انتظار 2 ماهه پیام رسان‌ های بومی برای دریافت تسهیلات ویژه

رسانه کلیک - از 6 وظیفه وزارت ارتباطات برای حمایت از پیام رسان‌ های بومی برخی تاحدی انجام شده و درباره برخی هم کاری صورت نگرفته است، اما حتی در اقدامات انجام شده هم کاستی هایی تا رسیدن به حمایت مفید و عملی دیده می شود.

انتظار 2 ماهه پیام رسان‌ های بومی برای دریافت تسهیلات ویژه

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ مصوبه شورای عالی فضای مجازی با عنوان «سیاست‌ ها و اقدامات ساماندهی پیام‌ رسان‌ های اجتماعی» تکالیفی را برای چندین دستگاه از جمله وزارت ارتباطات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز ملی فضای مجازی، سازمان صدا و سیما، وظایف قوه قضائیه، وظایف نهادها و مؤسسات دولتی و عمومی غیردولتی، وظایف بانک مرکزی معین کرده است.

در همین حال توسط مرکز ملی فضای مجازی 5 پیام رسان سروش، آی گپ، گپ، بیسفون پلاس و ویسپی به عنوان پیام رسان‌ های بومی در لیست حمایتی قرار گرفته‌ اند.

در ادامه به جزییات تکالیف وزارت ارتباطات در این باره اشاره شده است. جمع بندی درباره میزان تحقق تکلیف از توضیحات چند باره وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و کسب اطلاع از مدیران و فعالان پیام رسان‌ ها حاصل شده است.

تخصیص تسهیلات 5 میلیارد تومانی

بر اساس آخرین کسب اطلاع در این باره برخی پیام رسان‌ های بومی مراحل نهایی اخذ وام را می گذرانند برخی نیز در مراحل ابتدایی معرفی به بانک قرار دارند و فقط یکی از پیام رسانی موفق به دریافت این تسهیلات شده است.

تخصیص co-location و اتصال ixp

اگرچه دو پیام رسان سروش و آی گپ این امکان را دریافت کرده اند اما پیام رسان‌ هایی هم هستند که این امکان را دریافت نکرده اند. برای مثال پیام رسان گپ اعلام می کند 2 ماه پیش درخواست داده و هنوز جوابی نگرفته است و به بانک هم معرفی نشده است.

تعرفه ترافیک ترجیحی برای پیام رسان های اجتماعی داخلی منتخب

تعرفه ترجیحی پهنای باند یک سوم برای پیام رسان ها ابلاغ شده است اما بنابر گفته فعالان در پیام رسان‌‌ ها امکان نظارت بر اجرا صحیح این دستور فراهم نیست.

صدور مجوز اتصال متقابل صوتی بین پیام رسان های منتخب و اپراتورها

در حال حاضر هیچ یک از پیام رسان‌ های منتخب این امکان را ندارند.

تعادل بخشی به سهم پیام رسان‌های منتخب در بازار از طریق مدیریت پهنای باند

در حال حاضر سهم پیام رسان‌ های منتخب و پیام رسان‌ های خارجی در فضای مجازی کشور نه تنها متعادل بلکه بسیار خارج از تعادل است.

مذاکره با پیام رسان های اجتماعی خارجی با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی

درباره چگونگی اجرای این برنامه هیچ جزییاتی در دسترس نیست.

دلایل کاستی در تحقق کامل این تکالیف را از سازمان‌ های مربوطه در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و شرکت ارتباطات زیرساخت پیگیری شده است و گزارش دقیق اقدامات این سازمان‌ ها به محض دریافت پاسخ‌ ها اعلام خواهد شد.

ارسال نظر