معرفی فیلم ها و مستندات ساخته شده درباره استیو جابز

رسانه کلیک - در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به 10 مورد از فیلم ها و مستندات ساخته شده درباره استیو جابز که زندگی شخصی و حرفه ای او را به خوبی به تصویر کشیده اند.

معرفی فیلم ها و مستندات ساخته شده درباره استیو جابز

مشاهیر مختلفی در عرصه های گوناگون وجود دارند که سرگذشت آن ها می تواند الهام بخش افراد بسیاری باشد. استیو جابز یکی از این چهره های سرشناس است که کارها و ابداعات او تحول بزرگی را در دنیای تکنولوژی به وجود آورد.

شرح مختصری از زندگی استیو جابز

استیو پال جابز در 24 فوریه در ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد. او از کودکی علاقه زیادی به تجهیزات الکترونیکی نشان می داد و عملکرد خوبی در مدرسه داشت. استیو در سیزده سالگی با شریک آینده خود یعنی استیو وزنیاک آشنا شد که در آن زمان تنها هجده سال داشت. وی بعدها در کالج Reed شهر اورگان پذیرفته شد اما پس از مدتی ترک تحصیل کرد و مشغول به کار در کمپانی بازی سازی آتاری شد.

دیری نگذشت که جابز به کمک دوست قدیمی خود وزنیاک، شرکت اپل را بنیان گذاری کرد و نخستین کامپیوترهای اپل روانه بازار شد. این دو دستگاه های الکترونیکی خود را در گاراژ جابز که در آن هنگام 21 سال داشت تولید می کردند و پس از عرضه اپل 2 به شهرت والایی دست یافتند. نسل بعدی رایانه های اپل چندان موفقیت آمیز نبودند اما ابداع سیستم عامل مکینتاش دوباره آن ها را وارد بازی کرد. مدتی بعد اپل دوباره با افت سهام مواجه شد و جابز این بار از سمت خود استعفا داد.

او پس از ترک اپل یک کمپانی جدید به نام NeXT Computer را بنا نهاد و شروع به ساخت رایانه های شخصی کرد. شرکت جدید نیز دچار مشکلات جدیدی در بازار شد و جابز برای نجات آن مجددا به طراحی نرم افزار روی آورد. در سال 1986 استیو یک کمپانی انیمیشن سازی را به مبلغ 10 میلیون دلار خریداری کرد و نام آن را به پیکسار تغییر داد.

استیو یازده سال بعد به عنوان مدیر عامل اپل مجددا وارد شرکت شد و با ایده های نوین خود آن را از ورشکستگی نجات داد. اما عاملی که جابز و اپل را به اوج محبوبیت رساند، رونمایی از آیفون در سال 2007 بود.

از آن به بعد موفقیت های شرکت همچنان ادامه داشت و اینگونه بود که استیو جابز به یکی از اسطوره های بی بدیل دنیای امروز تبدیل شد. او متاسفانه در 5 اکتبر 2011 و بر اثر سرطان پانکراس در گذشت و جهان را در غم و اندوع فرو برد. در ادامه 10 مورد از فیلم ها و مستندات ساخته شده درباره استیو جابز را با یکدیگر مرور می کنیم.

Pirates of Silicon Valley (1999)

این فیلم داستان استیو جابز، بیل گیتس و مردانی است که دنیای تکنولوژی را به آنچه امروز هست تبدیل کرده اند. کشمکش آنان در دانشگاه، تلاش برای تاسیس شرکت های جداگانه و اقدامات هوشمندانه برای ایجاد یک امپراطوری بزرگ از جمله مواردی است که به خوبی در این فیلم شرح داده شده است.

Jobs (2012)

پس از یک انقلاب بزرگ در صنعت کامپیوترهای خانگی، جابز و استیو وزنیاک با همکاری یکدیگر شرکت اپل را تاسیس می کنند. طولی نمی کشد که شیوه های مدیریتی جابز چندان به مذاق وزنیاک خوش نیامده و اختلافات بین این دو آغاز می شود.

iSteve (2013)

این فیلم با تمام آثار موجود در این فهرست یک تفاوت عمده دارد و آن، به نمایش گذاشتن شرح حال و رویدادهای زندگی جابز در غالب کمدی است.

Steve Jobs (2015)

جابز در تلاش است تا سه محصول جدید را روانه بازار کند، اما مشکلاتی در پس پرده وجود دارند که محوریت فیلم نیز حول آن ها می چرخد. داستان در سال 1998 و پس از معرفی iMac به پایان می رسد.

مستند Steve Jobs: Billion Dollar Hippy (2011)

استیو وزنیاک و دیگر متخصصان دنیای تکنولوژی، دیدگاه های خود را راجع به دوران طلایی و همچنین افول کمپانی اپل به اشتراک گذشته و از جزییات بازگشت استیو جابز به شرکت می گویند.

مستند Steve Jobs: One Last Thing (2011)

دوستان، هواداران، همکاران و رقیبان استیو جابز در این مستند به ستایش استعداد و دستاوردهای او می پردازند. همچنین بخش هایی از مصاحبه بیل گیتس و جابز، درست کمی پس از تشخیص به سرطان نیز در این فیلم آورده شده است.

مستند Steve Jobs: iGenius (2012)

بسیاری از افراد استیو جابز را توماس ادیسون عصر جدید می خواندند. ابداعات او نظیر آیفون، آیپد و آیپاد درست مانند تلفن سیمی ادیسون دنیای ارتباطات را زیر و رو کرد. این مستند علاوه بر تاکید این موضوع، برخی مسائل شخصی و خانوادگی او را نیز به تصویر می کشد.

مستند Steve Jobs: Consciously Genius (2012)

این اثر روایتگر زندگی پر چالش و البته تاثیرگذار موسس اپل بوده و نشان می دهد که چگونه ایده های وی، روش های رایج برای استفاده از رایانه و پخش موسیقی را به کلی دگرگون کرده است.

مستند Steve Jobs: The Lost Interview (2012)

این مستند درباره یکی از مصاحبه های اصلی و سانسور نشده استیو جابز بوده که در سال 1995 توسط گزارشگر و کارمند اسبق شرکت اپل یعنی رابرت ایکس. کرینگلی انجام شده است. وی در این برهه زمانی مدیریت کمپانی پیکسار و نکست کامپیوتر را بر عهده داشته است.

مستند Steve Jobs: The Man in the Machine (2015)

سازندگان این مستند نگاه عمیق تری به زندگی و میراث جابز می اندازند؛ مرد قوی و با اراده ای که پس از فوتش، موج کم سابقه ای از بهت و اندوه جهان را فرا گرفت.

ارسال نظر