فیلترینگ اپلیکیشن تلگرام چه مزایا و معایبی دارد؟

رسانه کلیک - شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای با ارسال نامه‌ ای به دبیر شورای عالی فضای مجازی، پیشنهادها و راهکارهای خود درباره فیلترینگ اپلیکیشن تلگرام و جایگزینی آن با پیام رسان های داخلی را، اعلام کرد.

فیلترینگ اپلیکیشن تلگرام چه مزایا و معایبی دارد؟

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ با توجه به زمزمه های اخیر در خصوص فیلترینگ اپلیکیشن تلگرام و جایگزینی آن با پیام رسان های داخلی، این سازمان در نامه‌ ای خطاب به ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی با یادآوری فرصت ها و تهدیدهای فیلترینگ اپلیکیشن تلگرام راهکارها و پیشنهادات خود را به شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

«جناب آقای فیروزآبادی؛

ضمن استقبال از ورود کارشناسی شما به موضوع فیلترینگ اپلیکیشن تلگرام و جایگزینی آن با محصولات داخلی، جای تردید نیست که نگرانی از تاثیر محدودیت‌ هایی از این دست، فضای جامعه مجازی و واقعی را ملتهب ساخته و در هیاهوی مباحث سیاسی و اجتماعی، مجال چندانی برای نگاه تخصصی و صنفی به موضوع نمانده است.

متاسفانه بخش‌ هایی مهم از گفته­ های جناب­عالی درباره مخاطرات اقتصادی و پیش‌ بینی‌ هایی که درباره توسعه قلمروی تلگرام به مبادلات مالی داشته‌ اید، در میان این همه گرد و غبار گم شده و دوگانه‌ ای به شدت قطبی در قالب موافقان و مخالفان فیلترینگ بدون نگاه به عوارض و تبعات هر یک شکل گرفته است.

تردیدی نیست که رشد تلگرام نتیجه ضعف سرمایه‌ گذاری در صنعت فناوری اطلاعات ایران در دهه گذشته است. زمان و هزینه‌ های زیادی به بهانه طرح­ هایی چون اینترنت ملی و دولت الکترونیکی مصرف شده که اغلب آن­ها تاکنون بی­ حاصل بوده‌ اند. چه بسا اگر حتی بخشی از این طرح‌ های میلیاردی به درستی صرف حمایت از بخش خصوصی واقعی می‌ شد امروز شاهد سر ریز رایگان و بی‌ دلیل همه‌ گونه اطلاعات دولتی و کشوری به سمت یک بستر ارتباطی فرامرزی نبودیم.

طی دهه‌ ای که توسعه‌ دهندگان فناوری اطلاعات ایران زیر بار قوانین سایه روشن، مالیات و بدهی­ های سازمان دولتی کمر خم می‌ کردند، سکوهای ارتباطی مانند تلگرام شکل گرفتند که اکنون در بسیاری از سازمان­ های دولتی کشور به عنوان ابزار اتوماسیون اداری رایگان استفاده و انتقال حساس‌ ترین پیام‌ ها، اسناد و مدارک از این مسیر انجام می‌ شود.

تجربه یک دهه فیلترینگ پیام‌ رسان‌ ها و اعمال محدودیت بر سکوهای ارتباطی که خود دوره عمر کوتاهی دارند نشان داده است کاربران در جستجوی نیازهای خود از ابزاری به ابزاری دیگر متوسل می‌ شوند و حاکمیت نیز هزینه‌ هایی برای بستن یک سرویس پرکاربر می‌ پردازد که لزوما مضرات آن بر عامه مردم شناخته شده نیست و این دور باطل تکرار می­ شود.

سیاست حمایت از شرکت­ های داخلی نیز که اخیرا به مشابه‌ سازی تلگرام مامور شده ­اند، صرفا با تزریق منابع مالی به صورت وام و در کنار آن نادیده گرفتن نیازهای واقعی کاربران و توجه صرف به حاکمیت، لاجرم نتیجه‌ ای در خور نخواهد داشت و از هم­ اکنون قابل پیش‌ بینی است که به اتلاف منابع و به جای گذاشتن چند شرکت ورشکسته پس از عرضه ابزارهایی جدید ولی متروک خواهد انجامید.

تجربه تلخ تلگرام روشنگر این واقعیت است که چنانچه با دور اندیشی و آینده نگری، بخش خصوصی را از چنبره دیوانسالاری دولتی رها نسازیم، دیر یا زود شاهد حضور شرکت­ های بیگانه علاوه بر دیگر ابزارهای پیشرفته­ تر در سایر زمینه­ های فناوری اطلاعات نیز خواهیم بود.

به عنوان نمایندگان تنها تشکل فراگیر بخش خصوصی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشنهاد داریم:

- اقدام فوری برای به روزرسانی ابزارهای فناوری اطلاعات در دستگاه­ های دولتی جهت تسهیل در ارائه خدمات به مردم و شفاف‌ سازی صورت گیرد.

- مشارکت بخش خصوصی واقعی در تهیه و تدوین نیازها و تولید ابزارهای مورد نیاز جامعه در زمینه پیام رسان­ ها و شبکه‌ های اجتماعی ملی جلب شود.

- امکان دسترسی بخش خصوصی به داده‌ های باز برای تولید پلتفرم­ هایی جهت ارائه خدمات به مردم ایجاد شود.

سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای کشور به عنوان نهادی که بیش از سه دهه در توسعه بخش خصوصی حقیقی فناوری اطلاعات قدمت دارد برای همکاری کارشناسی در اقدامی ماندگار و شایسته در این زمینه اعلام آمادگی کامل می‌ کند؛ شاید این گرویدن به مردم برای مشکل مردم، نه سریع‌ ترین ولی دوراندیشانه‌ ترین راه حل باشد.»

ارسال نظر