دادستان کل کشور: با درخواست 6 وزیر برای حضور در جلسه رفع فیلتر برخی شبکه های مجازی موافقت نکردم

رسانه کلیک - دادستان کل کشور در خصوص رفع فیلتر برخی شبکه‌ ها گفت: 6 وزیر از من خواستند تا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ ها جلسه بگذاریم، ولی من نرفتم و قبول نکردم، زیرا شریک در جرم خواهم شد.

دادستان کل کشور: با درخواست 6 وزیر برای حضور در جلسه رفع فیلتر برخی شبکه های مجازی موافقت نکردم

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ حجت‌ الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری در سومین همایش مقابله با جرایم مالی در فضای مجازی عنوان کرد: برخورد با همه آسیب‌ ها در جامعه تنها بر عهده قوه قضاییه نیست، زیرا دو قوه دیگر و هدایتگران افکار جامعه هم مسئولند.

وی اظهار کرد: امروز استفاده از فضای مجازی و بهره گیری از این فناوری نوین در سراسر دنیا یکی از مسایل بسیار مهم است و لازم است خود را بروزرسانی کنیم و از متخصصان امر استفاده کنیم. ما مقداری در این زمینه عقب هستیم. آقای فیروزآبادی به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی هستند و می‌ دانند که چقدر مورد اهتمام مقام معظم رهبری است.

دادستان کل کشور افزود: مرکز ملی فضای مجازی به وجود آمد و تلاش های زیادی می شود، اما آیا ما از این ابزار مهم آنگونه که باید و شاید برای مدیریت فضای مجازی استفاده کردیم؟ به نظرم کوتاهی کردیم. می دانم دکتر فیروزآبادی تلاش زیادی می کنند ولی بخش اندکی از کار دست ایشان است. آنجا که باید اراده قوی برای ساماندهی فضای مجازی باشد، نیست. این بلایی که تلگرام و اینستاگرام برای مردم فراهم کرده را ببینید. ما یک کشور عقب افتاده ناتوان نیستیم و این ملت رشید است و در دنیا از لحاظ سطح معلومات حرف اول را می زند. جوانانی که می توانند کشور را نجات دهند و مدیرانی که عزمشان می تواند کارساز باشد ولی آنگونه که باید جزم ندارند.

منتظری در رابطه با رفع فیلتر برخی شبکه‌ ها ادامه داد: وقتی بعضی از این شبکه ها را در کارگروه مصادیق مجرمانه می‌ بندیم و فیلتر می‌ کنیم، می‌ بینیم بعضی از آقایان صدایشان بلند می‌ شود و ۶ وزیر به من نامه می نویسند و می خواهند که جلسه بگذاریم تا رفع فیلتر کنیم که من نرفتم، زیرا می بینم در اینجا شریک در جرم خواهم شد ( 6 وزیر و 2 نماینده مجلس خواستار رفع فیلتر توییتر شدند ).

منتظری بیان کرد: از مردم می‌ خواهم تحقق شبکه‌ های مجازی داخلی مطالبه عمومی شود، زیرا ما ابزار لازم را داریم ولی یک عده‌ ای مخالفند. من از دکتر فیروزآبادی تقاضا می‌ کنم به عنوان کسی که مدعی العموم است اقدامات لازم را داشته باشد.

وی اظهار داشت: اکثریت این ملت به پای نظام جمهوری اسلامی ایستادند و عزیزان خودشان را در راه تحکیم دین از دست داده‌ اند و یکی از نشانه‌ های آن این است که مردم با همه فشارهای اقتصادی تحمل می‌ کنند و ایستادند و دشمن چقدر تلاش کرد که عده‌ ای را به خیابان‌ ها بکشاند ولی موفق نشد.

منتظری تاکید کرد: مردم ما با همه سختی ها پای نظام ایستاده اند و به منِ مدیر انتقاد دارند ولی من که نظام نیستم. این مطالبه مردم است و حقیقتا کسانی که در این زمینه مسئولیت دارند در جهت تحقق مطالبه مردم و خواست رهبری تلاش کنند.

دادستان کل کشور گفت: قرار بود که تا پایان سال گذشته پیام رسان‌ های داخلی را راه بیندازیم که نشد و به اول خرداد موکول شد و امروز که ۲۴ مرداد است، هنوز نشده و گفتند ان‌ شاء الله تا نیمه شهریور.

وی ادامه داد: من به عنوان مدعی العموم مطالبه می کنم و ما ذره ای اعتقاد نداریم که شبکه ها را ببندیم و از وکیل و نماینده حرف‌ های بی ربط نزنند و شعار ندهند. ما فقط مطالبه‌ گر این هستیم که فضای مجازی از آلودگی‌ ها نجات یابد و این اتوبان را باید از فساد و عناصر مفسد پاکسازی کرد و این فضای مجازی که به اتوبان باز تعبیر شده است نباید بی کنترل باشد و اگر این کار منطقی انجام نشود به همه عرصه های زندگی لطمه وارد می‌ شود.

منتظری افزود: ما مکلفیم در این زمینه به مبارزه برخیزیم و مبارزه هم باید متناسب با شرایط باشد و با اسلحه و کلاشنیکف نمی توانید به مبارزه با سلاح بیوشیمی بروید. اگر بخواهید به مبارزه با سلاح های میکروبی وارد عرصه شوید با تیر و تفنگ و چاقو نمی شود مبارزه کرد و باید مبارزه متناسب باشد و با خشونت و بعضی از رفتارهای ناپسند و غیرشرعی و بگیر و ببند نمی‌ توانیم بر این مشکل فایق آییم و باید متناسب با این حملات برخورد کنیم.

وی تصریح کرد: از این فضای مجازی خیلی می شود استفاده خوب کرد ولی باید ساماندهی شود.

دادستان کل کشور در پایان با برشمردن جرایم مالی یادآور شد: یکی از جرایم مالی رباخواری است و هیچ بلایی بدتر از رباخواری در جامعه نیست و آنقدر بد و خطرناک است که خدا از این آسیب و بلا به عنوان جنگ با خدا در قرآن نام برده است. قماربازی نوع دوم از جرایم مالی است. نباید اجازه بدهیم که فضای مجازی تبدیل به قمارخانه شود. کلاهبرداری هایی که در فضای مجازی صورت می‌ گیرد خیلی زیاد است. مردم برای رفتن به کربلا پول به سایت می‌ ریزند ولی متاسفانه بعد کلاهبرداری می‌ شود. سرقت یکی دیگر از جرایمی است که از طریق رایانه انجام می‌ شود. گلدکوئیست هم یکی دیگر از جرایم است که مسوول آن فتا و بانک مرکزی و غیره است که هم افزایی کنند تا بتوانند ان‌ شاء الله بر این آسیب ها فایق آیند.

ارسال نظر