اگر لازم باشد، تلگرام را فیلتر می‌ کنیم

رسانه کلیک - رییس مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد: اگر به این نتیجه برسیم که لزوم فیلترینگ پیام رسان تلگرام وجود دارد، این کار را انجام می‌ دهیم.

اگر لازم باشد، تلگرام را فیلتر می‌ کنیم

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ مسوولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات همواره به لزوم جایگزینی پیام‌ رسان‌ های داخلی با خارجی تاکید می‌ کنند که دلیل آن علاوه بر سرعت و کیفیت بیشتر در پیام‌ رسان‌ های بومی، امنیت حاکمیتی و اقتصادی است و البته برای تشویق کاربران ایرانی به استفاده از خدمات داخلی، وعده‌ هایی از جمله خدمات پرداختی و پهنای باند ارزان‌ تر هم داده شده است. از طرفی فضای انحصاری ایجاد شده در تلگرام موجب شده با فیلترینگ این پیام‌ رسان و یا اختلال سراسری هر چند کوتاه، کسب‌ و کارهایی که وابستگی زیادی به آن دارند، دچار مشکل شوند. از این رو گاهی زمزمه‌ هایی مبنی بر فیلترینگ پیام رسان تلگرام با همین دلایل شنیده می‌ شود اما ظاهرا هنوز تصمیم قطعی درباره آن گرفته نشده است.

در این باره سید ابوالحسن فیروزآبادی، در پاسخ به سوال احتمال رفع فیلتر توییتر گفت: ما دایم فضای مجازی را بررسی می‌ کنیم. درباره توییتر هم بررسی‌ ها در حال انجام است و احتمال اینکه در سال آینده این اتفاق بیفتد، باید بررسی شود.

وی با تاکید بر مضرات فضای انحصاری تلگرام، در پاسخ به اینکه آیا احتمالی مبنی بر لزوم فیلترینگ پیام رسان تلگرام وجود دارد، اظهار کرد: اگر به این نتیجه برسیم که لزوم فیلترینگ پیام رسان تلگرام وجود دارد، این کار را انجام می‌ دهیم و احتمال آن وجود دارد.

رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به راهکارهای حمایتی برای فراگیر شدن پیام‌ رسان‌ های داخلی افزود: پیام‌ رسان سکویی برای ارائه سرویس و خدمات به مردم است. پیام‌ رسان‌ های داخلی اگر بخواهند توسط مردم پذیرفته شوند و مورد استفاده قرار گیرند، باید خدمات خوبی ارائه دهند، خدماتشان پایداری داشته باشد و خدمات اضافه‌ تری از آنچه که پیام‌ رسان‌ های خارجی ارائه می‌ دهند را عرضه کنند.

بستر خارجی هر لحظه امکان دارد فیلتر موقت یا دائم شود

فیروزآبادی ادامه داد: البته در این راه خود مردم هم باید بررسی کنند که کسب و کارها و خدمات آموزشی و جدی خود را بر بستر خارجی صورت ندهند. زیرا به هر حال بستر خارجی به دلیل عدم تبعیت از قوانین جمهوری اسلامی هر لحظه امکان دارد که به طور موقت یا دائم فیلتر شود. به همین دلیل توصیه ما این است که مردم و خصوصا پایگاه‌ هایی که کاربر زیادی دارند، حتما در یک پیام‌ رسان ایرانی ارائه خدمت داشته باشند.

وی با بیان اینکه اینترنت اشیا یکی از الزامات آینده بوده و در حال ورود به کشور است، گفت: ما در مرکز ملی فضای مجازی از حدود 24 دستگاه دعوت کردیم و در این رابطه اصول حاکمی را تدوین کردیم که این اصول چارچوبی خواهد شد، برای اینکه توسعه IoT به صورت منظم‌ تر در کشور صورت بگیرد. ما IoT را برای کشور یک فرصت می‌ دانیم و معتقدیم بسیاری از مشکلات از جمله مواردی که در شهرهای بزرگ وجود دارد، مشکلات زیست محیطی، کشاورزی و مدیریت آب و مدیریت مصرف انرژی در کشور از طریق نظام‌ های IoT صورت می‌ گیرد.

نظام اینترنت اشیا حتما باید روی سکوهای ایرانی باشد

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: پیش‌ بینی می‌ شود در آینده هم نظام سلامتی کشورها بر پایه IoT باشد. به همین دلیل ضمن اینکه و قرار شد دولت هم سندی در این زمینه تهیه کند، تشویق می‌ کنیم که IoT در کشور توسعه پیدا کند و از مهم‌ ترین اصول، بحث این است که نظام‌ های IoT در کشور حتما باید روی سکوهای ایرانی باشند که مورد تاکید رییس‌ جمهور هم است.

به گفته او دولت به هیچ وجه نظر ندارد که در این حوزه تصدی‌ گری کند. قرار ما بر این است که بخش خصوصی و مردم به صورت فعال وارد شوند؛ زیرا حوزه‌ هایی که IoT به آنها وارد می‌ شود، مانند بحث حمل و نقل و انرژی حوزه‌ های مردمی است. در گذشته هم که دولت‌ ها تصدی‌ گر بودند، شاید در این حوزه‌ ها وارد نمی‌ شدند، بنابراین قطعا نظر دولت نیست که مسوولیت بپذیرد اما دولت باید فضایی سالم و رقابتی فراهم کند که این سکوها توسط بخش خصوصی بدون مشکل توسعه یابد.

ارسال نظر