وزیر ارتباطات: پیام رسان های ایرانی هرگز اطلاعات کاربران را در اختیار کسی قرار نمی دهد

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ارائه لایحه‌ ای به دولت در زمینه حفظ حریم خصوصی و صیانت حقوق شهروندی در فضای مجازی خبر داد و تاکید کرد: شبکه‌ های پیام رسان داخلی امنیت دارند و هرگز اطلاعات خصوصی افراد در اختیار کسی قرار نمی‌ گیرد.

وزیر ارتباطات: پیام رسان های ایرانی هرگز اطلاعات کاربران را در اختیار کسی قرار نمی دهد

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در تشریح نشست مشترک امروز کمیسیون‌ های امنیت و اقتصادی که با حضور وزیر ارتباطات و دبیر شورای عالی فضای مجازی برگزار شد، اظهار داشت: محمد آذری جهرمی در جلسه صبح امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با عنوان بررسی تهدیدات اقتصادی تلگرام و امنیت پیام‌ رسان‌ های داخلی، گفت که فضای مجازی مراجع مورد اعتماد را دچار تغییر و تحول می‌ کند، رمزگذاری‌ های نوین در حال شکل‌گیری است که مرجع اعتماد جدیدی را خلق می‌ نماید. بنابراین نظام‌ های اعتماد دچار تحول می‌ شوند و نظام‌ های اعتماد فعلی را زیر سوال می‌ برند.

نقوی حسینی عنوان کرد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه گفت که تلاش دولت‌ ها این است که این رمزگذاری‌ ها را بومی و داخلی کنند، این نوع تحولات نیازمند سیاستگذاری است لذا احتیاج به حمایت و تقویت پیام‌ رسان‌ های داخلی با تقسیم وظایف بین دستگاه‌ ها هستیم.

وی افزود: بر اساس اظهارات آذری جهرمی، این وزارتخانه حمایت و تقویت این موارد را بر عهده گرفته و پنج وظیفه اصلی را که شورای عالی برای وزارت مشخص کرده، در حال انجام دادن است اعم از تامین پهنای باند و ارائه تسهیلات و غیره.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: وزیر ارتباطات تاکید کرد که کیفیت و عملکرد کمی پیام‌ رسان‌ های داخلی به طور جدی در حال گسترش است و جای خود را باز می‌ کند. اگر ما زیرساخت‌ های پیام‌ رسان را با هدف انتقال فعالیت‌ های اقتصادی تقویت کنیم حجم وسیعی از فعالیت‌ های اقتصادی و اشتغال را ایجاد کرده‌ ایم البته باید بین پیام‌ رسان و رسانه تفکیک قائل شد، اینکه همه مردم کلیه اطلاعات و موضوعات را در یک پیام‌ رسان خارجی باور می‌ کنند مخاطره‌ آمیز است. باید کاری کنیم انتقال آن به پیام‌ رسان داخلی صورت گیرد و این مخاطره حس نشود، راه آن هم جدایی رسانه و پیام‌ رسان است.

نقوی حسینی با بیان اینکه طبق گفته وزیر، ظرفیت رسانه‌ ها نیازمند گسترش و تقویت است، بیان کرد: وزیر به این موضوع اشاره داشت که حریم خصوصی در فضای مجازی و صیانت از حقوق شهروندی نیازمند قوانین، مقررات و آیین‌ نامه‌ های خاص خود است که در این زمینه گام‌ های مهمی برداشته شده به طوری که وزارت ارتباطات در زمینه حفظ حریم خصوصی و صیانت حقوق شهروندی در فضای مجازی لایحه‌ ای را با نظر کلیه کارشناسان و متخصصان تهیه و تقدیم دولت کرده که آماده تقدیم به مجلس است.

وی افزود: وزیر تاکید کرد که پیام‌ رسان‌ های داخلی امنیت دارند و هرگز اطلاعات خصوصی افراد در اختیار کسی قرار نمی‌ گیرد ولی پیام‌ رسان داخلی نیازمند پشتوانه قانونی است که قانون باید در جهت حفظ حریم خصوصی و اطلاعات مردم از آن حمایت کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: طبق توضیحات وزیر، ما جنگ،‌ تحریم و توطئه‌ ها علیه ملت و انقلاب را با حضور مردم حل کردیم. فضای مجازی را هم باید با مشارکت و حضور همین مردم حل کنیم به همین دلیل ما نقشه راه استفاده از فضای مجازی را داریم چون نقش فضای مجازی غیرقابل انکار است. پیام‌ رسان‌ ها هم جزئی از این فضا می‌ باشند و به نظر می‌ رسد وحدت رویه و وحدت موضع وجود ندارد که باید به وجود آمده و مشکلات و تهدیدات رفع شود. دولت گسترش فناوری ارتباطات را از دستاوردهای خود می‌ داند.

نقوی حسینی یادآور شد: آقای جهرمی در این جلسه تذکری دادند مربوط به اینکه اعلام نظر و طرح موضوعات مربوط به ارز به عهده شورای عالی پول و اعتبار است. هدف از طرح موضوع صرفا جلب توجه و اهمیت مبادلات مجازی بود.

در ادامه این جلسه کواکبیان، رحیمی، برزگر، کریمی‌ قدوسی، گودرزی، زرآبادی، کبیری، فاطمه حسینی و ذوالنوری نظرات خود را مطرح کردند.

در پایان بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جمع بندی این جلسه را به شرح زیر اعلام کرد:

1 - شأن ملی ما حکم می‌ کند دارای شبکه‌ های پیام رسان داخلی باشیم، پس باید همه تلاش‌ ها در جهت شکل‌گیری و تقویت آن‌ ها باشد

2- ضرورت و تقویت شبکه‌ های پیام رسان داخلی که مرز 15 میلیون را عبور کرده

3 - اعتماد مردم به شبکه‌ های پیام رسان ملی جلب و تضمین شود به همین جهت نیازمند قانون هستیم

4 - خدمات دولت در سطح شبکه‌ های پیام رسان داخلی باید ارائه شود

5 - تغییرات کاربری فضای مجازی در حوزه اقتصادی نیازمند قوانین و مقررات است

6 - لزوم حفظ و تقویت کسب و کار و اشتغال در فضای مجازی

نقوی حسینی در پایان یادآور شد که این جلسه ادامه خواهد داشت و مجددا جلسه‌ مشترکی تشکیل می‌ شود.

ارسال نظر