آلرژی بهاری و تشخیص علائم آن از کرونا

با رعایت چند نکته ساده می‌توان از بروز علائم آلرژی بهاری جلوگیری کرد. ولی در صورت وخامت اوضاع بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید.

آلرژی بهاری و تشخیص علائم آن از کرونا

به محض ورود به فصل بهار، نوع خاصی از آلرژی به سراغ برخی افراد رفته و باعث تنگی نفس، خارش گلو، ورم چشم، آبریزش بینی و کلافگی آن‌ها می‌شود.

به گفته کارشناسان، آلرژی چیزی است که باعث پاسخ حساسیتی می‌شود و شایع‌ترین آلرژی‌زاها، گرده گیاهان در باد، گرده گل‌ها، شکوفه‌های درختان و علف‌های هرز هستند.

آلرژی بهاری معمولا در دوران کودکی شروع می‌شود، اما ممکن است در هر سن دیگری نیز اتفاق بیفتد. به نظر می‌رسد میزان حساسیت‌ها با افزایش سن کاهش بیابد، اما ممکن است بعدها دوباره شدت گیرد.

در همین راستا و برای پیشگیری از بروز علائم آلرژی، با دکتر محمدحسن بمانیان، فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمنی‌شناسی بالینی گفت‌وگو کردیم. این پزشک متخصص معتقد است با اقدامات ساده می‌توان علائم آلرژی را برطرف کرد در غیر این صورت بیمار باید به پزشک مراجعه کرده و ضمن مصرف دارو حتی واکسن‌درمانی شود.

این فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمنی‌شناسی بالینی با اشاره به اینکه همزمان با آغاز فصل بهار گرده‌افشانی گیاهان آغاز می‌شود، توضیح می‌دهد: «این فرآیند می‌تواند موجب آلرژی و عوارض آن در بسیاری افراد شود. اقدامات بسیار ساده‌ای در این رابطه وجود دارد که با عمل به آن‌ها می‌توان از عوارض آلرژی مثل عطسه، آبریزش بینی و چشم و خارش گلو و گوش در امان ماند.»

جلوگیری از آلرژی بهاری

اگر آلرژی دارید پنجره‌ها را ببندید

وی توصیه می‌کند: «در فصل بهار باید تمام پنجره‌های خانه بسته باشد. در خانه نباید از گل و گیاه و پرنده و حیوانات اهلی نگهداری کرد. موها همیشه باید کوتاه باشد و پس از حمام باید موها را خشک نگه داشت. به پیش‌بینی هواشناسی باید توجه کنید، چون بسیاری از علائم آلرژی در هنگام وزش باد بروز می‌کند. بارش باران و هوای مرطوب می‌تواند علائم آلرژی را در بسیاری از افراد کاهش دهد، اگرچه بارندگی در برخی افراد موجب بروز علائم آلرژی می‌شود.»

بمانیان ادامه می‌دهد: «افرادی که علائم تثبیت‌شده آلرژی دارند، باید به محض ورود به منزل دوش گرفته و لباس خود را تعویض کنند. از اسپری شست‌وشوی بینی استفاده کرده و بینی خود را در اول صبح و قبل از خواب شب شست‌وشو دهید. اگر این افراد با رعایت این دستورات بهتر نشدند، باید برای اقدامات درمانی بیشتر به پزشک مراجعه کنند.»

علامت‌های غیراختصاصی آلرژی

این فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمنی‌شناسی بالینی، عطسه، آبریزش بینی و چشم و خارش گلو را از علائم اختصاصی آلرژی عنوان می‌کند و می‌گوید: «خستگی مفرط، سردرد، احتقان در بینی و گرفتگی گوش‌ها هم از علامت‌های غیراختصاصی آلرژی هستند. با توجه به اینکه در آلرژی بینی، سینوس، گوش میانی، چشم و قسمت فوقانی سیستم تنفسی درگیر می‌شود، ممکن است منجر به بروز علائمی مانند سرگیجه، حالت تهوع و عصبی شدن فرد شوند. این بیماران اگر فقط در فصل بهار دچار این علامت‌ها می‌شوند، باید بررسی شوند و با تشخیص عامل خاص بروز این علائم از دارو استفاده کنند و در نهایت واکسن‌درمانی شوند.»

وی در توضیح تفاوت علائم آلرژی با کرونا توضیح می‌دهد: «علائم این دو بیماری همپوشانی دارند، اما حس خارش در گلو و چشم و بینی همراه با عطسه و آبریزش بینی احتمالا نشانه آلرژی است. اگر بیمار تب نداشته باشد، باز هم احتمال آلرژی وجود دارد؛ اگرچه ممکن است کرونا هم بدون تب باشد. اگر عوامل سال گذشته هم بروز کرده باشد، به احتمال قوی باز هم این علائم نشانه آلرژی است و اگر فرد در مواجهه با عوامل حساسیت‌زا مثل گل و گیاه قرار گرفته باشد، به احتمال زیاد این علائم ناشی از آلرژی خواهد بود.»

منبع: ایرنا

ارسال نظر