پیش‌ بینی رییس پدافند غیرعامل از آینده تلگرام / هنوز نمی دانیم آمریکایی ها بیت کوین را طراحی کرده اند

رسانه کلیک - رییس پدافند غیرعامل با اشاره به اقداماتی که تلگرام در آینده انجام خواهد داد، عنوان کرد: مدیران شبکه اجتماعی تلگرام طی بیانیه‌ ای اعلام کرده‌ اند که در آینده ارز اینترنتی با نام گرام را ارائه می‌ دهند و از این طریق بستر ایجاد شغل دیجیتال و نظام دریافت و پرداخت را هم به تلگرام اضافه می‌ کنند.

پیش‌ بینی رییس پدافند غیرعامل از آینده تلگرام / هنوز نمی دانیم آمریکایی ها بیت کوین را طراحی کرده اند

به گزارش کلیک به نقل از تبیان؛ سردار غلامرضا جلالی رییس پدافند غیرعامل طی سخنانی در همایش ملی پدافند غیرعامل در نظام بانکی و مالی با بیان اینکه ما در گذشته و در دولت دهم به این جمع‌ بندی رسیدیم که به احتمال قوی درگیر یک جنگ اقتصادی خواهیم بود، عنوان کرد: وقتی این موضوع مطرح شد دو نگاه در قبال آن بوجود آمد.

یک نگاه وقوع این جنگ اقتصادی را محتمل دانست و نگاه دیگر، نگاه خوشبینانه‌ ای بود که می‌ گفت چنین امری اتفاق نخواهد افتاد و در آن مقطع حرف ما این بود که باید روابط اقتصادی خودمان با سایر کشورها را بررسی کنیم اما امروز دیگر ما درگیر یک جنگ اقتصادی هستیم و در نظام بانکی هم مبهوت فناوری شده‌ ایم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه ما امروز درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم، تصریح کرد: امروز وزارت خزانه‌ داری آمریکا رسما به وزارت جنگ اقتصادی تبدیل شده که برای این کار ساختارها و استراتژی‌ هایی تعریف کرده و کتاب‌ هایی را هم در همین راستا تدوین کرده است.

جلالی با اشاره به موضوع FATF بیان کرد: در این سیستم قرار است تحت پوشش کنترل مالی تروریسم، نظام تراکنش پولی و نفرات استفاده کننده از منابع مالی در کشور هدف شناخته شده و کنترل شوند اما وقتی اسرائیل و عربستان که خود پدیدآورنده اصلی تروریسم هستند در این نهاد به عنوان بازرس حضور دارند معلوم است که FATF چه اهدافی خواهد داشت.

رییس پدافند غیرعامل با بیان اینکه بر اساس اصل 110 قانون اساسی تعیین اعلام جنگ برعهده رهبری است، عنوان کرد: ایشان اعلام کرده‌ اند که ما درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم و این جنگ تعاریف متفاوتی دارد. جنگ اقتصادی حمله به مولفه‌ های اقتصادی کشور حریف با هدف از پا درآوردن نظام حاکم آن مد نظر است.

جلالی با بیان اینکه امروز تمرکز نظام بانکی ما بر بستر فضای سایبری است، ادامه داد: این موضوع فرصت‌ها و تهدیداتی را برای ما بوجود آورده است. اگر ما نگاهی به لیست حملات هکرها بیندازیم می‌ بینیم که اولین هدف آنها اهداف پولی و بانکی هستند. امروز جنس پول ما از کاغذ و سکه به اعتبار تبدیل شده و باید دید فضای سایبری امروز در دست کیست و آیا می‌ شود به او اعتماد کرد یا نه؟

رییس پدافند غیرعامل با اشاره به اقداماتی که تلگرام در آینده انجام خواهد داد، عنوان کرد: مدیران شبکه اجتماعی تلگرام طی بیانیه‌ ای اعلام کرده‌ اند که در آینده ارز اینترنتی با نام گرام را ارائه می‌ دهند و از این طریق بستر ایجاد شغل دیجیتال و نظام دریافت و پرداخت را هم به شبکه اجتماعی تلگرام اضافه می‌ کنند. آنها همچنین اعلام کرده‌ اند در تلاش هستند تا حد امکان کنترل دولت‌ ها بر این شبکه اجتماعی را کاهش دهند که با این اقدام آنها در اصل امورات فرهنگی، اجتماعی و پولی و مالی در این شبکه خارج از کنترل و سیاستگذاری دولت‌ ها خواهد بود.

وی پیدایش پول‌ های اینترنتی را موجب تحولی جدی در نظام پولی و بانکی دانست و خاطر نشان کرد: ما هنوز نمی‌ دانیم آمریکایی‌ ها بیت‌ کوین را طراحی کرده‌ اند زیرا این پول اینترنتی رابطه‌ ای معنادار با دلار دارد. با فراگیر شدن پول‌ های اینترنتی تقریبا می‌ توان گفت بانک‌ های مرکزی از جمله بانک مرکزی ما و آمریکا با ساختار فعلی‌ شان از بین می‌ روند زیرا توانایی نظارت بر پول اینترنتی را ندارند.

جلالی در پایان اظهار کرد: ما می‌ بایست تلاش کنیم تا بتوانیم به یک فهم مشترک از تهدیدات برسیم و به دور از هرگونه شعار سیاسی با شناخت درست تهدیدات آنها را تبدیل به فرصت کنیم این موضوع یک اجماع ملی می‌ خواهد و امروز نظام بانکی در حال ورود به مرحله‌ ای از تحول است که باید به آن بپردازیم.

شبکه‌ های پیام‌ رسان خدمات زیادی به مردم ارائه می‌ کنند

سردار غلامرضا جلالی در حاشیه همایش پدافند غیرعامل و نظام بانکی در جمع خبرنگاران درباره وضعیت پیام‌ رسان‌ های داخلی گفت: مسئله بیانیه اقدام یکی از شبکه‌ های اجتماعی خارجی که به صراحت اعلام کرده که در یک بازه زمانی مشخص چه اقداماتی را انجام می‌ دهد. این اقدامات شامل ایجاد فضای شغلی و بستر دریافت و پرداخت و به یک نوع سوء استفاده از این فضا است.

وی افزود: وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی سیاست‌ های خوبی برای کنترل این فضا ارائه کرده‌ اند.

برای استفاده از پیام رسان‌ های داخلی و طبق گزارش وزیر ارتباطات حدود ۱۳ میلیون عضو در پیام رسان‌ های داخلی وجود دارد. این اقبال مردم به شبکه های داخلی یک امیدی را به مردم و مدیران شبکه‌ های داخلی برای گسترش و برطرف کردن اشکالات این شبکه‌ ها می‌ دهد.

رییس سازمان پدافند غیر عامل تصریح کرد: در حوزه شبکه‌ های پیام رسان خارجی دولت موظف به پاسخگویی درباره احقاق حق یا عدم احقاق حق مردم در این شبکه‌ ها است. اگر اتفاقی در پیام رسان خارجی برای کسی بیفتد امکان شکایت از آن در داخل کشور وجود ندارد در صورتی که در شبکه‌ های داخلی این امکان وجود دارد و مزایای پیام رسان‌ های داخلی برای مردم و کشور بسیار بهتر است.

وی‌ گفت: امروز پیام رسان زیرساخت ارتباط ملی است که باید دولت خود را موظف به تامین تسهیلات و زیرساخت‌ ها در این حوزه بداند زیرا در این شبکه‌ ها خدمات زیادی به مردم ارائه می‌ شود که قابل حذف نیست و باید هوشمندانه از آنها بهره برداری کرد.

ارسال نظر