هاتگرام و تلگرام طلایی حداکثر تا شهریور ماه بومی می شوند/ 2 سناریوی مختلف در انتظار پیام رسان های داخلی

رسانه کلیک - قرار بود هاتگرام و تلگرام طلایی برای مدت کوتاهی کمک حال پیام‌ رسان‌ های داخلی باشند، اما رفیق تلگرام و رقیب داخلی‌ ها شده‌ اند و بلاتکلیفی، مهلت دادن و انتظار برای مستقل شدن این 2 برنامه سنگین‌ ترین ضربه را به پیام‌ رسان‌ های داخلی زده است.

هاتگرام و تلگرام طلایی حداکثر تا شهریور ماه بومی می شوند/ 2 سناریوی مختلف در انتظار پیام رسان های داخلی

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ سرنوشت هاتگرام و تلگرام طلایی دو نسخه موقت غیر رسمی و فارسی تلگرام در ایران با ادامه بلاتکلیفی‌ ها به کلاف سردرگمی تبدیل شده است.

ابتدا قرار بود این نسخه‌ های غیر رسمی تلگرام برای مدت محدودی که پیام‌ رسان‌ های داخلی تقویت و قادر به پذیرش کاربران تلگرام می‌ شوند، کمک‌ حال داخلی‌ ها باشند، اما پس از مدتی اختلاف‌ نظر ایجاد شد و اکنون رفیق تلگرام و رقیب داخلی‌ ها شده‌ اند.

اختلاف بر سر فعالیت یا توقف فعالیت نسخه‌ های غیر رسمی تلگرام، مدتی در سطح مسئولان بدون نتیجه مطرح بود، اما این بلاتکلیفی در وضعیت بازار پیام‌ رسان‌ ها، صدای اعتراض پیام‌ رسان‌ های ایرانی را هم بلند کرده است؛ ۴ پیام‌ رسان سروش، گپ، ایتا و بیسفون اخیرا در بیانیه مشترکی با گلایه از بلاتکلیفی حضور یا عدم حضور هاتگرام و تلگرام طلایی در بازار به بروز اختلال در روند مهاجرت کاربران به پیام‌ رسان‌ های داخلی اعتراض کرده‌ اند و از مرکز ملی فضای مجازی و سایر دستگاه‌ های متولی خواسته‌ اند که موضوع پیام‌ رسان‌ های داخلی را در مناقشات سیاسی وجه‌ المصالحه قرار ندهند ( بیانیه اعتراضی پیام رسان های داخلی در مورد فعالیت هاتگرام و طلاگرام ).

در نتیجه دوگانگی و تعلل در اجرای سناریوی اول، تعداد کاربران این نسخه‌ ها در مدت کوتاهی کمتر از ۵ میلیون کاربر ابتدایی به بیش از ۱۰ میلیون کاربر افزایش یافت و حتی در بازه کوتاهی از مرز ۲۰ میلیون نفر عبور کرد و اکنون به ۳۰ میلیون کاربر رسیده‌ اند.

توجیه بومی شدن بستر فعالیت ۲۰ میلیون کاربر و کاهش مخاطرات در نسخه‌ های بومی و تحت کنترل تلگرام در کنار تردید و مماشات درباره قطع دسترسی این تعداد کاربر، از عوامل انحراف در سناریوی اول پیش بینی شده بود.

اکنون در نتیجه ضرورت و فشار برای تعیین تکلیف این اوضاع بلاتکلیف، دستور بومی‌ سازی هاتگرام و طلاگرام، وارد وقت اضافه شده است. بنابر شنیده های غیر رسمی و اخبار مطرح شده در فضای مجازی، به این دو برنامه که با تیم واحدی مدیریت می‌ شوند ابتدا تا پایان خرداد برای تبدیل شدن به پیام‌ رسان مستقل و بومی مهلت داده شد، اما با اتمام مهلت و انجام نشدن تعهدات، مهلت دوباره‌ ای برای آنها در نظر گرفته شده است که اکنون با ارایه مهلت اضافه فقط تا شهریور موافقت شده است. اما این ضرب‌ الاجل این بار اهمیت ویژه‌ ای دارد،‌ اگر این بار این مهلت به پایان برسد و وعده مستقل شدن هات‌گرام و طلاگرام محقق نشود، شرایط پیام‌ رسان‌ های داخلی وارد مرحله حساسی خواهد شد.

دو فرض برای نتیجه نهایی اقدامات در شهریور ماه ۹۷ وجود دارد. مستقل شدن هاتگرام و تلگرام طلایی یا با موفقیت انجام می‌ شود یا نمی‌ شود.

اکنون در این مهلت حساس، سؤال اساسی این است که چه تضمینی برای موفقیت در مستقل شدن این دو نسخه فارسی تلگرام در شهریور ماه ۹۷ وجود دارد؟ اگر در شهریور ماه هدف مستقل شدن هات‌گرام و طلاگرام بار دیگر عملی نشد، آیا توجیه نداشتن جایگزین برای ۳۰ میلیون کاربر این دو برنامه بار دیگر توقف دسترسی به تلگرام در کشور را به تعویق خواهد انداخت؟ و به تبع آن وضعیت پیام‌ رسان‌ های داخلی برای مدت بیشتری در بلاتکلیفی باقی خواهد ماند؟

برای جلوگیری از ناموفق بودن نتیجه مستقل سازی، لازم است مرکز ملی فضای مجازی برنامه عملی و اجرایی هاتگرام و تلگرام طلایی برای مستقل شدن را به صورت دقیق و مرحله به مرحله بررسی و بر آن نظارت کند.

در سخت‌ ترین اتفاق نیز ممکن است برنامه استقلال از تلگرام با موفقیت اجرا نشود. برای این احتمال باید سناریوی جایگزینی برای شهریور ماه آماده باشد تا در آن زمان ظرفیت‌ های پیام‌ رسان‌ های داخلی به اندازه کافی و لازم برای انتخاب توسط مردم و پذیرش کاربران فراهم باشد.

برای این فرصت باقی مانده تا شهریور لازم است تمامی نیروهای سیاست گذار و اجرایی موجود برای انجام اقدامات واقعی و اجرایی در جهت تکمیل ظرفیت پیام رسان‌ ها و حل گره‌ ها و گرفتاری‌ ها بسیج شوند. در غیر این صورت در شهریور ماه که تکلیف دسترسی به تلگرام از طریق نسخه‌ های فارسی تلگرام روشن می‌ شود باز یک بهانه همیشگی برای فراهم نبودن پیام رسا‌ن های داخلی برای پذیرش این تعداد کاربر تلگرام های فارسی می تواند وجود داشته باشد.

در صورت موفقیت در مستقل شدن این دو برنامه و قطع ارتباط تلگرام نیز منطق مقداری ریزش کاربر در این دو برنامه را پیش‌ بینی می‌ کند، زیرا بدیهی است که پس از قطع کامل ارتباط این دو برنامه با تلگرام، برخی کاربران تمایلی به استفاده از هاتگرام بدون تلگرام نداشته باشند و در این انتخاب راه گریزی نیست؛ اما برای سایر کاربران که احتمالا اغلب کاربران را تشکیل می‌ دهند، لازم است در آخرین دوره دسترسی به تلگرام از طریق هاتگرام و طلاگرام، تدابیری اندیشیده شود که با برخورد جدی با ابزارهای فیلترشکن، میزان مراجعه کاربران به این دو برنامه به بیشترین حد ممکن افزایش یابد تا در زمان ریزش کاربر، حداکثر تعداد کاربران ممکن در این برنامه تجمیع شده باشند.

مهلت دو ماهه و سپس فرصت آخر سه ماهه باید آخرین و نهایی ترین ضرب الاجل هاتگرام و طلاگرام برای مستقل شدن از تلگرام باشد، زیرا پس از آن دیگر هیچ چیز به اندازه مهلت مجدد یا زمان خریدن نمی‌ تواند بیشترین و بزرگترین ضربه را به اقتصاد پیام‌ رسان‌ های بومی در کشور وارد کند.

ارسال نظر