آیا فناوری بلاک چین، فیلترینگ تلگرام را غیر ممکن می کند؟

رسانه کلیک - عضو کمیته راهبری مرکز نوآوری ICT دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به ویژگی‌ های منحصر به فرد فناوری بلاک چین گفت که غیر قابل فیلتر شدن تلگرام به لحاظ عملی ممکن است.

آیا فناوری بلاک چین، فیلترینگ تلگرام را غیر ممکن می کند؟

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ جعفر محمدی عضو کمیته راهبری مرکز نوآوری ICT دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به ادعای غیر قابل فیلتر شدن تلگرام بعد از رفتن بر روی بستر بلاک‌ چین، اظهار کرد: غیر قابل فیلتر شدن تلگرام به لحاظ عملی ممکن است اما برای اینکه بتواند به حداکثر کارایی خود برسد به صرف مدت زمانی مشخص نیاز است. ضمن اینکه انتقال تلگرام از بستر فعلی به بستر بلاک‌ چین هم مدت زمانی طول می‌ کشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برخی از پیام‌ رسان‌ های خارجی سرویس‌ های خود را بر روی فناوری بلاک‌ چین قرار داده‌اند، عنوان کرد: بلاک‌ چین یک سامانه غیرمتمرکز است که در آن می‌ توان داده‌ های مربوط به حساب‌ های مالی، بانکی یا اطلاعات پیام‌ رسان‌ ها را در سامانه‌ های غیر متمرکز ذخیره کرد. چون این اطلاعات در سامانه‌ ای مرکزی ذخیره نمی‌ شود، امکان مسدود کردن دسترسی به این اطلاعات به شیوه‌ های فعلی نیز وجود ندارد.

قائم مقام کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای در تشریح اینکه آیا بعد از اینکه پیام‌ رسان‌ ها بر روی فناوری بلاک‌ چین بروند، دیگر هیچ دسترسی به آن‌ ها از طرف ارائه‌ دهندگانشان نیز نخواهد شد، اظهار کرد: فناوری بلاک‌ چین در هر حوزه‌ ای اعم از پیام‌ رسان‌ ها یکبار توسط سیاست‌ های کلان طراحان آن حوزه طراحی می‌ شود و آن‌ ها تعیین می‌ کنند که این سیستم چگونه و به چه شکلی فعالیت کند، اما بعد از اینکه سیستم طراحی شد، این امکان وجود دارد که صاحب اصلی آن نیز نتواند کنترلی بر روی آن داشته باشد.

عضو کمیته راهبری مرکز نوآوری ICT دانشگاه صنعتی شریف اضافه کرد: چنین سامانه‌ هایی تنها در صورتی قابل تغییر خواهند بود که یک شاخه جدید از سامانه اصلی منشعب شده، ‌ تغییرات بر روی آن اعمال شود و اکثر کاربران نیز تمایل داشته باشند که به شاخه جدید کوچ کنند.

شدت گرفتن حساسیت‌ ها به فعالیت تلگرام در کشور و همچنین فیلتر شدن آن در روسیه باعث شد تا موسس تلگرام با انتشار توییتی به این مسائل واکنش نشان دهد و خبر از غیر قابل فیلتر شدن تلگرام با استفاده از فناوری بلاک چین دهد. امری که حالا و با گذشت چند روز از آن، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته است که تغییری در ساختار نرم افزار تلگرام در مدت اخیر دیده نشده است.

طرح این بحث‌ ها و اظهارنظرها درباره مسدود شدن تلگرام در ایران و همزمانی آن با فیلتر شدن این پیام‌ رسان در روسیه باعث شد تا مسئولان تلگرام از رفتن خدمات این پیام‌ رسان بر روی بستر بلاک چین در آینده‌ ای نزدیک خبر دهند؛ نوعی فناوری‌ که به گفته موسس تلگرام باعث می‌ شود این پیام‌ رسان همیشه از دسترس فیلترینگ دور بماند؛ موضوعی که البته پاول دوورف در اواخر دی‌ ماه وعده آن را داده بود، اما عملی نشد.

بالا گرفتن مباحث و برخی نگرانی‌ ها در فضای مجازی درباره فیلترینگ شبکه‌ های اجتماعی خارجی و مخصوصا تلگرام از صحبت‌ های رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی آغاز شد که تاکید کرد ممکن است تعداد مشترکین سروش ۳ میلیون باشد و تعداد مشترکین تلگرام ۴۰ میلیون نفر؛ اما این تعداد سرریز می‌ شوند و وقتی تلگرام از مدار خارج شد، مردم به یک سامانه ملی روی می‌ آورند. او این را هم گفت که در رابطه با نگرانی‌ هایی که رسانه‌ های بیگانه بیشتر به آن دامن می‌ زنند که سامانه‌ های داخلی ایمن نیست یا مسائلی از این دست، به لحاظ بسترسازی فنی و سالم بودن محیط آن، کار گسترده‌ ای دارد، صورت می‌ گیرد.

با این حال دبیر شورای عالی فضای مجازی در آخرین اظهار نظر خود با بیان اینکه شهروندان حق دارند از هر پیام‌ رسانی استفاده کنند، به شرط اینکه تابع قوانین کشور باشد، عنوان کرد: فعلا تصمیمی در رابطه با انسداد تلگرام اتخاذ نشده، اما هر آن ممکن است شرایطی برای انسداد تلگرام پیش بیاید.

ارسال نظر