محققان برای اولین‌بار در قطب شمال آلاینده کرم ضدآفتاب پیدا کردند

محققان برای اولین‌بار آلاینده‌هایی در یخچال‌های طبیعی قطب شمال پیدا کردند که پیش از این در آن‌جا دیده نشده بود.

محققان برای اولین‌بار در قطب شمال آلاینده کرم ضدآفتاب پیدا کردند

محققان در پنج یخچال طبیعی قطب شمال در مجمع‌الجزایر سوالبارد، 13 ماده که معمولاً در کرم‌های ضدآفتاب و سایر محصولات بهداشتی به‌کار می‌رود، یافتند. این اولین‌بار است که وجود برخی از این مواد شیمیایی در یخ‌های قطب‌ شمال گزارش می‌شود.

محققان «دانشگاه کا فوسکاری ونیز» در مقاله منتشرشده خود می‌گویند که در یخچال‌های قطب شمال 13 ماده رایج محصولات بهداشتی پیدا کردند. این مواد در خوشبوکننده‌های صابون‌، شامپوها و فیلترهای فرابنفش ضدآفتاب‌ها مانند بنزوفنون-3 (BP3) یافت می‌شوند. با آنکه این یافته‌ها نگران‌کننده هستند، اما چنین مطالعاتی اولین گام برای درک دقیق این معضل است؛ با یافتن پاسخ اینکه این نوع آلاینده‌ها دقیقاً کجا یافت می‌شوند و از کجا آمده‌اند، می‌توان مسئولان را به بهترین راه برای مدیریت این مشکل و جلوگیری از افزایش آلودگی هدایت کرد.

قطب شمال

ردپای آلاینده‌های انسانی در قطب شمال

ردپای فعالیت‌های انسان در سراسر جهان دیده می‌شود. گسترش میکروپلاستیک‌ها تا قطب شمال، توده‌های زباله‌‌های پلاستیکی در وسط اقیانوس آرام و حتی به جفت جنین در بدن انسان رسیده است. باتوجه به این پژوهش جدید، یخچال‌های قطب شمال نیز از این آلاینده‌ها در امان نمانده‌اند.

محققان برای شناسایی آلاینده‌ها در قطب شمال، فهرستی به نام مواد شیمیایی نگران‌کننده در قطب شمال یا CEACs دارند. در این فهرست ترکیباتی که توسط گروهی از دانشمندان متخصص محیط‌زیست شناسایی شده‌اند به همراه میزان و اثرات آلودگی در منطقه قید می‌شود. با آنکه به این فهرست مواد شیمیایی جدیدتر اضافه شده، اما دانش محققان از چگونگی توزیع و اثرات آن‌ها در محیط‌های قطبی بسیار اندک است.

در بهار سال 2021، محققان 25 نمونه برف را از پنج یخچال طبیعی در فاصله 40 کیلومتری جمع‌آوری کردند. برخی از نمونه‌ها از یک مکان اما در اعماق مختلف جمع‌آوری شدند تا ببینند که چگونه غلظت‌ آلاینده‌ها در طول فصول تغییر کرده است.

همه یخچال‌های طبیعی به جز یکی از نمونه‌برداری‌ها دارای غلظت بالاتری از فیلترهای فرابنفش ضدآفتاب‌ها در برف‌های رسوب‌شده بودند. نگرانی محققان این است که وقتی برف ذوب می‌شود، این آلاینده‌ها به سمت آب‌ و دریاها سرازیر شوند.

منبع: دیجیاتو

 

ارسال نظر