پیدا شدن عنصر موجود در دندان و استخوان انسان در یک کهکشان دور

عنصری به نام «فلوئور» که در دندان و استخوان انسان یافت می‌شود توسط پژوهشگران انگلیسی در یک کهکشان دوردست کشف شد.

پیدا شدن عنصر موجود در دندان و استخوان انسان در یک کهکشان دور

به نقل از سی‌ان‌ان، ستاره‌شناسان برای نخستین بار، یک عنصر موجود در بدن انسان را در یک کهکشان شناسایی کرده‌اند که ۱۲ میلیارد سال نوری با زمین فاصله دارد. این عنصر موسوم به "فلوئور" (Fluorine)، در استخوان‌ها و دندان‌های ما یافت می‌شود.

"ماکسیمیلیان فرانکو" (Maximilien Franco)، پژوهشگر "دانشگاه هرتفوردشایر" (University of Hertfordshire) انگلستان گفت: «همه ما درباره فلوئور می‌دانیم، زیرا خمیردندانی که هر روز از آن استفاده می‌کنیم، حاوی همین ماده در قالب فلوراید است. ما پیش از این حتی نمی‌دانستیم که کدام نوع از ستارگان، بیشترین فلوئور را تولید می‌کنند.»

عناصری که در سراسر منظومه شمسی ما، روی زمین و حتی در بدن ما یافت می‌شوند، از هسته ستارگانی سرچشمه می‌گیرند که آنها را طی انفجارهای ستاره‌ای رها می‌کنند، اما چگونگی ایجاد فلوئور در این ستارگان، به صورت یک راز باقی مانده بود.

پژوهشگران از "آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما" یا "آلما" (ALMA) در شیلی استفاده کردند تا فلوئور را در یک کهکشان ستاره‌زای بسیار دور شناسایی کنند.

منشا ستاره‌های بزرگ

بررسی‌ها نشان داد که فلوئور به صورت هیدروژن فلورید در ابرهای گازی کهکشان موسوم به "NGP-190387" وجود دارد. نور این کهکشان، بیش از ۱۲ میلیارد سال سفر می‌کند تا به ما برسد. به همین دلیل ستاره‌شناسان، کهکشان را تقریبا هنگام ۱.۴ میلیارد سالگی آن مشاهده کردند.

تصویر ثبت شده، هسته درخشان یک ستاره "ولف-رایه" (Wolf-Rayet) را نشان می‌دهد که با ماده‌ای احاطه شده که توسط خود ستاره بیرون رانده شده‌ است.

به گفته پژوهشگران، ستارگانی که فلوئور را در سراسر کیهان رها می‌کنند، احتمالا زندگی سریعی داشته و در جوانی از بین رفته‌اند. این پژوهش، ستاره‌های ولف-رایه را به‌عنوان منشا احتمالی نشان می‌دهد.

این ستاره‌های تکامل‌یافته، جرم زیادی دارند اما تنها برای چند میلیون سال زنده می‌مانند.

تنها برخی از ستارگان بزرگ با نزدیک شدن به پایان عمر خود، به ولف-رایه تبدیل می‌شوند. این مرحله، چند صد هزار سال زمان می‌برد اما این مدت زمان در مقایسه با طول عمر یک ستاره، بسیار کوتاه است. از هر صد میلیون ستاره، تنها یک ستاره آنقدر بزرگ است که به ولف-رایه تبدیل شود.

پژوهشگران تا پیش از این گمان می‌کردند که ستاره‌های ولف-رایه، منبع احتمالی فلوئور هستند اما این تشخیص مستقیم اکنون گمان آنها را تایید می‌کند.

فرانکو گفت: «ما نشان داده‌ایم ستاره‌های ولف-رایه که از بزرگترین ستاره‌های شناخته شده هستند و می‌توانند با رسیدن به پایان عمر خود، به شدت منفجر شوند، به نوعی به ما کمک می‌کنند تا سلامت دندان‌ها را حفظ کنیم.»

این پژوهش، در مجله "Nature Astronomy" به چاپ رسید.

بیشتر بخوانید: آیا سیاره ایکس یا نیبیرو وجود دارد؟

منبع: ایسنا

ارسال نظر