تلگرام‌ های فارسی و فیلترشکن‌ ها باید متوقف شود

رسانه کلیک - عضو شورای عالی فضای مجازی و دبیر سابق این شورا ادامه فعالیت تلگرام‌ های فارسی و دسترسی به فیلترشکن‌ ها را خلاف دستور مسدودسازی تلگرام و مصوبه شورای عالی فضای مجازی دانست.

تلگرام‌ های فارسی و فیلترشکن‌ ها باید متوقف شود

به گزارش کلیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ دستور قضایی فیلترینگ شبکه پیام‌ رسان تلگرام در 10 اردیبهشت از سوی دادستانی تهران صادر شد. آن طور که در دستور قضایی آمده بود، این فیلترینگ باید به گونه‌ ای باشد که محتوای پیام‌ رسان تلگرام به هیچ نحوی در کشور قابل دسترس نباشد، اما پس از این مسدودسازی شاهد بودیم که تلگرام‌ های فارسی و فیلترشکن‌ ها به راحتی فعالیت می‌ کنند که این موضوع موجب شده فیلترینگ تلگرام تا حد زیادی با چالش مواجه شود ( دستور قضایی فیلترینگ تلگرام صادر شد؛ قطع دسترسی به اپلیکیشن و نسخه وب سایت ).

محمدحسن انتظاری عضو شورای عالی فضای مجازی و دبیر سابق این شورا در خصوص تلگرام‌ های فارسی عنوان کرد: طبق مصوبه ساماندهی پیام‌ رسان‌ های اجتماعی در شورای عالی فضای مجازی، همه پیام‌ رسان‌ هایی که قصد فعالیت در کشور را دارند باید مجوز دریافت کنند. در وزارت ارتباطات کمیته‌ ای متشکل از برخی از اعضای شورای عالی فضای مجازی و دستگاه‌ های دیگر به وجود آمده که مسئول اعطای مجوز به این پیام‌ رسان‌ ها می‌ باشد و هیچ یک از پیام‌ رسان‌ های خارجی نمی‌ توانند بدون دریافت مجوز در کشور فعالیت کنند، اما این مراحل در خصوص تلگرام‌ های فارسی اجرا نشده است. چون تلگرام‌ های فارسی بر بستر تلگرام اصلی فعالیت دارند، پس از فیلترینگ تلگرام تصمیم بر این شد که آن‌ ها فعالیت خود را بر بستر پیام‌ رسان‌ های داخلی ادامه دهند و به پیام‌ های داخلی ملحق شوند که متأسفانه تا الان این اتفاق نیفتاده است.

انتظاری اظهار داشت: مسئولان مربوطه یک سری توجیهاتی را برای ادامه فعالیت برخی از این تلگرام‌ های فارسی ارائه می‌ کنند؛ مانند اینکه وجود آن‌ ها می‌ تواند به روند مهاجرت مردم از تلگرام به پیام‌ رسان‌ های داخلی کمک کند و مانع از ایجاد مشکل برای مردم به خاطر مسدودسازی ناگهانی تلگرام شود. اما این توجیهات اگر هم قابل پذیرش بودند، از الان به بعد و با گذشت نزدیک به یک ماه و نیم از فیلترینگ تلگرام، دیگر قابل قبول نیست. ادامه فعالیت این ابزارها که بر بستر یک پیام‌ رسان خارجی کار می‌ کنند ‌به هیچ وجه مورد تأیید نیست و آن‌ ها باید مسدود شوند.

وی ادامه داد: تأکید ما بر این است که پیام‌ رسان‌ هایی که کاملا ایرانی هستند، در داخل کشور فعالیت کنند و فعالیت این دست از پیام‌ رسان‌ ها که مالکیت ایرانی دارند اما بر بستر یک ابزار خارجی کار می‌ کنند، حتی با دریافت مجوز هم مطلوب ما نیست.

عضو شورای عالی فضای مجازی در رابطه با اینکه چرا پس از فیلترینگ تلگرام، همه تلگرام‌ های فارسی غیر از دو سه مورد مسدود شدند، افزود: در تصمیم‌ گیری‌ هایی که در این زمینه صورت گرفت، اسم خاصی از هیچ یک از این ابزارها برای داشتن مجوز ادامه فعالیت آورده نشد و برای همه آن‌ ها یک تصمیم مشترک گرفته شد؛ لذا اینکه برخی از تلگرام‌ های فارسی بر خلاف بقیه اجازه فعالیت دارند، جزو تصمیمات غیر رسمی مسئولان است و مورد تأیید نیست.

دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی در خصوص دسترسی آزاد به فیلترشکن‌ ها و اینکه با این دسترسی، فیلترینگ تلگرام دچار چالش شده است، گفت: طبق آن دستوری که مبنی بر فیلترینگ تلگرام صادر شده، باید دسترسی به فیلترشکن‌ ها هم مسدود شود و وضع فعلی حتما باید اصلاح شود ( چرا باید از همین لحظه استفاده از فیلترشکن‌ها را کنار بگذارید؟ ).

انتظاری اضافه کرد: اینکه با فیلترینگ تلگرام مخالفت شود با این استدلال که مردم به سراغ فیلترشکن‌ ها می‌‍ روند و این برای آن‌ ها مضر است، قابل قبول نیست. شاید کسانی که این حرف‌ ها را مطرح می‌ کنند علت مخالفتشان چیز دیگری باشد و مسئله فیلترشکن‌ ها را بهانه‌ ای برای حمایت از تلگرام قرار داده‌ اند. متأسفانه برخی هم این توجیح را می‌ آورند که به ما دستور فیلترینگ تلگرام داده شده و دستوری مبنی بر مسدودسازی فیلترشکن‌ ها وجود نداشته که این هم درست نیست، زیرا شورای عالی فضای مجازی چند سال قبل مصوبه بسیار محکمی در خصوص مسدودسازی فیلترشکن‌ ها و وی‌ پی‌ ان‌ ها داشته و آن مصوبه چندین بار ابلاغ شده و الان لازم‌ الإجرا است؛ البته در آن مصوبه شرایط خاص برخی دستگاه‌ ها یا افراد برای استفاده از اینترنت بدون فیلتر دیده شده اما در کل فیلترشکن‌ ها باید از دسترس خارج شوند.

وی یادآور شد: در هر حال مرکز ملی فضای مجازی باید این ناهماهنگی را برطرف کند و وزارت ارتباطات هم ضمن هماهنگی با مرکز، باید نهایت همکاری را داشته باشد. نظارت بر روند مهاجرت مردم به پیام‌ رسان‌ های داخلی با مرکز ملی فضای مجازی است و همه ارگان‌ ها باید با این مرکز هماهنگ باشند و در حالت کلی در روند این مهاجرت نباید هیچ برگشت به عقبی وجود داشته باشد.

ارسال نظر