معرفی فیلم ها و مستندات ساخته شده درباره مارک زاکربرگ

رسانه کلیک – در این مطلب به شرح مختصری از زندگی مارک زاکربرگ ، خالق فیسبوک پرداخته و در پایان، فیلم هایی که درباره او و کمپانی اش ساخته شده را با یکدیگر مرور می کنیم.

معرفی فیلم ها و مستندات ساخته شده درباره مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ بدون شک یکی از تاثیرگذارترین چهره های حال حاضر دنیاست که علیرغم چالش های فراوان، همچنان در عرصه تکنولوژی پیشتاز است. در ادامه نگاه کوتاهی به سرگذشت این نابغه جوان انداخته و آثار سینمایی که در ارتباط با او و فیسبوک ساخته شده اند را به شما معرفی می کنیم.

شرح مختصری از زندگی مارک زاکربرگ

مارک الیوت زاکربرگ در 14 مه 1984 و در شهر نیویورک متولد شد. او در سن شش سالگی مفاهیم ابتدایی زبان کامپیوتر را از پدرش آموخت و در دوره متوسطه شروع به طراحی نرم افزارهای مختلف کرد. عملکرد وی در مدرسه بسیار مثال زدنی بود و وقتی که تنها 13 سال داشت، برنامه ای به نام Zucknet را نوشت که رایانه خانگیشان را به دفتر کار پدرش وصل می کرد. او در آن زمان خلاقیت خود را برای ساخت بازی های کامپوتری نیز به کار می گرفت.

مارک در زمان دانشجویی علاوه بر زبان انگلیسی، به چهار زبان لاتین، عبری، فرانسوی و یونانی نیز تسلط نسبی داشت. تقریبا همه اساتید و دانشجویان هاروارد او را به عنوان نابغه برنامه نویسی می شناختند. اما ایده ساخت فیسبوک از کجا شکل گرفت؟

در هاروارد کتابی تحت عنوان Facebook بین دانشجویان دست به دست می شد که شامل تصاویر و اسامی افراد حاضر در خوابگاه بود. مارک با الهام از این کتاب، وب سایتی به نام Facemash را صرفا جهت سرگرمی به وجود آورد که اتفاقا مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفت. چندی بعد مقامات کالج این وب سایت را به دلیل کاهش سرعت سرورها متوقف کردند و همین باعث شد تا زاکربرگ ایده ساخت وب سایت را از سر گیرد. وی به همراه چهار تن از دوستان خود TheFacebook را راه اندازی کرد و هنگامی که از شهرت آن و پتانسیل سایت مطمئن شد از هاروارد کناره گیری کرد.

چند روز پس از انتشار TheFacebook، مارک به کپی برداری از ایده دیگران متهم و پرونده اش به دادگاه کشیده شد. شاکیان او با پیروزی از دادگاه بیرون آمدند و مبلغ 65 میلیون دلار (1.2 میلیون از سهام شرکت) را از زاکربرگ دریافت کردند. بالاخره در سال 2005 نام TheFacebook به Facebook تغییر یافت و دیگر هیچ چیز و هیچکس نتوانست جلوی موفقیت آن را بگیرد. در ادامه فهرستی از فیلم ها و مستندات مرتبط با زاکربرگ و شرکتش را مشاهده می کنید.

The Social Network (2010)

فیلم شبکه اجتماعی، درباره مارک زاکربرگ و پلتفرمی است که سرنوشت رسانه های اجتماعی را برای همیشه تغییر داد. از برنامه نویسی در کنار هم اتاقی های خود در دانشگاه هاروارد گرفته تا نبرد حقوقی با برادران وینکلوس بر سر حق مالکیت فیس بوک و همچنین مشارکت با بنیانگذار نپستر، یعنی شان پارکر و گسترش شرکت به یک غول تجاری بزرگ، همگی در فیلم The Social Network به خوبی به تصویر کشیده شده اند.

Mark Zuckerberg: Inside Facebook (2011)

داستان این فیلم به مارک زاکربرگ و شبکه اجتماعی معروف وی، یعنی فیس بوک مربوط می شود. امیلی میتلیس در طی مصاحبه خصوصی با زاکربرگ، به بررسی نحوه ساخت وب سایت فیس بوک و میزان صحت فیلم هالیوودی شبکه اجتماعی (The Social Network) می پردازد. فیلم Inside Facebook به خوبی نشان می دهد که چگونه این شبکه اجتماعی پرطرفدار از اطلاعات شخصی کاربران جهت تقویت گونه جدیدی از تبلیغات استفاده می کند.

The Facebook Obsession (2011)

این مستند در ارتباط با داستان حقیقی فیس بوک به عنوان بزرگ ترین و موفق ترین سایت رسانه اجتماعی در دنیا است. لستر هولت درباره یافته های ضد و نقیض این وب سایت و برنامه گسترش شرکت در آینده توضیح می دهد. مسائل مربوط به حریم شخصی نزد این شرکت و همچنین نحوه کاربرد فیس بوک توسط افراد مختلف نیز مورد بررسی قرار می گیرند.

The Facebook Dilemma (2018)

آیا ضرر فیس بوک بیشتر از منفعت آن است؟ مجموعه دو قسمتی Facebook Dilemma در حقیقت بخشی از فصل چهارم برنامه تلویزیونی پرمخاطب FrontLine بوده که شامل مصاحبه های فراوان راجع به فیس بوک و هشدارها و گوشزدهای متعدد برای این شبکه اجتماعی می شود. این فیلم همچنین به بررسی تاثیر یک پلتفرم رسانه اجتماعی قدرتمند روی حریم شخصی و دموکراسی در ایالات متحده و سایر نقاط جهان می پردازد.

The Great Hack (2019)

مستند جنجالی The Great Hack در واقع نگاهی به پشت صحنه رسوایی بزرگ کمبریج آنالیتیکا در جریان عملیات هک فیس بوک می اندازد. این فیلم به وضوح نشان می دهد که چگونه شرکت مشاوره ای Cambridge Analytica از روش داده کاوی و تحلیل میلیون ها پروفایل کاربری متعلق به شبکه فیس بوک جهت تاثیرگذاری روی کمپین های سیاسی متعدد در سطح جهان، خصوصا انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال 2016 و همه پرسی Brexit استفاده کرده است.

ارسال نظر