تیک تاک در یک قدمی ممنوعیت یا تجزیه در آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه ای را تصویب کرد که تیک تاک را برسر دوراهی قرار می دهد. این شرکت باید تصمیم بگیرد از شرکت مادر چینی خود (بایت دنس) جدا یا از بازار آمریکا خارج شود.

تیک تاک در یک قدمی ممنوعیت یا تجزیه در آمریکا

به گزارش کلیک، به نقل از ای اف پی، مقامات آمریکا و کشورهای غربی از مدتی قبل درباره محبوبیت تیک تاک میان جوانان هشدار داده و ادعا کرده بودند چین با استفاده از اپ مذکور از کاربران سواستفاده می کند. این در حالی است که اپ اشتراک گذاری ویدئو کوتاه فقط در آمریکا ۱۷۰ میلیون کاربر دارد.

منتقدان این اپ همچنین ادعا می کنند تیک تاک تابع دولت چین و مجرای گسترش تبلیغات آن است. البته دولت و شرکت این ادعاها را رد می کنند.

در هر حال لایحه مذکور ممکن است به اقدامی نادر منجر شود و تیک تاک را از فعالیت در بازار آمریکا محروم کند. قرار است هفته آینده مجلس سنا درباره آن رای گیری کند. پیش از این نیز جوبایدن رییس جمهور آمریکا اعلام کرده بود چنین قانونی را در صورت تصویب امضا می کند. او در اوایل ماه جاری میلادی در یک گفتگوی تلفنی با شی جینپینگ رییس جمهور چین نیز نگرانی های خود درباره تیک تاک را تکرار کرده بود.

تیک تاک بلافاصله پس از تصویب لایحه در مجلس اعتراض کرد. براساس لایحه مذکور بایت دنس باید تیک تاک را ظرف یک سال بفروشد و در غیر اینصورت از فروشگاه های اپلیکیشن اپل و گوگل حذف خواهد شد.

ماه گذشته مجلس نمایندگان آمریکا لایحه ای مشابه درباره تیک تاک تصویب کرد اما سرنوشت لایحه در سنا معلق ماند.

 

ارسال نظر