تشخیص سلول های سرطانی انسان با کمک مورچه ها

نوع خاص مورچه‌ای به نام فورمیکا فوسکا می‌تواند سلول‌های سرطانی بدن انسان را شناسایی کند. در آینده ممکن است به جای سگ ها، از این گونه مورچه برای تشخیص سرطان استفاده کرد.

تشخیص سلول های سرطانی انسان با کمک مورچه ها

تشخیص سرطان با کمک مورچه ها

پژوهشگران مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه (CNRS) دریافتند که یک گونه مورچه موسوم به فورمیکا فوسکا حس بویایی خوبی دارد. آزمایش‌ها نشان داد که این گونه مورچه به لطف حس بویایی خود می‌تواند سلول‌های سرطانی را از سلول‌های سالم انسان تشخیص دهد.

به گفته این گروه پژوهشی، پیش از به کار بردن مورچه‌ها در محیط‌های بالینی مانند بیمارستان‌ها، باید آزمایش‌های بالینی بیشتری انجام شود. شاید در آینده مشخص شود که مورچه‌ها در تعیین مکان سلول‌های سرطانی انسان، بهتر از سگ‌ها عمل می‌کنند.

پژوهشگران برای انجام دادن تحقیقات خود، آزمایش‌هایی را با ۳۶ مورچه انجام دادند که سلول‌ها را در محیط آزمایشگاهی بو می‌کردند. آنها ابتدا، مورچه‌ها را در معرض بوی نمونه‌ای از سلول‌های سرطانی انسان قرار دادند. سپس، این بو با پاداش محلول قند همراه شد.

پژوهشگران در مرحله دوم، مورچه‌ها را در معرض دو بوی متفاوت قرار دادند. یکی از آنها بوی جدید و دومی بوی سلول‌های سرطانی بود. پس از موفقیت‌آمیز بودن این آزمایش، پژوهشگران مورچه‌ها را در معرض سلول‌های سرطانی گوناگون قرار دادند.

بدین ترتیب، پژوهشگران دریافتند که مورچه‌ها بین سلول‌های سرطانی و سالم و همچنین بین دو نوع سرطان تمایز قائل می‌شوند. مورچه‌های فورمیکا فوسکا پس از آموزش می‌توانند ترکیبات آلی فرار ساطع‌شده از سلول‌های سرطانی را تشخیص دهند.

تشخیص سرطان

مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه در یک بیانیه خبری اعلام کرد که پیش از به‌کارگیری این روش در مقیاس بزرگ، کارایی آن باید با استفاده از آزمایش‌های بالینی روی انسان ارزیابی شود. در هر حال، این نخستین پژوهشی است که نشان می‌دهد مورچه‌ها پتانسیل بالایی دارند و قادر به یادگیری بسیار سریع، با هزینه کمتر و به صورت کارآمد هستند.

این نخستین بار نیست که دانشمندان از حس بویایی حیوانات برای یافتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کنند. پژوهشگران توضیح دادند که بینی سگ‌ها نیز برای تشخیص پزشکی مناسب است و برای شناسایی ترکیبات آلی فرار ویژه سرطان استفاده می‌شود. با وجود این، آموزش آنها برای انجام دادن این کار، به چندین ماه تا یک سال زمان نیاز دارد.

از سوی دیگر، پژوهشگران خاطرنشان کردند: حشرات را می‌توان به آسانی در شرایط کنترل‌شده پرورش داد. آنها کم‌هزینه هستند، سیستم بویایی بسیار توسعه‌یافته‌ای دارند و صدها نمونه از آنها را می‌توان با آزمایش‌های بسیار کمی، به انجام دادن این کار مقید کرد.

پژوهشگران در این پروژه موفق شدند مزایای آموزش سگ و تصویربرداری از مغز و همچنین محدود کردن معایب هر دو روش را با ارائه پروتکلی ارزان، سریع، آسان، کارآمد و بدون نیاز به آموزش آکادمیک فشرده برای مربیان ترکیب کنند.

به گفته محققین، مورچه‌ها به شیوه‌ای سریع، ارزان و کارآمد می‌توانند سلول‌های سرطانی را شناسایی کنند. با کمی بهبود، انتظار می‌رود بتوان وظایف تشخیص بو مثل شناسایی مواد غذایی فاسد، مواد منفجره، مواد مخدر یا بیماری‌های مختلف مثل عفونت‌ها، دیابت، مالاریا و غیره را با کمک مورچه‌ها تشخیص داد.

همچنین بخوانید: درمان سرطان پانکراس با استفاده از مولکول جدید MMRi62

منبع: ایسنا

ارسال نظر