بیل گیتس به ضرر 400 میلیارد دلاری مایکروسافت اشاره می کند

رسانه کلیک - بیل گیتس که تا سال 2000، به مدت 25 سال مدیرعامل کمپانی مایکروسافت بود، به تازگی اظهار داشت که مایکروسافت با خروج از دنیای گوشی هوشمند، 400 میلیارد دلار ضرر کرده است.

بیل گیتس به ضرر 400 میلیارد دلاری مایکروسافت اشاره می کند

بیل گیتس که یکی از موسسان کمپانی مایکروسافت است، اخیرا طی مصاحبه ای اذعان داشت که از این که کمپانی مایکروسافت نتوانسته با گوگل در زمینه تولید گوشی هوشمند رقابت کند، احساس تاسف می کند. وی در ادامه افرود:

در دنیای سخت افزار، به ویژه در بخش پلتفرم ها، بازار در اختیار برندی خواهد بود که تنها اندکی از بقیه برندها جلوتر و بهتر باشد؛ بنابراین بزرگترین اشتباه مایکروسافت احتمالا برخی از مداخله های نادرست من بود که باعث شده مایکروسافت اکنون جایگاه اندروید را نداشته باشد. کمپانی مایکروسافت می توانست جایگاه اندروید را به عنوان گوشی هوشمند غیر اپل برباید. با این حال مسائل مختلفی باعث عدم موفقیت مایکروسافت در دنیای گوشی های هوشمند شد و این کمپانی را با ضرری 400 میلیارد دلاری مواجه کرد.

بسیاری استیو بالمر را که تا سال 2014 مدیرعامل کمپانی مایکروسافت بود، مقصر عدم موفقیت این کمپانی در دنیای گوشی های هوشمند می دانند؛ زیرا وی آیفون را جدی نگرفت و حتی طی صحنه مشهوری به آن خندید و آن را تلفنی بسیار گران و به درد نخور (به دلیل نداشتن کیبورد) خطاب کرد.

مایکروسافت زمانی ویندوز موبایل را تولید کرده بود که نسخه کوچک شده سیستم عامل ویندوز در کامپیوترها بود. سپس آیفون در سال 2007 از راه رسید و پس از آن نیز گوگل گوشی های اندروید را وارد بازار کرد؛ اما طی مدت کوتاهی روشن شد که مردم یک سیستم عامل تمام صفحه را ترجیح می دهند.

مایکروسافت در سال 2010 تلاش کرد با تولید گوشی ویندوز فون 7 به عرصه رقابت بازگردد، اما در آن زمان اختلافات فاحشی با گوشی های اندروید و آیفون داشت. این نکته موجب شد تولیدکنندگان نیز حمایت خود را از تولید این گوشی محدود کنند. مایکروسافت پس از آن، ویندور فون 8 را تولید کرد که عدم موفقیت آن، پرونده تولید گوشی هوشمند توسط این کمپانی را به بن بست رساند.

با این حال، وضعیت فعلی مایکروسافت اصلا بد نیست. طی سال های اخیر، این کمپانی به لطف ساتیا نادلا تبدیل به ارزشمندترین کمپانی جهان شده و هر دو کمپانی اپل و اندروید را پشت سر گذاشته است.

ارسال نظر