سوزاندن کالری بیشتر در طول ورزش با مصرف مواد غذایی

مواد غذایی متعددی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان کالری بیشتری در طول ورزش و انجام فعالیت‌های بدنی سوزاند.

سوزاندن کالری بیشتر در طول ورزش با مصرف مواد غذایی

سوزاندن کالری بیشتر در طول ورزش

راهکارهای متعددی برای سوزاندن بیشتر کالری در طول ورزش وجود دارد. مصرف برخی مواد غذایی باعث می‌شود کالری بیشتری در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی بسوزانید. به همین خاطر به ورزشکاران توصیه می‌شود این مواد غذایی خاص را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

برای هضم و جذب و دفع هر غذایی باید کالری سوزاند و این هم روشن است که بعضی غذاها اثر کالری‌سوزی بیشتری دارند. اما برای این‌که این اثر یا همان thermogenic effect of food بیشتر شود، باید چه کار کرد؟

چند راهکار ساده در این زمینه وجود دارد؛ ابتدا اینکه شکل غذا خوردن باید منظم باشد و به طور مثال اگر یک روز سه وعده غذا بخورید، یک روز یک وعده و روز دیگر شش وعده، بدن شما گیج می‌شود. بنابراین لازم است که منظم غذا بخورید و در عین حال وعده صبحانه را فراموش نکنید. همچنین باید وعده‌های غذایی را افزایش دهید تا این‌گونه کالری بیشتری بسوزانید. هرچند به این نکته توجه داشته باشید که وعده‌های‌ غذایی کوچک باشد.

سوزاندن کالری بیشتر در طول ورزش

ورزشکاران باید به این نکته توجه داشته باشند که پروتئین‌ها بیشترین اثر گرمازایی را دارند؛ به طور مثال گوشت لخم تا ۳۰ درصد کالری‌سوز است، یعنی اگر یک وعده حاوی سینه مرغ آب‌پز یا استیک کم‌چرب حاوی ۵۰۰ کالری انرژی باشد، می‌توانید انتظار داشته باشید که ۱۵۰ کالری آن بسوزد.

غذاهای پرکلسیم کالری‌سوزهای خوبی هستند و لبنیات کم‌چرب هم پروتئین و هم کلسیم بالایی دارند، اما نباید فراموش کرد که غلات سبوس‌دار هم انتخاب‌های خوبی به شمار می‌روند و جوی دوسر و برنج قهوه‌ای برای هضم به کالری‌سوزی بالایی نیاز دارند، مضاف بر اینکه فیبر بالایی دارند و دفع را زیاد می‌کنند.

عدس یکی از مهم‌ترین مواد غذایی است که باید به آن توجه ویژه داشت. یک فنجان آن حاوی میزان بالایی آهن است و درصد بالایی از نیاز به آهن را مرتفع می‌کند.

باید بدانید که کمبود آهن، متابولیسم بدن را پایین می‌آورد و سوخت‌وساز کم می‌شود. البته عدس پروتئین زیادی دارد و کالری‌سوز خوبی است.

فلفل قرمز و چای سبز هم از دیگر موادی هستند که کالری‌سوزهای خوبی به شمار می‌روند، هرچند که مصرف بیش از حد آن‌ها می‌تواند مضر باشد.

همچنین بخوانید: نکات مهم حین ورزش در باشگاه بدنسازی بانوان

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر