وزیر ارتباطات: با فیلترینگ تلگرام کار دنیا به آخر نرسیده است!

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ایران کشور همه مردم است و اداره کشور با یک نظر امکان‌ پذیر نیست، گفت: فیلترینگ پیام رسان خارجی تلگرام ممکن است اتفاق ناگواری بوده باشد، ولی با این کار دنیا به آخر نرسیده است.

وزیر ارتباطات: با فیلترینگ تلگرام کار دنیا به آخر نرسیده است!

به گزارش کلیک به نقل از تابناک؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در دیدار با فعالان جوان حوزه ICT استان گیلان در رشت اظهار کرد: گوش دادن به دغدغه‌ های شما و آگاهی‌ بخشی متقابل وظیفه ما است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ظرفیت‌ های موجود در استان گیلان در حوزه‌ های مختلف عنوان کرد: استان گیلان در حوزه دانشگاهی و علمی از ظرفیت بالایی برخوردار است.

آذری جهرمی ادامه داد: از ابتدای سال 96 تا بهمن‌ ماه همان سال درآمد حاصل از نرم‌ افزار‌های درآمد‌زا در کافه بازار 180 میلیارد تومان بود که استان گیلان با حدود 3 میلیارد تومان، 1.7 درصد از این درآمد را به خود اختصاص داده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه 621 نفر از فعالان حوزه ICT در راستای کسب این درآمد فعالیت کردند ابراز داشت: این تعداد نشان می‌ دهد که استان گیلان از تمام ظرفیت خود در حوزه ICT استفاده نمی‌ کند.

وی با اعلام اینکه استان گیلان رتبه هشتم کشور را در حوزه شاخص‌ های توسعه دارا است تصریح کرد: در سال 96، 350 میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌ های ارتباطی استان گیلان هزینه شد که 180 میلیارد تومان آن توسط دولت تامین شد.

آذری جهرمی با بیان اینکه امسال 256 میلیارد تومان برای توسعه دسترسی‌ های پهن‌ باند استان گیلان در نظر گرفته شده است ابراز داشت: صرف این هزینه‌ ها زمینه خدمت‌ رسانی بهتر به مسافران و گردشگران را ایجاد می‌ کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از گسترش شبکه اینترنت در جهان با عنوان "انقلاب صنعتی چهارم" یاد کرد و اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان در حال برنامه‌ ریزی در حوزه اقتصاد دیجیتال هستند.

وی با اشاره به برنامه‌ ریزی کشورهای انگلیس و مالزی در حوزه اقتصاد دیجیتال خاطرنشان کرد: امروزه منابعی مانند نفت به‌ عنوان منابع پایان پذیر قلمداد می‌ شوند و توجه به اقتصاد دیجیتال سبب بهبود بهره‌ وری اقتصادی می‌ شود.

آذری جهرمی با بیان اینکه کشور ایران در حوزه فناوری اطلاعات از رتبه 98 به رتبه 89 جهان رسیده است افزود: کشور ایران در جایگاه نخست رشد فناوری در منطقه و جایگاه دوم رشد فناوری در دنیا قرار دارد.

وی با بیان اینکه کشور ایران در زمینه دانش مردم در راستای استفاده از فناوری‌ های روز در جایگاه پنجاه و هشتم دنیا قرار دارد عنوان داشت: طی هفت ماه گذشته دسترسی تمام نقاط کشور به پهن‌ باندهای 3G و 4G امکان‌ پذیر شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه این وزارتخانه موظف است با اجرای طرح "دولت الکترونیک" سبب رشد 30 درصدی کشور در حوزه IT شود بیان کرد: انجام این اقدامات سبب رشد اشتغال در بستر IT می‌ شود.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه خلاقیت، اصل نخست ایجاد یک کسب و کار نوپا است اظهار داشت: فضای مجازی یک فضای بدون مرز است و کسب و کار ایجاد شده در این فضا نیز فضایی بدون مرز دارد.

وی گفت: قوانین وضع شده در کشور مربوط به چند دهه گذشته است و نمی‌ تواند موانع موجود در مسیر کسب و کارهای نوپا را رفع کند به‌ همین دلیل است که اطلاعاتی مثل سطح زیر کشت سیب‌ زمینی در کشور هنوز محرمانه محسوب می‌ شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: اطلاعات دستگاه‌ های اجرایی باید شفاف و صادقانه در اختیار همگان قرار بگیرد، زیرا اطلاع از میزان منابع موجود در کشور امری بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه مدل کاری شرکت‌ های دانش‌ بنیان در کشور راضی‌ کننده نیست گفت: طرحی با عنوان "ایجاد شرکت‌ های کارآفرین" توسط 6 دستگاه اجرایی تدوین شده که روز یکشنبه هفته آینده توسط وزرای مربوطه امضاء می‌ شود.

آذری جهرمی با اشاره به اختصاص 500 میلیارد تومان در راستای تامین مالی صندوق‌ های خطرپذیر در حوزه کسب و کارهای نوپا عنوان داشت: وضعیت طرح تکاپوی استان گیلان در حوزه IT باید تا 3 ماه آینده مشخص شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت منطقه آزاد انزلی در راستای اجرای طرح تکاپو تصریح کرد: دستوری صادر شده است تا پست بانک فقط به‌ عنوان بانکی تخصصی در حوزه ICT فعالیت کند.

وی گفت: اگر افرادی شرکتی ایجاد کردند و بعد عده‌ ای با چوب و چماق جلوی مجلس تحصن کردند که فلان شرکت آمریکایی و اسرائیلی تعطیل باید گردد یا آن‌ ها را تهدید کردند نباید باعث جا زدن تاسیس‌ کنندگان شرکت شود.

آذری جهرمی با بیان اینکه ایران کشور همه مردم است و اداره کشور با یک نظر امکان‌ پذیر نیست خاطرنشان کرد: فیلترینگ پیام رسان خارجی تلگرام ممکن است انفاق ناگواری بوده باشد، ولی با این کار دنیا به آخر نرسیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه برخی مسئولان باید از بیان اختلاف نظرات براندارانه خودداری کنند افزود: دولت آمریکا خیرخواه ما نیست، زیرا دیدیم در گام نخست اپلیکیشن‌ های ایرانی را تحریم کرد.

ارسال نظر