تلاش اینتل و کوالکام برای لغو تحریم هواوی

رسانه کلیک - نزدیک به یک ماه پیش شاهد تحریم هواوی از سوی دولت ایالات متحده آمریکا بودیم. گزارش ها به تلاش اینتل و کوالکام برای رفع این تحریم اشاره دارند.

تلاش اینتل و کوالکام برای لغو تحریم هواوی

شرکت های اینتل و Xilinx در یک جلسه با وزارت بازرگانی در اواخر ماه مه، در رابطه با لغو تحریم هواوی صحبت کردند ( گوگل شرکت هواوی را تحریم کرد؛ عدم دسترسی به پلی استور ). این دو کمپانی سازنده FPGA هستند. لازم به ذکر است؛ اینتل شرکت Xilinx را مدیریت کرده و تحت مالکیت خود دارد.

هواوی از FPGA شرکت Xilinx برای شتاب دهی به سرورهای ابری خود استفاده می کند. این فناوری باعث انکود فایل های HEVC برای استریم ویدیو به صورت آنی شده و همچنین سرعت یادگیری ماشینی و آنالیز اطلاعات را 10 تا 50 برابر افزایش می دهد.

علاوه بر این دو شرکت، کوالکام نیز در حال مذاکره برای رفع تحریم هواوی است. در اوایل سال جاری میلادی، این دو غول فناوری با یکدیگر به توافق رسیدند. هواوی نیز مانند اپل باید هر سه ماه یکبار مبلغی را به شرکت کوالکام پرداخت کند. بر اساس این توافق، هواوی به علت استفاده از پتنت های کوالکام باید سالانه 600 میلیون دلار (150 میلیون دلار هر سه ماه یکبار) به این شرکت هزینه پرداخت کند.

یکی از منابع حاضر در این مذاکرات به این موضوع اشاره کرده که اینتل و کوالکام بخاطر رشد هواوی تلاش نمی کنند، بلکه خواهان جلوگیری از ضرر بیشتر شرکت های آمریکایی هستند.

این شرکت ها اعتقاد دارند سخت افزارهای کامپیوتری و گوشی های هوشمند هواوی مانند شبکه ارتباطی 5G برای امنیت آمریکا تهدیدکننده نیستند، بنابراین باید تحریم این دو بخش لغو شود.

در اوایل ماه جاری میلادی شرکت گوگل به دولت ترامپ اعلام کرد عدم استفاده از سیستم عامل اندروید توسط هواوی می تواند یک تهدید برای امنیت آمریکا محسوب می شود. در حال حاضر دولت آمریکا موضع خود در رابطه با هواوی را تغییر نداده است.

ارسال نظر