26 میلیون کاربر در پیام رسان‌ های داخلی ثبت نام کردند

رسانه کلیک - معاون شورای عالی فضای مجازی عنوان کرد: بیش از 26 میلیون کاربر در شبکه های پیام رسان ملی ثبت شده است.

26 میلیون کاربر در پیام رسان‌ های داخلی ثبت نام کردند

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ عباس آسوشه معاون شورای عالی فضای مجازی در برنامه «گفتگوی ویژه خبری» شبکه دو سیما اظهار کرد: از این تعداد حدود 10 میلیون کاربر فعال هستند و این اتفاق در کمتر از دو ماه به وقوع پیوسته که یک موفقیت بزرگ است.

وی با اشاره به استفاده نکردن بسیاری از هموطنان از پیام رسان تلگرام پس از مسدود شدن آن افزود: آخر فروردین امسال از 10 هزار کانال برتر تلگرام دو میلیارد بازدید صورت گرفته بود که این تعداد هم اکنون به زیر 800 هزار بازدید کاهش یافته است.

آسوشه عنوان کرد: مردم دریافته اند که استفاده از تلگرام آثار سوء فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی دارد.

وی ادامه داد: تلگرام پس از شش سال به کیفیت خدمات کنونی رسیده در حالی که خدمات فعلی شبکه های پیام رسان ملی پس از سه ماه به این شرایط رسیده است.

معاون شورای عالی فضای مجازی بیان کرد: خدمات دولت الکترونیک باید بر بستر پیام رسان های داخلی شکل بگیرد.

آسوشه گفت: پیام رسان های داخلی حمایت شش ماهه خواسته اند تا بتوانند خدمات بهتری به کاربران ارائه دهند.

وی اضافه کرد: با تصویب سند حمایت از داده در شورای عالی فضای مجازی و لایحه ای که برای حفاظت از اطلاعات کاربران به مجلس می رود، خیال مردم برای حفاظت از اطلاعاتشان در پیام رسان های داخلی راحت تر خواهد شد.

آسوشه افزود: شبکه ملی اطلاعات در شرایط کنونی آمادگی لازم را برای خدمات دهی همه جانبه ندارد.

وی اظهار کرد: جنگ اصلی ما با تلگرام نیست، در حقیقت با جهانی است که پشت سر آن قرار دارد.

معاون شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه همه زیرساخت های لازم توسط تلگرام وارد کشور شده بود گفت: شورای عالی فضای مجازی مصوب کرده بود تا کلان داده های کاربران ایرانی به هیچ وجه از کشور خارج نشود در حالی که به هیچ وجه چنین اتفاقی نیفتاد.

آسوشه بیان داشت: سرویس های تلگرام در ایران با توجه به زیرساخت هایی که ایجاد کرده بود بسیار پر کیفیت تر از اروپا بود.

وی گفت: 300 تا 400 گیگ ترافیک تلگرام داشتیم و برای آن هزینه پرداخت می کردیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در این برنامه عنوان کرد: مدیران عامل شبکه های پیام رسان ملی از برخی دستگاه های دولتی که هنوز در این پیام رسان ها فعال نشده اند گلایه دارند.

محسن کوهکن با بیان اینکه دولت چند سال پیش با توافق با تلگرام و ایجاد بستر مناسب، اجازه ورود و فعالیت این پیام رسان را در کشور داده است اظهار کرد: این تصمیم حاکمیت است که باید از پیام رسان های داخلی استفاده شود و تصمیم یک قوه نیست.

وی تصریح کرد: تلگرام مدتی است وارد عرصه اقتصادی شده و در این مدت بیش از دو میلیارد دلار در آن جابجا شده است حال سؤال اینجاست که اگر از مردم ایران در این پیام رسان سوء استفاده شود چه کسی پاسخگوی ضرر و زیان آنها خواهد بود.

کوهکن ادامه داد: مطالبه مجلس صرفا حمایت از شبکه های پیام رسان ملی نیست بلکه ما خواستار ارائه خدمات با کیفیت بهتر در پیام رسان های داخلی به کاربران هستیم.

وی اضافه کرد: مردم مطمئن باشند با فتوای مقام معظم رهبری، امنیت اطلاعاتشان در شبکه های پیام رسان ملی حفظ می شود و قطعا قوه قضائیه هم بر اساس این فتوا عمل خواهد کرد.

مؤمن نسب کارشناس فضای مجازی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: بر اساس قانون، استفاده از فیلتر شکن ها در کشور جرم است.

وی عنوان کرد: وقتی فیلترشکنی در گوشی تلفن همراهی نصب می شود، سایت های ارائه کننده آن فیلترشکن به طور متقابل از اطلاعات آن تلفن همراه استفاده می کنند.

مؤمن نسب تصریح کرد: بسیاری از حملات هکری از طریق گوشی های تلفن همراهی صورت گرفته که از فیلترشکن ها استفاده
کرده اند.

این کارشناس فضای مجازی یادآور شد: امکان انتقال بدافزارها هم همزمان با دانلود و نصب فیلترشکن ها بر روی تلفن های همراه وجود دارد.

ارسال نظر