میزان کنونی تولید دی اکسید کربن، دمای کره زمین را 1.5 درجه افزایش می دهد!

رسانه کلیک – با توجه به میزان فعلی خروجی دی اکسید کربن از آلاینده های مختلف، به نظر می رسد دمای کره زمین 2 درجه افزایش پیدا کند.

میزان کنونی تولید دی اکسید کربن، دمای کره زمین را 1.5 درجه افزایش می دهد!

به استناد Paris Agreement ، حتی اگر هم اکنون تصمیم به توقف ساخت نیروگاه ها، کارخانه ها، ماشین آلات و لوازم منزل بگیریم، به هر حال در مسیر افزایش بیش از 1.5 درجه ای دمای کره زمین قرار داریم. تجهیزاتی که در حال حاضر خروجی دی اکسید کربن را افرایش می دهند، 660 میلیارد متریک تن گاز گلخانه ای تولید می کنند؛ این در حالیست که میزان خروجی کربن دی اکسید محاسبه شده جهت افزایش 1.5 درجه ای دمای کره زمین، 580 میلیارد تن است. این نکته در صورتی که نیروگاه های مختلف به عملکرد خود ادامه دهند و انسان ها نیز تجهیزات بیشتری برای این نیروگاه ها و کارخانه ها تولید کنند، بدتر نیز خواهد شد. این نیروگاه ها کربن دی اکسیدی که برای افزایش 2 درجه ای دمای کره زمین نیاز است، تولید می کنند.

اگرچه این گزارش به تازگی در مجله Nature منتشر شده؛ با این حال نمی توان گفت کسی از احتمال وقوع آن خبر نداشته است. در سال 2010، دانشمندان پیش بینی کردند که انسان ها زیرساخت های تولید کربن دی اکسید لازم برای افزایش 1.3 درجه ای کره زمین را تولید کرده اند. آن ها اظهار داشتند که اگر اقدامی جدی صورت نگیرد، اوضاع از این نیز بدتر خواهد شد. نهایتا نزدیک به یک دهه بعد، گزارش منتشر شده نشان دهنده همان بدتر شدن اوضاع است؛ زیرا هیچ تجهیزات دیگری را جایگزین تجهیزات تولیدکننده دی اکسید کربن قرار ندادیم.

به استناد Technology Review ، افزایش 1.5 درجه ای دمای کره زمین می تواند نزدیک 5 میلیون کیلومتر مربع از یخ های قطبی را ذوب کند، بیش از 70 درصد صخره های مرجانی کره زمین را نابود کند و 14 درصد از جمعیت کره زمین را در معرض گرمای شدید قرار دهد. به استناد این گزارش، تا سال 2050 باید به شبکه هایی که خروجی دی اکسید کربن آن ها صفر است، دست یابیم تا بتوانیم دمای کره زمین را اندکی تعدیل کنیم، اما رسیدن به چنین مرحله ای اصلا ساده نیست.

محققان پیشنهاد می کنند زیرساخت های انرژی موجود باید بسیار پیش از فرسوده شدن تعطیل شوند و در حین کار نیز به گونه ای تجهیز شده باشند که خروجی دی اکسید کربن را از هوا بگیرند. هیچ یک از این راهکارها کم هزینه نیستند و همچنین با افزایش نیروگاه های بیشتر، کارایی خود را نیز از دست خواهند داد.

این مسلما اولین گزارشی نیست که از وضعیت فاجعه آمیز دمای کره زمین منتشر شده است. در ماه گذشته گزارشی منتشر شد که نشان می داد اکنون میزان کربن دی اکسید فعلی از تمام دوره های تاریخ بشر بیشتر است. سازمان ملل هشدار داد که تغییرات جوی بسیار بدتر از آن چه تصور می شود، هستند و کاملا مشخص است که تغییرات جوی که مسبب آن انسان ها هستند، چگونه کره زمین را نابود می کنند. ایالات متحده که علاقه مند به استقلال در امر تولید زغال سنگ بود، بیشترین میزان افزایش خروجی دی اکسید کربن را طی یک دهه (تا سال 2018) تجربه کرده است.

ارسال نظر