فیلتر شبکه‌ های اجتماعی بدون آگاهی بخشی نتیجه عکس دارد

رسانه کلیک - استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان در خصوص فیلتر شبکه‌ های اجتماعی گفت: تا مادامی که مردم به اثرات سوء برخی سایت‌ ها و یا کانال‌ های فضای مجازی پی نبرده و آگاه نشده باشند، فیلتر شبکه‌ های اجتماعی تاثیر منفی و عکس خواهد داشت.

فیلتر شبکه‌ های اجتماعی بدون آگاهی بخشی نتیجه عکس دارد

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ علی اصغر حسینی استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان عنوان کرد: بدون شک با گسترش مدرنیته و عصر ارتباطات و اینترنت و توسعه فضای مجازی، رویکرد مردم به ویژه جوانان و نسل جدید به فضای مجازی با سرعت غیرقابل تصوری شکل گرفته و نسل سوم و حتی چهارم بعد از انقلاب، نه تنها با فضای مجازی خود را بیگانه نمی‌ دانند بلکه استفاده از آن را از الزامات زندگی خود می‌ دانند.‌

وی اظهار کرد: افزایش چشمگیر بهره‌ برداران از فضای مجازی که طبق آمار رسمی بیش از 47 میلیون کاربر بوده است، خود نشان از هجوم مردم به ویژه جوانان به این بخش از فناوری دارد که لزوما منع کردن آنها کاری بیهوده هم به نظر می‌ رسد.

عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه فضای مجازی هم فرصت بوده و هم تهدید، افزود: آنچه که امروز بیش از هر چیزی ضروری به نظر می‌ رسد آگاهی بخشی به آموزش و بصیرت افزایی جوانان نسبت به استفاده صحیح از این ابزار مدرن است تا بتوانند از فضای مجازی و فناوری اطلاعات به عنوان یک فرصت جهت بالا بردن توانمندی‌ های رشد و شکوفایی استعدادها و اطلاع یافتن از توسعه علمی، فنی و حتی آشنایی با ارزش‌ های دینی و اخلاقی و تعالی در تربیت اخلاقی استفاده کنند.

وی بیان کرد: اما اگر آموزش و فرهنگ استفاده از فضای مجازی در میان نباشد قطعا زوال و نابودی فکری، اعتقادی و اخلاقی را به دنبال خواهد داشت.

حسینی ادامه داد: جذابیت فضای مجازی در پاره‌ ای از موارد همچون فیلم‌ های پورن و مستهجن، محتوای غیردینی و غیراخلاقی در جهت دین ستیزی، دین گریزی و حتی دین گزینی جوانان، موجب شده بدون کمترین توجه به اثرات منفی، اقبال عموم مردم و بویژه جوانان بیشتر شود که خطری جدی بوده و مسئولان دست اندرکار، دانشگاه‌ ها، آموزش و پرورش، مخابرات و نهادهای فرهنگی باید بدون کمترین درنگی، راهکارهای جلوگیری از افزایش این خطرات را ارائه کنند.

وی با عنوان اینکه فیلترینگ در بخش فضای مجازی می‌ تواند آخرین راهکار باشد، ادامه داد: البته امروزه وقتی مسئولان فرهنگی اعم از حوزه اجرایی، مقننه و قضایی هنوز تکلیف خود را در فرصت یا تهدید بودن مشخص نکرده‌ اند طرح الزام به فیلتر کردن چندان پاسخگو نخواهد بود.

این استاد دانشگاه ذکر کرد: متاسفانه در جامعه ما نه تنها در حوزه فضای مجازی بلکه در تمامی مسایل فرهنگی با چالش‌ های بزرگی روبرو هستیم؛ تا مادامی که فرهنگ در چمبره سیاست زدگی، نگرش حزبی و جناحی و آن هم در همه دولت‌ ها به اشکال مختلف خود، اسیر شده است، نمی‌ توانیم توسعه فرهنگی را شاهد باشیم.

وی اضافه کرد: اکنون به دلیل اینکه ما زیرساخت های فرهنگی در حوزه فضای مجازی را مهیا نکرده‌ ایم و آموزش لازم را به نوجوان و جوان امروزی نداده‌ ایم، صحبت از فیلتر کردن به نوعی حریص کردن آنان به چیزی است که منع شده‌ اند.

حسینی گفت: بسیاری از کابران فضای مجازی در ابتدا با نرم افزارهای فیلترشکن آشنا نبودند، اما از زمانی که فیلترینگ مطرح شد حتی کودکان هم با این وسیله آشنایی یافته و آن را ابزاری مثبت می‌ دانند.

وی در خصوص فیلتر شبکه‌ های اجتماعی اعلام کرد: فیلتر کردن اگر با آموزش صحیح به جامعه همراه باشد کاری مثبت خواهد بود، یعنی جوان را قانع کنند کانال‌ های مثلا مستهجن برای شما اثرات سویی را داشته و جامعه، خانواده و حتی خود شما را به انحراف خواهد کشید.

عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه با پذیرش فیلترینگ از سوی مسئولان، نظارت بر فضای مجازی قطعا بیشتر خواهد بود، افزود: قبلا هم گفته شد تا مادامی که مردم بر اثرات سو برخی سایت‌ ها و یا کانال‌ های فضای مجازی پی نبرده باشند فیلتر شبکه‌ های اجتماعی تاثیر منفی و عکسی خواهد داشت.

وی در رابطه با فیلتر شبکه‌ های اجتماعی ادامه داد: جوان ما اگر بداند فیلم‌ های مبتذل چه میزان اثرات سوء و خطرناک بر روح و روان او داشته و پایه‌ های اخلاقی و اعتقادی او را سست خواهد کرد، قطعا با فیلترینگ مخالفت نخواهد کرد. دختران و پسران نوجوان و جوان اگر بدانند چت در فضای مجازی و ایجاد رابطه که مقدمه روابط خطرناک و نامشروعی خواهد بود، قطعا فیلتر کردن را امری درست می‌ دانند.

حسینی اظهار داشت: مردم اگر بدانند آنچه دشمنان به عنوان یکی از مهمترین ابزار تسلط بر نظام، اعتقادات و باورهای ارزشمند دینی، ملی و حتی بومی ما در نظر گرفته‌ اند همین فضای مجازی است قطعا عنادی با محدود کردن فضای مجازی نخواهند داشت.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه مهمترین راهکار آن است که معلمان فرهیخته ما از پیش دبستانی تا دیپلم، به نسل کودک، نوجوان و جوان آموزش‌ های لازم را بدهند، تصریح کرد: در دانشگاه‌ ها باید آسیب شناسی فضای مجازی در کرسی‌ های آزاد اندیشی و جلسات پرسش و پاسخ با بهره‌ مندی از دیدگاه‌ های متخصصان فرهنگی و فناوری مطرح شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: رسانه‌ های جمعی همچون صدا و سیما هم از طرق مختلف دیدگاه کارشناسان و مستنداتی همانند شوک، سراب و غیره را پخش کنند تا مردم به تهدیدات فضای مجازی آگاه شوند و از همه مهمتر تقابل با آسیب‌ های فضای مجازی از طریق خود فضای مجازی با گسترش گروه‌ ها و کانال‌ های اطلاع رسان و بصیرت افزا، زمینه آگاهی بخشی مردم را بیشتر خواهد کرد.

وی تصریح کرد: در کنار مباحث فوق می‌ توان به آموزش خانواده و به‌ ویژه والدین در نظارت مستقیم و غیرمستقیم بر استفاده صحیح فرزندانشان از فضای مجازی، از گسترش آسیب‌ های فضای مجازی جلوگیری کرد.

حسینی در پایان یادآور شد: از پلس فتا و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی که در حوزه فضای مجازی فعالیت دارند هم باید درخواست کرد که در برخورد با کانال‌ ها و سایت‌ هایی که به امنیت اخلاقی، اجتماعی، روانی، خانوادگی و اعتقادی هجوم آورده‌ اند با قاطعیت برخورد کنند.

ارسال نظر