برخی مسئولان فضای مجازی کشور به تلگرام طلایی و هات‌ گرام میدان دادند!

رسانه کلیک - دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از ارتباط تلگرام طلایی و هات‌ گرام با وزارت ارتباطات و فناوری پرده برداشت.

برخی مسئولان فضای مجازی کشور به تلگرام طلایی و هات‌ گرام میدان دادند!

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ عبدالصمد خرم‌ آبادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در صفحه شخصی خود نوشت: با توجه به سؤالات متعددی که خبرنگاران محترم در مورد ماهیت دو نرم‌ افزار تلگرام طلایی و هات‌ گرام مطرح کرده‌ اند، مطالب ذیل جهت آگاهی اعلام می‌ گردد.

هات‌ گرام و طلاگرام پیام‌ رسان نیستند. آنها در واقع دو فیلترشکن داخلی با مدیریت واحد هستند که به‌ طور غیرقانونی و به‌ خلاف دستور قضایی با امکانات وزارت ارتباطات دسترسی کاربران ایرانی را به شبکه اجتماعی فیلترشده "تلگرام" فراهم می‌ کنند.

به‌ نظر می‌ رسد یکی از عللی که مدیر تلگرام به فیلتر آن در ایران اعتراض نکرد، این است که برخی از مسئولان فضای مجازی کشور اجازه دادند هات‌ گرام و طلاگرام فیلتر تلگرام را دور بزنند و مانع از مهاجرت 70 درصد کاربران ایرانی به پیام‌ رسان‌ های داخلی شوند و از این طریق برای تلگرام زمان خریده‌ اند.

بعد از فیلتر تلگرام حدود 30 درصد کاربران آن فعالیت خود را به پیام‌ رسان های داخلی منتقل کرده‌ اند. اگر امکانات و پهنای باندی که در اختیار هات‌ گرام و طلاگرام گذاشته شده به پیام‌ رسان های داخلی داده شود، قطعا آنها خدماتی بهتر از تلگرام به مردم عرضه خواهند کرد.

در حال حاضر علی‌ رغم اینکه امکان جایگزینی کامل پیام‌ رسان های داخلی به‌ جای تلگرام وجود دارد و با وجودی که پیام‌ رسان های داخلی توان ارائه خدمات به همه کاربران ایرانی را دارند، برخی از مسئولان فضای مجازی کشور نگاه مأیوسانه به توان داخلی دارند و در نتیجه به‌ جای برنامه‌ ریزی برای قطع ید کامل تلگرام هنوز به‌ دنبال رونق فیلترشکن‌ های داخلی مانند طلاگرام و هات‌ گرام هستند.

در ابتدای امر قرار بر این بوده که فعالیت کنترل‌ شده هات‌ گرم و طلاگرام موجبات مهاجرت آرام کاربران به پیام‌ رسان های داخلی را فراهم کند و به‌ محض اینکه تعداد کاربران آنها به حدود 10 میلیون نفر رسید، ارتباط آنها با تلگرام قطع و کاربران آنها به یک پیام‌ رسان قوی داخلی منتقل شوند ولی علی‌ رغم اینکه هم‌ اکنون تعداد کاربران این دو فیلترشکن به بیش از 26 میلیون نفر رسیده تاکنون به این وعده عمل نشده است.

تبلور شبکه ملی اطلاعات در گروی تحقق یک یا چند شبکه اجتماعی ملی است. اهمیت راهبردی صنعت تولید و بهره‌ برداری از شبکه‌ های اجتماعی ملی به‌ لحاظ نقش آن در غنی‌ سازی ذهن ها، اگر مهمتر از صنعت صلح‌ آمیز هسته‌ ای نباشد، کمتر از آن نیست.

اجازه ادامه فعالیت به فیلترشکن‌ های داخلی (تلگرام طلایی و هات‌ گرام) علاوه بر تبعات سو و آسیب های فرهنگی، امنیتی و اجتماعی ناشی از سلطه بیگانه بر فضای مجازی کشور باعث نابودی پیام‌ رسان های داخلی و از بین رفتن این صنعت و هزاران شغلی است که قرار است در بستر شبکه‌ های اجتماعی داخلی ایجاد شود.

ارسال نظر