اسنپ‌ دکتر، خدمتی امن برای حفظ سلامتی شما در دوران کرونا

رسانه کلیک - کووید۱۹ سبک زندگی همه انسان‌ها را تغییر داده است. حتی در این روزها برای حفظ سلامتی افراد، مشاوره پزشکی نیز به صورت اینترنتی انجام می‌شود؛ برای مثال اسنپ دکتر یکی از خدمات مشاوره پزشکی آنلاین در این روزها است.

اسنپ‌ دکتر، خدمتی امن برای حفظ سلامتی شما در دوران کرونا

ماجرای کووید۱۹ و بساطی که راه انداخته، خیلی از معادلات رایج زندگی آدم‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. حالا دیگر تمام مردم دنیا کم‌وبیش می‌دانند که ویروس کرونا فعلا مهمان زندگی‌هاست و قصد خداحافظی ندارد. از آن طرف کسب‌وکارها را که نمی‌شود تعطیل کرد.

به غیر از بعضی‌ کارها که امکان انجام‌شان از راه دور نیست، قواعد بعضی محیط‌های کاری ایجاب می‌کند که افراد به صورت حضوری در محل کارشان حاضر شوند و این یعنی ریسک ابتلا به ویروس کرونا نه تنها تمام نشده که در حال حاضر با برگشت زندگی‌ها به روال قبل، بیشتر هم شده است. سازمان جهانی بهداشت بارها هشدار داده که فکر نکنید کرونا تمام شده و دیگر نیازی به مراقبت نیست. در ایران هم دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت در گفتگو با روزنامه ایران خبر داده که «همه‌گیری کرونا تمام نشده بلکه این ویروس چموش‌تر و خطرناک‌تر شده است. اگر غفلت کنیم و ساده بگیریم دقیقه ۹۰ گُل می‌زند و تمام دستاوردها در کنترل این اپیدمی از بین می‌رود.»

به این ترتیب رعایت پروتکل‌های بهداشتی، حفظ فاصله اجتماعی و پرهیز از حضور فیزیکی در محیط‌های غیرضروری همچنان امن‌ترین راهکارهای موجود روی میز است تا به واسطه آن‌ها بتوانیم از این دوران به سلامت عبور کنیم. در این میان اسنپ به واسطه مسئولیت اجتماعی در برابر حفظ سلامت کاربرانش سرویس «پزشک و مشاور» را در سوپراپلیکیشن خود راه‌اندازی کرده که افراد بتوانند بدون نیاز به مراجعه حضوری به مراکز درمانی، به صورت آنلاین مشاوره پزشکی و روان‌شناسی بگیرند. اما استفاده از سرویس‌های مشاور پزشکی آنلاین مثل اسنپ‌دکتر در دنیا چقدر رایج است و این سرویس‌ها چقدر می‌توانند پاسخگوی نیاز افراد در دوران کرونا باشند؟

مشاوره‌ پزشکی آنلاین، یک سبک زندگی جدید

اوایل دهه ۱۹۹۰ بود که داستان مراقبت‌های پزشکی از راه دور راه افتاد. عدم دسترسی به امکانات پزشکی مناسب در روستاهای اطراف کالیفرنیا و افزایش جمعیت و به تبع آن هجوم بیماری‌ها باعث شد که ایده راه‌اندازی سیستم نظارت از راه دور بر سلامت جنین‌ها در مناطق روستایی از سوی دانشگاه کالیفرنیا مطرح شود. حدودا ۲سال بعد، یعنی سال ۱۹۹۲ برای اولین بار این اتفاق افتاد و تیم مدیریتی دانشگاه کالیفرنیا برنامه پزشکی از راه دور را راه‌اندازی کرد.

سال ۱۹۹۶ هم کالیفرنیا اولین قانون برای حفظ سلامتی از راه دور را تصویب کرد که بر اساس این قانون به پزشکانی که شماره نظام پزشکی داشتند اجازه داده می‌شد به ساکنان کالیفرنیا در موارد مختلف پزشکی از طریق فناوری ارتباطات از راه دور مشاوره بدهند. هر چند این قانون ابتدا فقط در ایالت کالیفرنیا قابل اجرا بود و ساکنان ایالت‌های دیگر مجاز به دریافت مشاوره پزشکی از پزشکان ساکن کالیفرنیا نبودند، اما با گذشت زمان و کسب تجربه در ابعاد مختلف این موضوع، قوانین دریافت مشاوره پزشکی از راه دور کم‌کم تکمیل شد و حالا دیگر در تمام دنیا به عنوان یک راهکار کاربردی در دسترس است. آن‌طور که سایت خبری هلث‌لاین می‌نویسد، ایده استفاده از خدمات مشاوره پزشکی از راه دور، مساله مراجعه حضوری به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی برای موارد غیرضروری را به خوبی پوشش داد و به این ترتیب خیلی از آدم‌ها به جای صرف هزینه و انرژی، سوالات پزشکی و روان‌شناسی خود را بدون نیاز به مراجعه حل می‌کردند. این موضوع کم‌کم به فرهنگ جاافتاده‌ای در زندگی مردم تبدیل شد و حالا دیگر بخشی از سبک زندگی بسیاری از آدم‌هاست.

مبارزه با کووید ۱۹ از راه دور

سرعت پیشروی تکنولوژی و فناوری‌های ارتباطی در زندگی آدم‌ها در چند سال گذشته آنقدر زیاد بوده که گاهی اوقات مردم از آن جا مانده‌اند. اما کووید۱۹ این قاعده را بهم زده است. از زمانی که پای ویروس کرونا به زندگی مردم باز شده، همه‌چیز طور دیگری شده است.

رعایت انواع پروتکل‌های بهداشتی از یک طرف سبک زندگی مردم را تغییر داده و از طرف دیگر لزوم حفظ فاصله اجتماعی و عدم حضور فیزیکی در مکان‌های غیرضروری آدم‌ها را به چالش‌های جدید واداشته است. کرونا با قرنطیه‌ای که در بسیاری از کشورها به شکل‌های گوناگون به راه انداخت، آدم‌ها را یک‌باره وارد داستان‌هایی کرد که تجربیات جدیدی برای‌شان به همراه داشت. خیلی‌هایی که تا پیش از این ماجراها با استفاده از فناوری‌های ارتباطی چندان راحت نبودند، برای برقراری ارتباط با اعضای خانواده و فامیل و برگزاری جلسات کاری یا حتی استفاده از کلاس‌های آموزشی آنلاین ناچار شدند شیوه‌های مدرن‌ را تجربه کنند.

تماس‌های صوتی و تصویری آنلاین در زندگی‌ها جان گرفت و حتی بچه‌های کوچک‌تر یاد گرفتند چطور بدون نشستن پشت میز و نیمکت مدرسه باید الفبای خواندن و نوشتن را یاد بگیرند. به این ترتیب هر آن‌چیزی که می‌توانست جایگزین مراجعه حضوری آدم‌ها به مکان‌های مختلف شود و از تردد آن‌ها بکاهد، به یک راهکار امن برای مبارزه با ابتلا به کووید۱۹ تبدیل شد. در این میان با توجه به این‌که مراجعه به مراکز درمانی، ریسک ابتلا به ویروس کرونا را بیشتر هم می‌کند، امروز مشاوره پزشکی آنلاین به عنوان یک راهکار امن حفاظت از سلامت در تمام دنیا به شدت توصیه می‌شود.

ارسال نظر