دونالد ترامپ از تصمیمات اخیر خود در ارتباط با شرکت هواوی عقب نشینی کرد

رسانه کلیک - دونالد ترامپ در گذشته به شرکت های آمریکایی دستور داده بود شرکت هواوی را تحریم کنند. حال این تحریم ها برای شروع مذاکرات با چین برداشته می شود.

دونالد ترامپ از تصمیمات اخیر خود در ارتباط با شرکت هواوی عقب نشینی کرد

برندهای بزرگ تولید کننده محصولات تکنولوژیک، بالاخص شرکت های تولید کننده قطعات گوشی تلفن همراه، برای ساخت زنجیره تامین مربوط به گوشی های هوشمند باید ارتباط تنگاتنگی با هم داشته باشند. هر جا که این ارتباط دچار چالش شود، در واقع کل زنجیره تامین دچار مشکل شده و هر دو طرف این ماجرا متضرر خواهند شد. این امری است که در ارتباط با گوگل و هواوی اتفاق افتاد و به همین دلیل، هر دو طرف به دنبال راه حلی برای خروج از بحران فعلی هستند.

در طرف هواوی ، این شرکت با بهره گیری از مهندسان ارشد طراح هسته سیستم عامل اندروید که هم اکنون در استخدام خود دارد، اقدام به تولید سیستم عامل اختصاصی خود به نوعی کرده که کاربران گوشی های این برند همچنان بتوانند با ملاحظات امنیتی و بازده بالا همچنان از نرم افزارهای اندروید مد نظر خود بهره ببرند. همچنین بر مبنای برخی خبرها در این سیستم عامل جدید برخی نقاط قوت در مقایسه با نسخه های فعلی سیستم عامل اندروید در نظر گرفته شده است.

هفته گذشته رن ژنگفی، موسس و رهبر شرکت هواوی در مصاحبه خود با CNBC به گوگل هشدار داد که اگر هواوی مجبور به بهره گیری از راهکارهای جایگزین برای نسخه های فعلی سیستم عامل اندروید روی گوشی های خود شود، این شرکت 700 تا 800 میلیون کاربر خود را از دست خواهد داد.

علاوه بر گوگل، سایر شرکت های آمریکایی هم با نگرانی اخبار مربوط به تصمیمات دولتشان را پیگیری می کنند تا متوجه شوند این مشتری 11 میلیارد دلاری محصولاتشان در نهایت آن‌ها را با منابع دیگر جایگزین می کند یا به همکاری با آن‌ها ادامه می دهد.

تمام این موارد موجب شد که گوگل به همراه برخی دیگر از شرکت های آمریکایی مذاکراتی با دولت آمریکا در ارتباط با نگرانی خود داشته باشند که نتیجه این امر تجدید نظر تصمیم رئیس جمهور آمریکا در تصمیم قبلی خود مبنی بر قطع ارتباط شرکت های آمریکایی با هواوی و اعلام آن در اجلاس سران 20 کشور صنعتی در ملاقات با رئیس جمهور چین بود.

دونالد ترامپ در این دیدار گفت که با چین به آتش بس اقتصادی رسیده و قصد دارد از برخی محدودیت هایی که برای فروش تجهیزات تولید شرکت های آمریکایی به هواوی در نظر داشت، صرف نظر کند و جنگ تعرفه ها را متوقف کند. البته هنوز جزئیات این تصمیم اجرایی مشخص نشده است ولی حداقل واضح است که آمریکا متوجه شده که فشار بیش از حد بر چین و شرکت های چینی مانند هواوی در نهایت به ضرر خود آمریکا و شرکت های آمریکایی بدل می شود و از این رو مجبور به تغییر استراتژی خود شده است.

باید منتظر ماند و دید که در مراحل بعدی مذاکرات بین دو کشور کار به کجا می انجامد و این دو کشور چه توافقی برای همکاری فی مابین در نظر می گیرند، ولی آنچه واضح است این است که فضا به سمت آرامش حرکت می کند و پس از تلاطمی که به ضرر همه بازیگران این عرصه بود، همه طرف ها تصمیم به ارزیابی مجدد صحنه و اتخاذ تصمیمات عاقلانه تر به نفع بازار مصرف گرفته اند.

ارسال نظر