پروفسور استیون هاوکینگ در سن 76 سالگی درگذشت

رسانه کلیک - فیزیکدان بزرگ پروفسور استیون هاوکینگ پس از سال ها مبارزه با بیماری ALS در سن 76 سالگی درگذشت.

پروفسور استیون هاوکینگ در سن 76 سالگی درگذشت

پروفسور استیون هاوکینگ که به عنوان یکی از بزرگترین فیزیکدانان تاریخ شناخته می شود امروز در سن 76 سالگی درگذشت. این خبر ساعاتی پیش توسط خانواده وی منتشر شد. این فیزیکدان و کیهان شناس در دوران فعالیت خود کتاب های زیادی را به چاپ رسانده بود.

استیون هاوگینک در سن 17 سالگی وارد دانشگاه آکسفورد شد. او توانست در این دانشگاه شاگرد اول شود که این موضوع باعث شد او در سال 1962 دانشگاه کمبریج را برای ادامه تحصیل انتخاب کند.

پروفسور استیون هاوکینگ در 22 سالگی به بیماری ALS دچار شد. این بیماری بخشی از نخاغ، مغز و سیستم عصبی فرد را مورد حمله قرار می دهد و فلج عمومی را در پی دارد. در ابتدا پزشکان به او اعلام کرده بودند که عمرش رو به پایان است ولی هاوکینگ پس از آشنایی با همسر اولش امید تازه ای به زندگی پیدا کرد.

هاوگینک در سال 1965 با جین ازدواج کرد و در همان سال تصمیم به دریافت دکتری تخصصی خود گرفت. از ازداواج، اول هاوکینگ صاحب سه فرزند به نام های رابرت، لوسی و تیم شد. در سال 1990 هاوکینگ از همسر اول خود جدا شد.

پروفسور استیون هاوکینگ از اواخر دهه 60 میلادی برای نقل مکان از صندلی چرخدار استفاده می کرد. وی از سال 1985 قدرت گویایی خود را از دست داد و تنها می توانست توسط کامپیوتر صحبت کند.

یکی از مشهورترین کتاب های استیون هاوکینگ تاریخچه مختصر زمان (A Brief History of Time) است. این کتاب که به عنوان محبوب ترین کتاب کیهان شناسی شناحته می شود تا سال 1993 به بیش از 33 زبان زنده دنیا ترجمه و عرضه شد.

در این کتاب به زبان ساده به بازگویی داستان جهان پرداخته شده است. کتاب تاریخچه مختصر زمان به مدت 237 هفته به عنوان پرفروش ترین کتاب در انگلستان باقی ماند.

ارسال نظر