کشف یک جنین دایناسور از ۷۲ میلیون سال پیش

کشف جنین سالم یک دایناسور در تخم فسیل شده در منطقه جنوب چین، که مربوط به ۶۶تا ۷۲ میلیون سال پیش است، اطلاعات تازه‌ای به باستان شناسان داده است.

کشف یک جنین دایناسور از ۷۲ میلیون سال پیش

به نقل از دیلی میل، جنین دایناسور کشف شده (بچه یینگ لیانگ - Baby Yingliang) نام دارد و در صخره‌های پارک صنعتی شاهه در شهر گانژو واقع در ایالت جیانگ شی کشف شده است.

باستان‌شناسان دانشگاه بیرمنگام معتقدند «بچه لینگ لیانگ» به گروهی از دایناسورهای بدون دندان منقار دار تروپود یا اویراپتوسارس تعلق دارد.

دایناسورهای اویراپتور که بدنشان پوشیده از پر بوده در صخره های آسیا و شمال آمریکا می‌زیسته‌اند. اندازه بدن و منقارهای این حیوانات با توجه به طیف وسیع رژیم غذایی آنها متفاوت بوده است.

این نمونه کشف شده، کامل‌ترین جنین دایناسور شناخته شده به حساب می‌آید و از آن جهت اهمیت دارد که حالت بدنی آن به جای دایناسورها، بیشتر شبیه جنین‌های پرندگان است.

به طور خاص، «بچه یینگ لیانگ» در حال خروج از تخم بوده و سر آن زیر بدنش قرار داشته است. پشت حیوان خمیده و پاهایش در کنار بدن آن قرار گرفته بودند.

بدن پرندگان امروزی زمانی در این وضعیت قرار می گیرد که رفتارهای آن توسط سیستم عصبی مرکزی کنترل شود. این وضعیت برای خروج موفقیت آمیز جنین از تخم بسیار مهم است.

کشف چنین رفتاری در فسیل مذکور حاکی از آن است که این امر مختص پرندگان نیست، بلکه احتمالا میان دایناسورهای تروپود غیر ماکیان نیز وجود داشته است.

این تحقیق توسط «فیون وایزوم ما» دیرین‌شناس مهره‌داران با همکارانش در دانشگاه بیرمنگام انجام گرفته است.

منبع: مهر

ارسال نظر