روحانی مخالف سرسخت فیلتر تلگرام

رسانه کلیک - حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می‌ گوید: من اطلاع دارم که روحانی سفت و سخت مقابل فیلترینگ شبکه تلگرام ایستاده و حتی برای این مسأله گوش بعضی‌ ها را هم پیچانده است.

روحانی مخالف سرسخت فیلتر تلگرام

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ روزنامه شهروند نوشت: «در هیاهوی این روزهای تلگرام، دیروز ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای‌ عالی فضای مجازی اظهار نظر عجیبی داشت. او به رادیو گفت که مخالف فیلترینگ شبکه تلگرام است و خودش هم در اینستاگرام و هم تلگرام حضور دارد؛ این در حالی رخ داد که فیروزآبادی قبل از این به تلویزیون گفته بود تلگرام برای اقتصاد ایران مضر است و از مدافعان فیلترینگ تلگرام به نظر می‌ آمد. حالا برخی نمایندگان مجلس و البته فعالان فناوری اطلاعات و ارتباطات معتقدند چرخش مواضع عده‌ ای نسبت به تلگرام از آن جهت است که مسئولیت فیلترینگ احتمالی این پیام‌ رسان را به دوش دولت بیندازند.

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأیید این ادعا به «شهروند» می‌گوید: من اطلاع دارم که روحانی سفت و سخت مقابل فیلترینگ شبکه تلگرام ایستاده و حتی برای این مسأله گوش بعضی‌ ها را هم پیچانده است!

دیروز در حالی‌ که ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای‌ عالی فضای مجازی نسبت به موضع گذشته خود نرم‌ تر به نظر می‌ رسید، اعلام کرد که شهروندان حق دارند از هر پیام‌ رسانی استفاده کنند، به شرط این‌ که تابع قوانین کشور باشد. این در حالی است که این مقام مسئول چهاردهم فروردین ماه‌ سال جاری در برنامه‌ ای تلویزیونی گفته بود: تلگرام مثل شرکت هرمی در حال بلعیدن اقتصاد کشور است؛ خروج از انحصار پیام‌ رسان‌ ها دستور رییس‌ جمهوری است.

این اظهار نظر فیروزآبادی بدون پاسخ نماند و بلافاصله حسن روحانی، رییس‌ جمهوری ایران در خصوص مطرح شدن بحث فیلترینگ تلگرام صراحتا اعلام کرد که بنای نظام بر رفع انحصار از فضای پیام‌ رسان ‎ها بوده است نه فیلتر و بستن فضای مجازی. حالا فیروزآبادی از عدم انسداد قطعی تلگرام خبر داده و البته تأکید کرده هنوز احتمال فیلترینگ تلگرام وجود دارد. همین تغییر موضع این شائبه را به وجود آورده که سایر دستگاه‌ های ذیربط عزم خود را برای فیلتر تلگرام جزم کرده‌ اند؛ اما می‌ خواهند توپ را در زمین دولت بیندازند. واقعیت ماجرا اما چیست؟ چرا این روزها موضوع فیلترینگ تلگرام به یکی از موضوعات مهم کشور تبدیل شده و نه وزارت ارتباطات صراحتا درباره آن نظری می‌ دهد نه شورای‌ عالی مجازی در عمل کاری انجام می‌ دهد؟

حاجی‌ دلیگانی نماینده اصولگرای مردم شاهین‌ شهر در اصفهان درباره علت این تناقض‌ ها به «شهروند» توضیح می‌دهد: ماجرا از این قرار است که آقای رییس‌ جمهوری به خاطر مخالفت اکید با فیلترینگ شبکه تلگرام به دستگاه‌ های ذیربط فشار می‌ آورد تا جایی که حتی به وزیر ارتباطات خود دستور داده که خیلی در این حوزه ورود نکند! همه این کشمکش‌ ها در حالی رخ می‌ دهد که این روزها تبلیغات پیام‌ رسان سروش به‌ طور جدی در کشور شیوع یافته است و حتی برخی نهادها مانند آموزش و پرورش به زیرمجموعه‌ هایشان دستور داده‌ اند که از پیام‌ رسان سروش استفاده کنند. پیام‌ رسانی که تقریبا هر روز سیلی از انتقادات به تیم پشتیبانی آن برای عدم حفظ حریم شخصی کاربران وارد می‌ شود. حذف کانال طرفداران محمود احمدی‌ نژاد از پیام‌ رسان سروش موضوعی بود که در فضای مجازی حاشیه‌ ساز شد و به مقابله این پیام‌ رسان با آرا و افکار مختلف تعبیر شد. پیش از این شماره تلفن ادمین صفحه وزیر ارتباطات هم در این پیام‌ رسان هک شده بود. گر چه سروش تمام این موارد را به نوعی رد کرد و آن را ضد تبلیغ برای خود دانست.

حسینعلی حاجی‌ دلیگانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس:

روحانی جلوی فیلترینگ تلگرام ایستاده است

من به شخصه با فعالیت بی‌ چون و چرای تلگرام در ایران موافق نیستم اما می‌ دانم که شخص رییس‌ جمهوری سفت و سخت مقابل فیلترینگ تلگرام ایستاده است. همه می‌ دانیم زادگاه تلگرام روسیه است و امروز خود روسیه تلگرام را فیلتر کرده است. این اقدام به ما این سیگنال را می‌ دهد که به علت عدم مماشات تلگرام برای انتقال سرورهایش هر کشوری ممکن است رو به‌ روی این پیام‌ رسان بایستد.

مسئولان کشور ما مذاکرات بسیاری برای به تفاهم رسیدن با تلگرام جهت رسیدن به چارچوب مشخصی داشتند اما در نهایت به نتیجه‌ ای نرسیدند. با این حال شخص آقای روحانی به مسئولان ذیربط ازجمله وزارت ارتباطات تأکید کرده است که مواضع‌ شان مخالفت با فیلتر کردن تلگرام باشد.

اگر چه تلگرام پیام‌ رسان مورد تأییدی نیست اما در حال حاضر پیام‌ رسان‌ های داخلی هم توانایی مقابله با آن را ندارند؛ چرا که زیرساخت‌ های لازم برای توسعه و گسترش آنها فراهم نیست.

ارسال نظر