۱۳ است که با هر روز از ۲۰ روز همراه می‌شود. این ۲۰ روز، هرکدام نشان مخصوص به خود را دارند که به حیوانات، عناصر و سایر جنبه‌های طبیعت اشاره می‌کند.

به گفته محققان، روز ۷ گوزن روز خاصی بوده است.

همچنین بخوانید: قدیمی ترین مومیایی جهان چند سال دارد؟

ارسال نظر