آیا سینماها امسال اکران نوروزی دارند؟

رییس اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران معتقد است با توجه به آغاز ماه رمضان سال آینده از ۱۵ فروردین‌ماه، احتمال تغییر شکل در اکران نوروزی سال جدید وجود دارد.

آیا سینماها امسال اکران نوروزی دارند؟

غلامرضا موسوی رییس اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران درباره همکاری این اتحادیه با سینماداران برای رفع مشکلاتی که در حوزه اکران وجود دارد، گفت: «در راستای مشکلاتی که در حوزه اکران به وجود آمده است، تلاش کرده‌ایم تا در کنار اکران فیلم‌های با فروش متوسط، فیلم‌های پرمخاطب را نیز در سینماها نمایش دهیم. متأسفانه در این زمینه برخی از فیلم‌ها با مشکلاتی برخورد کرده و دوستان ما به دنبال پیدا کردن فیلم‌های تازه‌تر و بدون مشکل برای اکران هستند.»

وی ادامه داد: «یادآور می‌شوم که سینماداران به نوعی شریک تهیه‌کنندگان هستند؛ به این معنا که وقتی یک بلیت سینما خریداری می‌شود، جدای ۹ درصد ارزش افزوده که توسط دولت کسر می‌شود، باقی هزینه خرید بین سینمادار و تهیه‌کننده تقسیم می‌شود. به همین دلیل سینمادار و تهیه‌کننده شریک یکدیگر به شمار می‌روند.»

این تهیه‌کننده سینما توضیح داد: «طی ۲ سال گذشته و در زمان شیوع ویروس کرونا، سینماداران و تهیه‌کنندگان لطمه بسیاری خوردند. البته با سیاست آقای انتظامی رییس سابق سازمان سینمایی، برنامه حمایت از اکران فیلم‌های پرمخاطب اجرایی و باعث اکران ۲ فیلم پرمخاطب شد که توانست مقداری از مشکلات را حل کند.»

وی درباره اکران‌های نوروزی سال جدید نیز بیان کرد: «با توجه به اینکه ماه رمضان از ۱۵ فروردین‌ماه آغاز می‌شود، نمی‌توان گفت که اکران نوروزی به معنای سال‌های گذشته خواهیم داشت. اما در چنین شرایطی سینما باز هم به فیلم‌های پرمخاطب نیاز دارد. زمانی که در هر نوبت اکران مثلا ۸ فیلم سینمایی اکران می‌شود، از این بین حداقل باید ۲ فیلم از میان آثار پرمخاطب انتخاب شود تا مردم را به سینما جذب کرده تا سالن‌های سینمایی پر شود.»

موسوی در پایان گفت: «بی‌شک اکران‌های جدید به زودی آغاز می‌شود و به تدریج و در صورت نداشتن مخاطب، از پرده پایین آمده و جای خود را به آثار دیگر می‌دهند. به همین دلیل با چنین روندی بعید می‌دانم که مثلا با نام اکران نوروزی، فیلم‌ها پایین آمده و آثار جدیدی اکران شوند. شورای صنفی نمایش در حال حاضر تمام تلاش خود را می‌کند تا فیلم‌های پرمخاطب را اکران کند تا مشکلات گیشه برطرف شود.»

منبع: مهر

ارسال نظر