فیلترینگ تلگرام تنها راه ممکن برای سوق دادن مردم به سمت نرم افزارهای بومی است

رسانه کلیک - کارشناس رسانه گفت: مخالفت‌ هایی که از برخی مسؤولان در مورد فیلتر شدن تلگرام می‌ شنویم سیاسی است، فیلترینگ بهترین راه‌ حل نیست، اما تنها راه ممکن برای سوق دادن مردم به استفاده از نرم‌ افزار بومی است.

فیلترینگ تلگرام تنها راه ممکن برای سوق دادن مردم به سمت نرم افزارهای بومی است

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ مجید شریفی‌ فر کارشناس رسانه با بیان اینکه تلگرام در هیچ کشوری به عنوان نخستین شبکه اجتماعی مطرح نیست به جز ایران، اظهار کرد: همه کشورهای دنیا از نرم‌ افزار بومی استفاده نمی‌ کنند، اما از طرفی انحصار نرم‌ افزار هم وجود ندارد.

وی با اشاره به آمار بالای کاربران تلگرام در ایران عنوان کرد: در ایران تلگرام پس از نرم‌ افزارهای وایبر و واتس‌ آپ توجه مردم را به خود جلب کرد و طبق آخرین آمار 48 میلیون کاربر دارد.

کارشناس رسانه با بیان اینکه تلگرام از نظر حاکمیتی برای ما مناسب نیست و نگرانی مسؤولان قابل درک است، بیان کرد: اینکه چه کسی پشت این نرم‌ افزار است را نمی‌ دانیم، البته اسم یک نفر مطرح است، اما اینکه از این اطلاعات کجا استفاده می‌ شود مشخص نیست.

وی با اشاره به اینکه شبکه‌ های اجتماعی بومی از گذشته مطرح بودند اما فراگیر نشدند، به علل استفاده نکردن مردم از این نرم‌ افزارها پرداخت و تشریح کرد: در گذشته یکی از دلایل مشکلات سخت‌ افزاری بود که تا حدودی بر طرف شده است.

این کارشناس رسانه ادامه داد: عدم اعتماد به شبکه‌ های بومی فراگیر نیست و اقلیت مردم را شامل می‌ شود چرا که اصولا استفاده روزمره‌ ای که از جانب اکثر مردم صورت می‌ گیرد، نگرانی امنیتی ایجاد نمی‌ کند.

مدیر سابق فرهنگسرای رسانه اضافه کرد: اما بخش قابل توجهی از مردم منتظر هستند تا امنیت شبکه‌ های داخلی را مشاهده و نسبت به آن اطمینان حاصل کنند؛ اگر این اعتماد شکل بگیرد شاهد گرایش مردم به نرم‌ افزارهای داخلی خواهیم بود.

وی در ادامه تلگرام را مانع استفاده از دیگر نرم‌ افزارها دانست و یادآور شد: نفوذ قابل توجه تلگرام و پاسخ به نیازهای اقشار مردم باعث می‌ شود هر کاربر از خودش سؤال کند که چه نیازی به استفاده از یک نرم‌ افزار دیگر است؟

شریفی‌ فر در رابطه با برخی اظهارنظرها در نقد فیلتر شدن تلگرام گفت: مخالفت‌ هایی که از برخی مسؤولان در مورد فیلتر تلگرام می‌ شنویم سیاسی است؛ فیلترینگ بهترین راه‌حل نیست، اما تنها راه ممکن برای سوق دادن مردم به استفاده از نرم‌افزار بومی است.

وی در مورد گردش مالی موجود در تلگرام افزود: کسانی که بیکاری از شاغلان در فضای مجازی را مطرح می‌ کنند باید آن سوی قضیه را هم ببیند، اینکه تلگرام با راه‌ اندازی پول مجازی می‌ تواند از نفوذ خود استفاده کرده و میلیاردها دلار ارز را از کشور خارج کند و به نوعی تهدیدی برای اقتصاد کشور باشد.

کارشناس رسانه با بیان اینکه نگرانی بابت بیکار شدن افراد پس از فیلتر شدن تلگرام بی‌ مورد است، بیان کرد: همان مشاغل در شبکه اجتماعی بومی هم می‌ تواند ادامه پیدا کند؛ مدیران تلگرامی می‌ توانند آدرس خود را به اعضای تلگرام معرفی کنند تا آن‌ ها را در دیگر شبکه‌ ها دنبال کنند، همان اتفاقی که از ویچت به وایبر و از وایبر به واتس‌ آپ اتفاق افتاد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا انحصار موجود در تلگرام در مورد نرم‌ افزارهای داخلی هم به وجود می‌ آید، پاسخ داد: آنچه در مورد تلگرام وجود دارد انحصار «مطلق» است، اما آنچه پیش‌ بینی می‌ شود و بهتر است رخ دهد انحصار «نسبی» بین دو یا چند شبکه اجتماعی بومی در آینده است.

ارسال نظر