پرونده مدیرعامل سایت دیوار بررسی مجدد می‌شود

رئیس قوه قضاییه دستور رسیدگی مجدد به پرونده مدیرعامل سایت دیوار را داده است تا از ناامن شدن فضا برای کسب و کارهای اینترنتی جلوگیری شود.

پرونده مدیرعامل سایت دیوار بررسی مجدد می‌شود

تایید حکم مجازات مدیرعامل دیوار

حکم مجازات سه‌ ماه و یک روز حبس برای «اشکان میرآرمندهی» مدیرعامل سایت دیوار در دادگاه تجدیدنظر تهران تایید شده است. ‌

ظاهرا این حکم به دلیل برخی فعالیت‌های مجرمانه کاربران با سوءاستفاده از سایت دیوار رخ داده و مدیران این سایت، ششم آذر سال جاری در بیانیه‌ای اعلام کردند که عنوان اتهامیِ این حکم؛ «فراهم آوردن موجبات فساد و فحشاء از طریق جذب زنان تن‌فروش» است.

کامل‌تر بخوانید: علت محکومیت به حبس مدیرعامل دیوار چه بود؟

دیوار وبگاه و اپلیکیشن نیازمندی‌های اینترنتی و بستری برای خرید و فروش کالاهای نو و دست دوم و ارائه خدمات است که در سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی شده‌ و اکنون در تعدادی از شهرهای کشور فعال است.

بخشی از بیانیه دیوار در دفاع از فعالیت سایت

در بخشی از بیانیه سایت دیوار درباره صدور حکم قطعی مدیرعامل این سایت آمده است:‌ «دیوار همواره تلاش کرده تا جای ممکن از انتشار محتوایی که حتی شائبه انگیزه‌های نامناسب دارند جلوگیری کند و به همین دلیل صرفا در سال ۱۳۹۹ حدود ۵۶ میلیون آگهی‌ (۲۰ درصد آگهی‌های بررسی شده)‌ به دلیل نقض قوانین، گزارش کاربران یا دستور قضایی رد شده است. بدیهی است دیوار امکان بررسی انگیزه، سوءنیت و سابقه احتمالی یکایک ۴۴ میلیون کاربر استفاده‌کننده از این پلتفرم را ندارد و به همین دلیل باید بین مسئولیت پلتفرم و کاربر آگهی‌دهنده تمایز حقوقی قائل شد.»

این حکم قضایی امکان جایگزینی ندارد مگر به روش اعاده دادرسی و یا اعمال ماده ۴۷۷ که از ظرفیت‌های قانونی است، مجدد در فرایند رسیدگی قرار گیرد.

ورود محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه برای بررسی مجدد پرونده

انتشار این خبر موجی از نگرانی را برای فعالان صنعت کسب و کارهای اینترنتی ایجاد کرد، اما ورود حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رییس قوه قضاییه برای بررسی مجدد این پرونده، اقدامی است که با توجه به وضعیت کشور و ضربه‌های اقتصادی بیماری کرونا می‌تواند به ایجاد کسب و کارهای جدید و جلوگیری از افزایش نرخ بیکاری، کمک جدی کند.

صدور احکامی برای رفع مسئولیت از بانیان پلتفرم‌ها

البته هیات عمومی دیوان عالی کشور نیز در زمینه ایجاد وحدت رویه در موارد مشابه مانند مسئولیت کامنت‌ها در سایت‌ها و دیگر پلتفرم‌های مجازی، در رفع مسئولیت از بانیان پلتفرم‌ها احکامی صادر کرده که می‌توان با بررسی کامل‌تر در موارد مشابه آرای دقیق‌تری صادر کرد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر