پاسخ هاتگرام و طلاگرام به اولتیماتوم یک هفته‌ ای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

رسانه کلیک - یک ماه پیش به مدیران نسخه‌ های فارسی تلگرام یک هفته مهلت داده شده بود تا نسبت به نوع اطلاعاتی که از مخاطبان نگهداری می‌ کنند، شفاف‌ سازی کنند.

پاسخ هاتگرام و طلاگرام به اولتیماتوم یک هفته‌ ای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

به گزارش کلیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ در دو ماه گذشته برخی رسانه‌ها مطالبی مبنی بر چرایی فیلتر نشدن نسخه‌ های فارسی تلگرام مطرح کردند و همچنین عبدالصمد خرم‌ آبادی معاون قضایی دادستان کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با انتشار مطالبی در کانال شخصی خود در خصوص دو نرم‌ افزار هاتگرام و تلگرام طلایی ابراز داشت که هاتگرام و طلاگرام به طور غیر قانونی و بر خلاف دستور قضایی با امکانات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دسترسی کاربران تلگرام را فراهم می‌ کنند ( برخی مسئولان فضای مجازی کشور به تلگرام طلایی و هات‌ گرام میدان دادند! ).

مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این انتقادات ادعا می‌ کنند که این وزارتخانه هیچ امکاناتی در اختیار نسخه‌ های فارسی تلگرام قرار نداده و در رابطه با عدم مسدودسازی آنها هم می‌ گویند وزارت ارتباطات تصمیم‌ گیر پالایش و فیلتر سایت‌ ها و نرم‌ افزار‌ها نیست و هیچ دستوری هم مبنی بر فیلترینگ تلگرام‌ های فارسی از سوی دستگاه‌ های مسئول صادر نشده است.

اما با این حال حدود یک ماه پیش رسول سراییان رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره هاتگرام و طلاگرام گفت مدیران نسخه‌ های فارسی تلگرام یک هفته مهلت دارند نسبت به نوع اطلاعاتی که از مخاطبان نگهداری می‌ کنند، شفاف سازی کنند. در صورت امتناع مدیران از شفاف سازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به سهم خود و برای صیانت از حریم خصوصی و حقوق شهروندی کاربران به عنوان مدعی و نماینده مردم موضوع را از مجاری قانونی پیگیری خواهد کرد.

از همین رو به سراغ رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران رفتیم تا از نتیجه‌ این اولتیماتوم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به این دو نرم‌ افزار باخبر شویم. رسول سراییان رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در این باره عنوان کرد: همانطور که در آن اطلاعیه مطرح کردیم، شرکت مربوطه (هاتگرام و طلاگرام) قرار بود شفاف‌ سازی کند و برای آن موضوعاتی مورد بحث بود، چارچوبی تحت عنوان ترم‌ شیت ایجاد کند. آنها یکم مرداد ماه نامه رسمی خود در این زمینه را ارسال کردند و اعلام داشتند که این کار را انجام دادند.

سراییان اظهار کرد: ما پس از دریافت نامه، آن را برای مسئولان حوزه مربوطه در شرکت ارتباطات زیرساخت فرستادیم. قرار است همکاران ما در شرکت ارتباطات زیرساخت بررسی‌ های لازم را انجام دهند و پس از آن که نتیجه را اعلام کردند، در اقدام عملی، اطلاع‌ رسانی خواهیم کرد. تا به اینجای کار، شرکت مربوطه به طور رسمی اعلام کرده که موارد لازم را انجام داده است.

وی در پاسخ به این سؤال که این نرم‌ افزارها اساسا چه مشکلی دارند که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان مدعی‌ العموم به این قضیه ورود کرد، افزود: در این رابطه اجازه دهید بررسی‌ های لازم صورت گیرد تا به طور دقیق مشخص شود؛ پس از آن که این موضوع مشخص شد، آن را اطلاع‌ رسانی خواهیم کرد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره انتقاداتی که از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌ شود در خصوص اینکه این وزارتخانه سرور و سایر زیرساخت‌ ها را در اختیار این دو نرم‌ افزار قرار داده، بیان کرد: در این زمینه با توجه به اینکه اگر زیرساختی در اختیار آنها قرار گرفته باشد، در شرکت ارتباطات زیرساخت وجود دارد، بهترین پاسخ مراجعه به همان اظهارنظر آقای عباسی شاهکوه مدیر عامل این شرکت است و من در این باره اطلاعی ندارم؛ چرا که ما در سازمان فناوری اطلاعات ایران چنین زیرساختی نداریم. تنها زیرساختی که ما در اختیار داریم، مراکز داده‌ ای است که مربوط به دولت الکترونیک بوده و در اختیار دستگاه‌ های دولتی قرار می‌گیرد یا زیرساخت دولت الکترونیک است ( واکنش وزارت ارتباطات به خبر استقرار سرورهای نسخه های فارسی تلگرام در ایران ).

سراییان تصریح کرد: ما درباره‌ اینکه آیا فعالیت این دو نرم‌ افزار قانونی است، در آن اطلاعیه‌ ای که صادر کردیم، نظرمان را به طور شفاف بیان کردیم و تأکید شد که مرجع قانونی این موضوع جای دیگری است.

ارسال نظر