پیام‌ رسان داخلی با تنبلی دولت مواجه شده است

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت نهم گفت: اگر وزارت ارتباطات تنها 5 درصد منابع مالی خود را صرف حمایت از پیام رسان بومی کند، از یک شبکه ناب پیام رسانی برخوردار خواهیم شد.

پیام‌ رسان داخلی با تنبلی دولت مواجه شده است

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ محمد سلیمانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت نهم در گفت‌ و گو با جام جم، توسعه بخش ارتباطات در بعد از انقلاب را توأم با جهش و پیشرفتی قابل‌ توجه به شمار آورد و عنوان کرد: در روزهای آغازین انقلاب اسلامی 62 هزار روستا در کشور وجود داشت که هیچ‌ کدام امکان برقراری ارتباط با هم را نداشته و اساسا تلفن ثابت در هیچ از این روستاها مستقر نبود و بسیاری از شهرهای کوچک هم از بهره‌ مندی از خطوط تلفن محروم بودند.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب حتی شهرهای بزرگ هم به لحاظ زیرساخت‌ های مخابراتی در مضیقه به سر می‌ بردند اظهار کرد: خانواده‌ ها به لحاظ معیشتی هم عمدتا توان تهیه یک خط تلفن را نداشتند و بهره‌ مندی از تلفن صرفا مختص به خانوارهای اشرافی و لوکس و ثروتمند بود. از طرفی کل خطوط تلفن ثابت در کشور چیزی حدود 450 هزار خط برآورد می‌ شد.

پا به پای فناوری اطلاعات جلو رفته ایم اما...

سکان‌ دار سابق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: خوشبختانه امروز تمامی روستاهای کشور از نعمت وسایل ارتباطی همچون تلفن ثابت و همراه برخوردار هستند و اکثر جاده‌ های کشور تحت پوشش سامانه‌ های مخابراتی قرار گرفته است. بنابراین در شرایط فعلی در هر نقطه از کشور که جمعیت وجود دارد کم‌ و بیش امکان برقراری ارتباط وجود دارد و باید گفت در این حوزه تا اندازه زیادی پا به‌ پای فناوری روز جلو رفته‌ ایم.

سلیمانی با اشاره به اینکه در حال حاضر کمتر ایرانی پیدا می‌ شود که تلفن همراه نداشته باشد، ادامه داد: زیرساخت‌ های مخابراتی به وجود آمده در کشور در منطقه بی‌ نظیر است، اپراتورهای بزرگی مشغول به فعالیت هستند که هرکدام چند ده میلیون مشترک را پوشش می‌ دهد. مضاف بر اینکه شبکه فیبر نوری ایران الان نزدیک به 200 هزار کیلومتر وسعت پیدا کرده است و ضرورت دارد امکان بهره‌ برداری بیشتر از این سامانه در کشور فراهم شود.

وی نحوه ارتباط‌ گیری مردم در جهان را بسیار گسترده و متنوع ارزیابی کرد و ضمن تأکید بر بهره‌ مندی شهروندان از پیام‌ رسان نوین و فناوری روز اطلاع‌ رسانی، بیان کرد: ظهور پیام‌ رسان‌ ها تحول بزرگی در دنیای ارتباطات به وجود آورده و خوشبختانه ایران در بسط این سامانه در حد توان خود پیشرو بوده است به‌ گونه‌ای که امروز ما شاهد آغاز بکار چندین سامانه پیام رسان بومی در کشور و ارائه سرویس به مردم هستیم.

دولت از پیام رسان بومی حمایت جدی کند/چرا 40 میلیون وابسته به شبکه خارجی شده؟

کارشناس ارشد حوزه ارتباطات بازدهی مطلوب و سرویس‌ دهی مناسب این پیام‌ رسان‌ ها را منوط به گذشت زمان و جا افتادن آن‌ ها در جامعه دانست و گفت: در این خصوص باید دو اقدام صورت گیرد اول اینکه با توجه به وسعت پهناور و پرجمعیتی کشور باید پیام‌ رسان‌ های ما ظرفیت خود را در کوتاه‌ مدت افزایش داده و سرعت تحلیلی خود را ارتقا بخشند. در گام دوم این جریان دولت باید به‌ عنوان عنصر حاکمیتی از این سامانه‌ های داخلی حمایت جدی کرده و وسط میدان بیاید.

سلیمانی همکاری دولت در حمایت از پیام رسان بومی را ضعیف ارزیابی کرد و افزود: با توجه به دسترسی دولت به منابع مالی و بودجه و نیز در اختیار داشتن امکانات و فناوری، این امکان وجود دارد در پشتیبانی سرورهای پیام‌ رسان تسهیلات مورد نیاز را فراهم سازد. گفتنی است، بودجه وزارت ارتباطات در سال گذشته از محل درآمدهای اپراتورهای همراه، ثابت و سایر خدمات دیتایی رقمی بالغ‌ بر 7 هزار میلیارد تومان بوده و این منبع مالی به بیش از صد درصد محقق شده است. لذا درصدی از این بودجه هنگفت باید به توسعه زیرساخت پیام‌ رسان‌ های داخلی توسط دولت اختصاص یابد.

وی در خصوص پیام رسان بومی یادآور شد: بودجه‌ ای که وزارت ارتباطات بخواهد در این زمینه اختصاص دهد چندان هم زیاد نیست و تصور می‌ کنم اگر حدود 5 تا 10 درصد 7 هزار میلیارد را به پشتیبانی از پیام‌ رسان‌ های داخلی اختصاص دهند یک شبکه پیام‌ رسان ناب و قابلی خواهیم داشت. به‌ ویژه اینکه جوانان و کارشناسان ما در این حوزه در صحنه عمل توانایی‌ های بارزی از خود نشان داده‌ اند. ضمن اینکه افکار عمومی هم علاقه‌ مند به استفاده از پیام رسان بومی است.

سلیمانی خاطرنشان کرد: چرا باید ما به یک پیام‌ رسان خارجی وابسته باشیم که مشخص نیست سر نخ آن دست چه کسی است و در مواقع بروز مشکل چه کسی پاسخگو خواهد بود. به همین دلیل استفاده از پیام‌ رسان‌ های خارجی با خطرات امنیتی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اطلاعاتی همراه بوده و در نهایت استقلال کشور را مورد هجمه قرار می‌ دهد. این امر از تنبلی و کوتاهی دولت ناشی می‌ شود، دولت باید پاسخگو باشد که چرا شرایطی به وجود آمده تا 40 میلیون ایرانی مجبور شوند عضو یک شبکه خارجی بشوند که نمی دانیم به کجا وصل است و اصلا متعلق به چه کسی است و چه مسئولیت‌ هایی را متعهد می‌ شود؟

فناوری اطلاعات طعمه سیاسی نشود/افزایش سرعت اینترنت با ایجاد شبکه ملی اطلاعات

وی در بخش پایانی مصاحبه در خصوص اینکه چه زمانی به‌ سرعت مطلوب و استاندارد جهانی اینترنت و توسعه خطوط فیبر نوری دست خواهیم یافت، اظهار داشت: دولت امروز سردمدار حوزه ارتباطات شده است درحالیکه این حوزه کاملا تخصصی است و نباید رنگ و بوی سیاسی به خود داشته و سیاسیون مدیریت این بخش را به عهده گیرند. زمان بنده هم وضع به همین ترتیب بود، ما بحث توسعه شبکه ملی اینترنت را در سال 85 مطرح کردیم و مصمم به اجرای آن بودیم متسفانه با وجود امکاناتی که داشتیم این موضوع را سیاسی کردند و عده‌ ای خبرنگار وابسته، مردم و مسئولین را به قطع اینترنت تحریک کردند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این‌ باره تصریح کرد: امروز 8 سال از مصوبه قانونی احداث شبکه ملی اطلاعات می‌ گذرد و دولت نظر به اینکه در این حوزه مشکل بودجه‌ ای ندارد باید پاسخگو باشد. برای راه‌ اندازی شبکه ملی به لحاظ مالی مشکلی نداریم از نظر فنی هم خوشبختانه این‌ همه جوان در میدان هستند و می‌ توانند کار را به دست بگیرند از طرفی دولت می‌ تواند ظرفیت ارتباطات خارجی خود را در این مسیر بکار گیرد چون، عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشرانه توسعه هر کشوری است و اگر در این زمینه کوتاهی شود ما عقب می‌ مانیم و نباید به‌ عنوان یک ابزار سیاسی توسط دولت استفاده شود.

وی یادآور شد: پیشنهاد می‌ کنیم دولت به‌ عنوان طعمه سیاسی به مقوله فناوری اطلاعات نگاه نکند و اجازه دهند متخصص ما برای توسعه آن به صحنه ورود کنند تا زودتر شبکه ملی اطلاعات شکل بگیرد و وابستگی ما به خارج کمتر شود. اگر این شبکه در کشور راه‌ اندازی شود سرعت گردش اطلاعات ما در داخل به بیش از 10 برابر افزایش‌ یافته و به همان نسبت کاهش هزینه خواهیم داشت.

ارسال نظر